Eesti Rahvusmeeskoor

Eesti Rahvusmeeskoor on üks tuntumaid ja mainekamaid meeskoore maailmas. Koori asutas 1944. aastal eesti koorimuusika suurkuju Gustav Ernesaks. Algselt à cappella teoseid esitanud meeskoor on kasvanud kogu maailmas tuntud professionaalseks kollektiiviks, kelle tegevuses on tähelepanuväärne osa suurvormide ettekannetel. Pidevalt Eesti Rahvusringhäälingule salvestav koor on teinud koostööd ka firmadega Deutsche Grammophon, Sony, Finlandia, Alba Records, GB Records, Virgin Classics, Aurora ja Ondine.

2004. astal võitis rahvusmeeskoor koorimuusika kategoorias Eesti esimese Grammy Sibeliuse kantaatide salvestise eest firmale Virgin Classics, kaastegevad tütarlastekoor Ellerhein, ERSO ja dirigent Paavo Järvi. Viimase seitsme aastaga on kooril valminud viis CD-plaati, millest Galina Grigorjeva autoriplaat „In paradisum“ pälvis 2015. aastal Eesti muusikaauhindade galal parima klassikaalbumi tiitli. 2016. aastal ilmus Aurora kaubamärgiga plaat „Te lucis ante terminum“ norra helilooja Henrik Ødegaardi loominguga. Sony märgiga on 2018. aasta album Šostakovitši 13. sümfooniaga, kaastegevad Dresdeni Filharmoonikud ja dirigent Michael Sanderling. Ondine välja antud albumil kõlab Sibeliuse „Kullervo“, kaastegev Soome Raadio sümfooniaorkester ja dirigent Hannu Lintu. Rahvusmeeskoori kõige uuemal plaadil „REGIRAM“ kõlavad koori ning ansamblikoosseisu Celia Roose, Tuule Kann ja Robert Jürjendal esituses regilaulude seaded. Ilmumist ootavad plaadid itaalia heliloojate Giovanni Bonato ja Giovanni Gabrieli teostega ning Baltimaade heliloojate Erkki-Sven Tüüri, Pēteris Vasksi ja Justė Janulytė loominguga.

Alates hooajast 2011/2012 on koori kunstiline juht ja peadirigent Mikk Üleoja. Eelnevatel aastakümnetel on koori juhatanud Harald Uibo, Uno Järvela, Olev Oja, Kuno Areng, Ants Üleoja, Ants Soots, Kaspars Putniņš jt. Rahvusmeeskoori repertuaar ulatub renessansist 21. sajandi muusikani. Eesti heliloojate kõrval on koorile muusikat loonud sellised maailmanimed nagu Dmitri Šostakovitš, Otar Taktakišvili, Gavin Bryars ja Giovanni Bonato. Eesti Rahvusmeeskoor on oma pika ajaloo jooksul andnud üle 7000 kontserdi alates Eestist kuni Põhja-Ameerika ja Aasiani. EV100 programmi raames toimusid hooaegadel 2017/2018 ja 2018/2019 kontserdid Belgias, Leedus, Hiinas, Hongkongis, Singapuris ja Jaapanis. 2019. aasta veebruaris esines koor Strasbourgis, aprilli lõpus Moskvas, septembris Linzis ja oktoobris Zürichis. Viimane välisreis oli kooril Vilniusesse, kus osaleti mainekal GAIDA festivalil.

2015. aastal omistati Eesti Rahvusmeeskoorile ja Mikk Üleojale riigi kultuuripreemia avalikkuse ette jõudnud väljapaistvate tööde eest.

 

Mikk Üleoja on lõpetanud 1997. aastal Eesti Muusikaakadeemia prof Ants Üleoja dirigeerimisklassis ja kaitsnud samas 2004. aastal muusikamagistrikraadi (juhendaja prof Toomas Siitan). Ta on laulnud Maailma Noortekooris (1989–1992), Eesti Rahvusmeeskooris (1994–1996), Eesti Filharmoonia Kammerkooris (1996–2000) ning gregooriuse laulu ansamblis Vox Clamantis (1998–2011).

Mikk Üleoja on olnud Püha Miikaeli poistekoori dirigent, kammerkoori Mattone ja Kaarli koguduse kontsertkoori peadirigent ning õpetanud dirigeerimist Viljandi Kultuuriakadeemias. Aastail 1998–2011 oli ta Eesti Filharmoonia Kammerkoori koormeister. Alates hooajast 2011/2012 on Mikk Üleoja Eesti Rahvusmeeskoori kunstiline juht ja peadirigent.

Mikk Üleoja dirigeerimisel on ilmunud seitse plaati, millest kolm – Galina Grigorjeva autoriplaat „In paradisum“ (2014), Henrik Ødegaardi autoriplaat „Te lucis ante terminum“ (2016) ja „Regiram“ (2019) – on salvestatud Eesti Rahvusmeeskooriga. Eesti Filharmoonia Kammerkooriga salvestatud plaat „Luule, see ei tule tuulest“ (2007) sai Eesti Kultuurkapitali 2007. aasta preemia ning salvestis nimetati aasta parimaks kooriplaadiks. Galina Grigorjeva autoriplaat „In paradisum“ võitis 2015. aasta Eesti muusikaauhindade jagamisel aasta klassikaalbumi tiitli.

