Eesti rahvushelilooja Eduard Tubina sünnipäevaks jõuab helilooja põrm tagasi koju

Esmaspäeval, 18. juunil 2018 kell 13 leiab Tallinna Metsakalmistul aset Eduard Tubina ja tema abikaasa ümbermatmisega seotud mälestustseremoonia. Ümbermatmine toimub helilooja perekonna ettepanekul ning erinevate eesti kultuuri- ja muusikainstitutsioonide koostöös. Teisipäeval, 19. juunil 2018 kell 13 toimub Estonia kontserdisaalis mälestuskontsert, kus Eduard Tubina loomingut esitavad pianist Ivari Ilja, viiuldaja Sigrid Kuulmann ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester dirigent Neeme Järvi juhatusel.

Eduard Tubin (1905-1982) on eesti muusika suurkuju, kelle loomingu keskmes asub sümfooniline muusika. Tubin on kümne lõpetatud sümfoonia, mitme instrumentaalkontserdi ja orkestrisüidi, aga ka ooperite “Barbara von Tisenhusen” ja “Reigi õpetaja” ning balleti “Kratt” autor. Tubin on rahvuslik helilooja, kuid helilooja avar arusaam rahvuslikkusest võimaldas seda väljendada ka julgelt modernistliku helikeele kaudu, põlgamata vajadusel ära atonaalsust või džässi. Hoolimata mitmeplaanilisusest on Tubina looming aga alati äratuntavalt isikupärane. Nagu paljud teised eesti loomeinimesed, põgenes Tubin 1944. aastal saabuvate nõukogude vägede eest Rootsi. Ka Rootsi perioodil kirjutatud teostes säilitab tema helikeel selgelt rahvuslikud jooned. Eesti jaoks rasketel aegadel aitas Tubina muusika säilitada usku rahva ja rahvuskultuuri edasikestmisesse.

Erika Tubin (1916-1983) abiellus heliloojaga 1941. aastal, olles Vanemuise teatri balletitantsija ja hiljem näitleja. Ta kirjutas libretod abikaasa ballettidele ”Kratt” ja ”Siurulind”. Rootsis töötas ta joonestajana.

Helilooja ja tema abikaasa on praegu maetud Stockholmi Skogskyrkogårdeni kalmistule, kus esmaspäeval, 4. juunil 2018 kell 13 toimub ärasaatmistseremoonia.

 

Reburial ceremony of Estonian national composer Eduard Tubin

On Monday, 18 June 2018 a commemorative ceremony of reburial of Eduard Tubin and his wife takes place in Tallinn Metsakalmistu. The ceremony starts at 1:00 PM. The reburial is initiated by Eduard Tubin’s son Eino Tubin and has been carried out in cooperation between different cultural and musical institutions of Estonia. On Tuesday, 19 June 2018, a concert dedicated to Eduard Tubin takes place in Estonia Concert Hall at 1:00 PM. Tubin’s works are performed by pianist Ivari Ilja, violinist Sigrid Kuulmann, and Estonian National Symphony Orchestra with Neeme Järvi conducting.

Eduard Tubin (1905-1982) is a symphonist and one of the most remarkable composers in Estonian music. He is an author of ten completed symphonies, several instrumental concertos and orchestral suites, operas “Barbara von Tisenhusen” and “Parson of Reigi”, as well as ballet “The Goblin”. Tubin is a national composer, but his broad understanding of nationalism allowed him to express his ideas using a bold modernist idiom including atonality and jazz. Despite the multifacetedness the style of works of the composer is always recognizable. Due to arriving Soviet troops, Tubin, as many other Estonian artists, fled to Sweden in 1944. His works written during Swedish period retain their national idiom. As such they helped to maintain the faith that Estonian nation and culture would survive despite the hard times.

Erika Tubin (1916-1983) got married with Eduard Tubin in 1941. She was a dancer and later an actress in Vanemuine Theatre in Tartu. She also wrote libretti for ballets “The Goblin” and “Wonderbird”. She worked as a draftsman in Sweden.

Eduard and Erika Tubin have been buried in Stockholm Skogskyrkogården cemetery. On Monday, 4 June 2018 there is a short departure ceremony in Skogskyrkogården cemetery at 1:00 PM.

