Hortus Musicus andis oma esimese kontserdi 1972. aastal. Ansambel asutati toonase Tallinna Riikliku Konservatooriumi viiuliüliõpilase Andres Mustoneni eestvedamisel ja on omal alal vanim tänini katkematult tegutsev ansambel Ida-Euroopas, üks väheseid nii pikaealisi maailmas. Hortus Musicus liigitub peamiselt vanamuusika ansamblite hulka, kuid nende omapära seisneb stambivabas, loomingulises suhtumises meist ajaliselt, ent mitte sisuliselt kaugesse muusikasse.
Hortus Musicus
Ansamblist
Sündinud nõukogudeaegse isolatsiooni tingimustes, leidis grupp entusiaste oma nooruslikud energiad ühendades ja vaid minimaalselt väljastpoolt tulevat abi kasutades (kuivõrd seda lihtsalt eriti polnud võtta) Hortus Musicuse oma näo ja tee. Ideede genereerija keskne roll on selle juures olnud Andres Mustonenil. Tema leppimatus kehtiva režiimi, nagu ka muusikas väljakujunenud kivinenud arusaamadega, tõukas gruppi avastusretkele senitundmatu Bachi-eelse muusika maailma.
Hortus Musicuse musitseerimist iseloomustab, tihtipeale erinevalt nende Euroopa kolleegidest, stambivaba, loominguline suhtumine meist ajaliselt, ent mitte sisuliselt kaugesse muusikasse. Sattumata küll otsesesse vastuollu “autentse” või “ajalooliselt informeeritud” musitseerimislaadiga, ei ole Hortus Musicus seda kunagi pidanud eesmärgiks omaette. Seetõttu kõlavad Hortus Musicuse kontserdid ja salvestused värskelt, arusaadavalt ja jõuliselt – see on kaasaja inimeste elav muusika.
Nüüd juba üle 40 aasta on Hortus uurinud ja esitanud Euroopa muusikat 8.–20 sajandini: gregooriuse koraal, organumid, keskaegsed liturgilised draamad, hümnid ja motetid, franko-flaami koolkond, Itaalia trecento-meistrid, 16. sajandi range polüfoonia, prantsuse šansoonid, Itaalia madrigalid, frotto‘lad ja villanellad, suur hulk süite renessansiaegsetest tantsudest üle Euroopa, varajased sonaadid ja vaimulikud suurvormid 17.–18. sajandist, 20. sajandi heliloojate (sageli spetsiaalselt Hortusele loodud) muusika.
Oma enam kui 40-aastase tegutsemisaja jooksul on Hortus Musicus andnud kontserte enamikus Euroopa riikides, USA-s, Jaapanis, Iisraelis, ja tohutul territooriumil, mille moodustas endine Nõukogude Liit. Heliplaatidele on salvestatud u 35 programmi – osa on saadaval tänapäevalgi firmadest Erdenklang, Musica Svecia, Forte ja Finlandia Records.
Suuremate 18. sajandi oratooriumide ja passioonide ettekandeks tuleb kokku Hortus Musicuse Akadeemiline Orkester. Solistlikumates, soolo- ja triosonaatidest koosnevates kavades on koosseisu suurus 3–6 mängijat. Suurte liturgiliste draamade ettekandel on koos lisajõududega Hortuse projektides osalejaid kuni 80.
Ansambli liikmed:
Olev Ainomäe – pommerid, šalmei, plokkflöödid
Imre Eenma – violone
Tõnis Kaumann – bariton, löökpillid
Tõnis Kuurme – dulcian, rauschpfeiff, plokkflöödid
Riho Ridbeck – bass, löökpillid
Anto Õnnis – tenor, löökpillid
Taavo Remmel – kontrabass
Robert Staak – vanemtoimetaja
Kunstiline juht Andres Mustonen
Ansambli koduks on pisut kummituslik Väravatorn Tallinna vanalinnas, Lühike jalg 9, Tallinn
Leia sobiv üritus
- Tallinn (11)
- Tartu (1)
- Väravatorn (7)
- Tallinna raekoda (2)
- Tartu Jaani kirik (1)
- Tallinna Jaani kirik (1)
- Estonia kontserdisaal (1)
- Näita kõiki
- Kontserdid
- Festivalid
- Koolikontserdid
- Kontserdisarjad
- Klassikatähed
- Kino
Saabuvad üritused
Muusikaline rõõmuaed. Aastalõpp Hortus Musicusega
Muusikaline rõõmuaed. Aastalõpp Hortus Musicusega
Plaadistused
Half a century – 2022
Läbilõige ansambli poole sajandi jooksul tehtud salvestustest
Canto:) – 2018
Euroopa muusika keskajast, traditsionaalsed araabia ja juudi meloodiad.
Jerusalem – 2018
European medieval music, traditional Arab and Jewish melodies.
Piae Cantiones – 1993
Arvidson, Lars (bass), Benktsson, Sven-Anders (bass), Thimander, Conny (boy soprano), Frodlund, Emil( boy soprano), Horm, Mats-Peeter (boy soprano), Larsson, Thomas (boy soprano), Lowgren, Lennart (counter-tenor), Bellini, Mikael (counter-tenor), Unander-Scharin, Carl (tenor), Hortus Musicus, conductor Andres Mustonen
The Royal Court of the Vasa Kings – 1993
Music Across The Baltic – 1989
1200 - 1600 Medieval Renaissance – 1989
CD1: instrumental music
CD2: vocal music
Gregorianische Choräle – Plainchants Gregooriuse laul
Johann Valentin Meder: Matthäus Passion 1700
Matteuse passioon 1700 (Hortus Musicus, vol. 1)
Vuestros Amores, He Señora
Ave...
Maypole
Peeter Vähi: 2000 years after the birth of Christ
Peeter Vähi: 2000. aastat pärast Kristuse sündi
(Kaia Urb, The “Bad” Orchestra, Hortus Musicus etc.)
Peeter Vähi: To his highness Salvador D
Peeter Vähi: Tema kõrgeausus Slavador D-le
(Ivo Sillamaa, Camerata Tallinn, Hortus Musicus)
René Eespere: Concerto Ritornello, Flute Concerto, Viola Concerto
Ülo Kaadu, Maano Männi, Neeme Punder, Jouko Mansnerus
Eesti heliloojad (III): Galina Grigorjeva, Lepo Sumera
Early Music of 3rd Millennium: Alexander Knaifel, Erkki-Sven Tüür, Peeter Vähi, Arvo Pärt, Valentin Silvestrov, Giya Kancheli
Helena Tulve: Arboles Lloran Por Lluvia
Arianna Savall, Ensemble Vox Clamantis, NYYD Quartet, Ensemble Hortus Musicus, Estonian National Symphony Orchestra, Jan-Eik Tulve, conductor Olari Elts