Mikk Üleoja on aasta dirigent 2014. 2015. aastal omistati talle ja Eesti Rahvusmeeskoorile riiklik kultuuripreemia avalikkuse ette jõudnud väljapaistvate tööde eest.

Eesti Rahvusmeeskoori kontaktid

Lauljad

I tenor

Priidu Aardam, Aleksander Arder, Aivar Kaldre, Andrus Kirss, Jaan Krivel, Mart Kroon, Priit Lehto, Lennart Mängli (häälerühma vanem), Valnar Neidre, Oliver Povel-Puusepp, Kuldar Schüts, Karel Tohv

II tenor

Arvo Aun, Mikk Dede (lapsehoolduspuhkusel), Sergii Bilokin, Reio Blond, Madis Enson, Ero Esko, Olev Koit, Grigori Rutškin, Erkki Targo (häälerühma vanem), Margus Vaht, Mati Valdaru, Margus Vellmann, Rihards Zariṇš

Bariton

Peeter Hillep, Hanno Hint, Ott Indermitte (häälerühma vanem), Rene Keldo, Taavi Kendra, Kaarel Kukk, Igor Nikiforov, Andrus Poolma, Alo Rammo, Ants Reinhold, Andrus Siimon, Stanislav Šeljahhovski

Bass

Andres Alamaa (inspitsient), Jüri Eensoo, Rasmus Erismaa, Arno Jürjens, Taavi Kivi, Aare Kruusimäe, Geir Luht, Mait Männik (häälerühma vanem), Reigo Männiste, Juss Tamm, Ranno Tamm, Roland Viilukas

 

Peadirigent ja kunstiline juht Mikk Üleoja

Administratsioon

Juht Indrek Umberg
Juhi assistent-toimetaja Anu Huntsaar
Administraator Rene Keldo
Noodikoguhoidja Pille Ernesaks

Leia sobiv üritus

Kontserdikalender
Linn
 • Viljandi (1)
 • Tartu (1)
 • Jõhvi (2)
 • Tallinn (2)
Kontserdikoht
 • Viljandi baptistikirik (1)
 • Vanemuise kontserdimaja (1)
 • Jõhvi Mihkli kirik (1)
 • Tallinna Jaani kirik (1)
 • Jõhvi kontserdimaja (1)
 • Estonia kontserdisaal (1)
Kategooria: Näita kõiki
 • Näita kõiki
 • Kontserdid
 • Festivalid
 • Koolikontserdid
 • Kontserdisarjad
 • Klassikatähed
 • Kino

Saabuvad üritused

Kõiki tulevasi üritusi
: 6
P19.12

Eesti Rahvusmeeskoor. O magnum mysterium

Pühapäev, 19.12
16:00
Viljandi,
Viljandi baptistikirik
Loe lähemalt
T21.12

Eesti Rahvusmeeskoor. O magnum mysterium

Teisipäev, 21.12
19:00
Tartu,
Vanemuise kontserdimaja
Loe lähemalt
K22.12

Eesti Rahvusmeeskoor. O magnum mysterium

Kolmapäev, 22.12
18:00
Jõhvi,
Jõhvi Mihkli kirik
Loe lähemalt
N23.12

Eesti Rahvusmeeskoor. O magnum mysterium

Neljapäev, 23.12
18:00
Tallinn,
Tallinna Jaani kirik
Loe lähemalt
T29.03

Tenebrae

Teisipäev, 29.03
19:00
Jõhvi,
Jõhvi kontserdimaja
Loe lähemalt
K30.03

Tenebrae

Kolmapäev, 30.03
19:00
Tallinn,
Estonia kontserdisaal
Loe lähemalt

Plaadistused

Henrik Ødegaard "Te lucis ante terminum"

Galina Grigorjeva "In paradisum"

Oma saar

Rudolf Tobias. Joonase lähetamine

Erilised hetked kontserdisaalis

Tulelaul

Priiuse hommikul

Metsatöll. Äio

Ilus maa

Gavin Bryars, Toivo Tulev. Silva Caledonia

Gustav Ernesaks. Mu isamaa on minu arm

Neeme Järvi 70. sünnipäevale pühendatud kontsert

Veljo Tormis. Nägemusi Kalevalast

Häid jõule!

Veljo Tormis. Nägemusi muilt mailt

Raua needmine

Edvard Grieg. Peer Gynt

Ester Mägi. Laulupuu

Fridrich Bruk. Päikesepaiste

Veljo Tormis. Nägemusi Eestist II

Veljo Tormis. Nägemusi Eestist III

Jean Sibelius. Kantaadid

Luigi Cherubini. Requiem

Läbilõige eesti koorimuusikast

Jean Sibelius. Neitsi tornis

Peeter Vähi. Planet cantata

Veljo Tormis. Nägemusi Eestist I

Rene Eespere. Invocatio

Eduard Tubin. Meeskoorilaulud

Peeter Vähi. Supreme Silence

Küll ma lauluks

Gustav Ernesaks ja tema aeg

Artur Kapp. Oratoorium “Hiiob”

Jean Sibelius. Kullervo

Veljo Tormis. Kalevala rahvas

Dmitri Šostakovitš. Sümfoonia nr 13 “Babi Jar”

Rudolf Tobias. Oratoorium “Joonase lähetamine”

Häid jõule!

Veljo Tormis. Muistsed hääled

Veljo Tormis. Ühtehoidmiselaulud

Lauluisa Gustav Ernesaks