 

Planeerimisleht: http://et.parnu.wikia.com/wiki/Eduard_Tubina_%C3%BCmbermatmine

 

Andrus Kallastu
5850 7451
andrus.kallastu@eesti.ee
www.kallastu.ee

 

 

Eesti Rahvusmeeskoor ja pesutootja BonBon Lingerie kohtusid juhuslikult aprillis Singapuris. Samal ajal kui rahvusmeeskoor andis menuka kontserdi, alustas BonBon Lingerie esimese Eesti tootjana läbirääkimisi Singapuri maineka kaubamajaga. Ettevõttele anti võimalus tõestada end kaubamaja pop-up pinnal.

Eesti Rahvusmeeskoori Aasia turnee kulmineerus eduka kontserdiga Singapuri esinduslikemas Esplanade’i kontserdisaalis ning esineti täismajale. Lisaks ametlikule Eesti esindusele viibis kontserdil ka BonBon Lingerie esindus, kes ei varjanud oma rõõmu ja rahulolu.

“Vapustav akustika, võrratu Singapuri õhkkond ja suurepärane publik,” komenteeris kontserti BonBon juht Jana Pikkur. “Jagamaks oma rõõmu, otsustasime tänutäheks üllatada meeskoori oma toodanguga.”

“Eesti kultuuri ja Eesti kaupade kõrge kvaliteet sattusid kokku peaaegu teisel pool maakera ja mõlemad seejuures väga edukalt. Nii meie sõprus õitsele lõigi,” rõõmustas Eesti Rahvusmeeskoori juht Indrek Umberg. “Eesti muusikud ja muusika on oluline ekspordiartikkel. Muusika ja mõne kodumaise toodangu eksport võiksid tulevikuski üksteisele abikäe ulatada ja üheskoos Eesti piiridest väljapoole minna. Kindlasti on võimalik leida kokkupuutepunkte ja olla üksteisele toeks.”

Üllatuskingituse andis BonBon Lingerie Eesti Rahvusmeeskoorile üle 3. mai pärastlõunal Estonia kammersaalis.

Eesti Rahvusmeeskoori asutas Eesti koorimuusika suurkuju, dirigent ja helilooja Gustav Ernesaks. Algselt a cappella teoseid esitanud meeskoor on tänaseks kasvanud kogu maailmas tuntud professionaalseks kollektiiviks, mille tegevuses on tähelepanuväärne osa suurvormide ettekannetel ja a cappella meeskooriloomingu esitamisel.


Silver Kuusik
Eesti Kontsert
silver.kuusik@concert.ee

Reedel algas XI Jõhvi balletifestival, mis pakub rikkalikku elamust igale maitsele. Kohal on Peterburi Mihhailovski teater, Moskva Balletiteater ja Eesti Rahvusballett. Festival teeb kontseptuaalse kummarduse kaasaegsele tantsuteatrile ja pakub oma ala tippude modernseid balletilavastusi.

Pühapäeva õhtul kell 16 saab Jõhvi kontserdimajas nautida laste balletigalat, laval on üle 200 balletilapse.

Teisipäeval, 1. mail kell 16.30 kutsub Jõhvi kontserdimaja nautima suurejoonelist moe-showd. Näha saab Aldo Järvsoo, Riina Põldroosi, Ketlin Bachmanni ja Oksana Tanditi loodud kollektsioone. Teisipäeva õhtul kell 19 pakub aga Peterburi Mihhailovski teatri esituses elamust Nacho Duato lühiballettide õhtu. Lavalaudadele jõuavad lühiballetid “Sõnadeta”, “Duende” ja “Metsas”.

Neljapäeval, 3. mail kell 19 toob Eesti Rahvusballett Jõhvi kontserdimaja lavale Eduard Tubina muusikal põhineva balleti “Kratt”.

Festivalile paneb 5. mail õhtul kell 19 punkti Moskva Balletiteater, kelle esituses jõuavad publiku ette “Kreutzeri sonaat” ja “Equus”. Neist esimene on silmapaistva noore koreograafi Robert Binet’ kaasaegne tantsulavastus Lev Tolstoi samanimelise jutustuse ainetel, “Equus” aga paotab ust tantsumaailma varjatud poolele ja näitab, missuguse ennastületava töö tulemusena sünnib sundimatuna näiv ilu.

XI Jõhvi balletifestivali kohta leiab rohkem infot siit: https://concert.ee/kontserdi-kategooria/johvi-balletifestival/

Lugupidamisega
Silver Kuusik
Eesti Kontsert
silver.kuusik@concert.ee

Suure rahvusvahelise ideekonkursi Fedora Prize finaalis konkureerinud muusikateatrietendus “Tarkovsky. The 8th Film”, milles osalevad Tallinna, Viini ja Moskva jõud, läbis edukalt žürii ja rahvahääletuse voorud, jõudis nelja parima hulka ning ootab nüüd kõiki huvilisi kaasa lööma, et võita peaauhind.

Eesti Kontserdi ja PÖFFi koostöös etenduv lugu räägib legendaarse režissööri Andrei Tarkovski kaheksandast, tegemata jäänud filmist. Ooperi imaginaarse süžee teevad eriti köitvaks kaks teemat. Eksistentsiaalne võitlus – hirm salapäraselt tulnud filmitellimuse ees ning loominguline palang ja tahe veelkord midagi suurt luua. Teisalt hukutav kiindumus virtuaalreaalsusse: haige Tarkovski armub kaunisse ja lahkesse robot-põetajasse, kes ta aga ooperi lõpus tapab. Praegu on robot Pepper Telia majas inimesi juhatamas, aga tema haldaja Hansab lubab roboti nüüd muusikateatri näitlejaks. Robot hakkab etenduses nii rääkima kui ka laulma.
Elektroonilise ooperi muusika loovad kaks muusikut kaasaegse eesti muusika lipulaevast, ansamblist U – Taavi Kerikmäe ja Tarmo Johannes, lisaks neile helilooja Ekke Västrik. Teose idee autor, festivali Musiktheatertage Wien kunstiline juht Thomas Desi sisendite põhjal luuakse akustilistel pillidel ning elektroonikal põhinev helimaastik. Moskva Helikon-Opera lauljad esitavad partiid, mis põhinevad vaid vokaliisil, ilma sõnadeta laulmisel. “Tarkovsky. The 8th Film” oli Fedora Prize’i finaalis koos suurte Euroopa ooperimajade (Pariisi Rahvusooper, Saksa Rahvusteater, teater Under den Linden jt) ning juhtivate uue teatrikunsti keskustega (Rotterdam Operadagen).

Nüüd ootab peagi lavalaudadele jõudev ooper abikäsi konkursivoorus, kus on teretulnud kõikide Tarkovski loomingu austajate tugi. Oodatud on kõik head mõtted sellest, kus võiks muusikalavastust mängida, kas ja missuguseid väljavõtteid Tarkovski filmidest võiks lavastuses kasutada jne. Samuti on abiks kõik heade inimeste annetused. Neid saab teha 1. juunini. Annetuse eest saab hakata trupi sõbraks ja külastada etendusi, õhtustada trupiga, osaleda fotosessioonil ja palju muud toredat.

Kõikidel Tarkovski loomingu austajatel on võimalik osaleda ka viktoriinis. Viis kiiremat õige vastuse saatjat saavad ka auhinnatud! Õiged vastused avalikustatakse juba 1. mail.

Viktoriini ning täpsema info abistamise ja tingimuste kohta leiab siit: https://tarkovsky8thfilm.wixsite.com/home

 

 

Eesti, Läti ja Leedu tähistavad tänavu 100. sünnipäeva ning sel puhul ühendavad kolme riigi muusikud jõu, et tuua publiku ette muusikaline Balti kett.

Koos Erkki-Sven Tüüri teosega “Questions…” kõlavad Läti ja Leedu heliloojate uudisteosed – Janulyte “Here at the quiet limit” (2018, esiettekanne) ja Vasksi “Musica Appassionata”, mis on loodud just vabariigi sünnipäevaks. Nii moodustubki kolme riigi heliloojate loomingust terviklik muusikaline kett.

Esinevad Eesti Rahvusmeeskoor ja Leedu Riiklik Kammerorkester. Solistidena astuvad publiku ette kontratenor Ka Bo Chan, tenor Valter Soosalu ning bariton Ott Indermitte. Kontserdi dirigent on Mikk Üleoja.

Muusikaline Balti kett kõlab 24. aprillil Tartus Vanemuise kontserdimajas, 25. aprillil Jõhvi kontserdimajas, 26. aprillil Tallinnas Estonia kontserdisaalis ja 27. aprillil Pärnu kontserdimajas. Piletid on saadaval Piletilevis ja Piletimaailmas.

Silver Kuusik
Eesti Kontsert
56915689

Juunikuus täidab suvise Haapsalu juba teist korda Tšaikovski festival, mis toob kuurortlinna kauni muusika, rikkaliku valiku häid interpreete ning graatsilise balleti.

Eile avalikustati Uuemõisa mõisas suvise Haapsalu Tšaikovski festivali kava, mis on täis rikkalikke üllatusi. Festival toob publiku ette külalisesinejad Eesti professionaalse muusika hällist Peterburist. Kuulajatele tulevad elamust pakkuma Peterburi Loode-Venemaa Suur Sümfooniaorkester ja Peterburi Riiklik Akadeemiline Koorikapell. Võimatu oleks kujutada Tšaikovski festivali ette balletita ja seekord näeb festivalil Vanemuise teatri romantilist balletiööd Mare Tommingase lavastuses. Kavas on ka mitu hoolikalt valitud kammerkontserti.

Festivali avab 28. juuni õhtul kontsert Haapsalu toomkirikus, kus kõlab Peterburi Riikliku Akadeemilise Koorikapelli esituses Vene romantiline koorimuusika. Haapsalu kuursaalis saab aga Priit Volmeri ja René Soomi esituses nautida kauneid romansse ja luulet.

29. juuni õhtul esinevad Uuemõisa mõisas konkursi “Klassikatähed 2018” finalistid. Samal õhtul saavad kõik huvilised nautida kaasaja Eesti säravaima ja maailmalavasid vallutanud pianisti Peeter Laulu sooloõhtut, kus kõlab Tšaikovski, Skrjabini ja Rahmaninovi romantiline klaverimuusika. Õhtule paneb punkti tund enne südaööd Haapsalu piiskopilinnuse lavale jõudev suur balletiöö Mare Tommingase lavastuses.

30. juunil pakub elamust Peterburi Suur Sümfooniaorkester, kes kannab Haapsalu toomkirikus ette liigutava ja romantilistest tunnetest tulvil valiku Tšaikovski keelpillimuusikast. Õhtune “Gala Grande” toob aga kuulajate ette soovikontsertide repertuaari. Tšaikovski esimene klaverikontsert on märgilise tähendusega teos, mis vaimustab ühtviisi nii harva kontserdile sattuvat kuulajat kui ka pühendunud publikut. Kindel on see, et Vene orkestri esituses on Tšaikovski alati eriline. Kontserdil musitseerivad dirigent Gennadi Tšernovi juhtimisel Peterburi Suur Sümfooniaorkester, pianist Peeter Laul, sopran Jelizaveta Soina, bariton Andrei Breus ja viiulikunstnik Lev Klõtškov.

Festivalile paneb 30. juuni õhtul muusikalise punkti Hollandi viiuldaja ning džässiseadete meister Tim Kliphuis oma trioga, kes pakub kuulamiseks valiku Tšaikovski muusikat džässilikus võtmes. Kaastegev on Tallinna Muusikakeskkooli sümfooniaorkestri keelpillikoosseis.

Iloni Imedemaal on festivali ajal avatud kaunis ülevaatenäitus “P.Tšaikovski “Luikede järv” Eestis”. Näituse kuraator on moskvalanna, paljude mainekate muusikasündmuste kunstiline juht Elizaveta Miroshnikova. Sinna juurde on planeeritud ka giidituurid ning ekskursioonid nii eesti kui ka vene keeles. 29. juuni õhtul saavad soovijad aga nautida Haapsalu raudteejaamas suurejoonelist vene õhtusööki.

Tänavuse Haapsalu Tšaikovski festivali piletid jõuavad müügile alates 2. aprillist.

Möödunud aastal esimest korda toimunud Haapsalu Tšaikovski festival pälvis koheselt publiku tähelepanu, kriitikute tunnustuse ja võitis mitu kaalukat auhinda. MTÜ Lääne-Eesti Turism omistas festivalile 2017. aasta turismiteo konkursil väärika esimese koha, Haapsalu linn tunnustas festivali aga Haapsalu aasta säravaima kultuurisündmuse tiitliga. Kindel on see, et Haapsalu ja Tšaikovski käivad kokku nagu meri ja tuul!

Festivali koduleht: https://tchaikovskyfestival.ee/ 

Lugupidamisega
Silver Kuusik
Eesti Kontsert
56915689

Euroopa ühte väärikamasse kontserdisaali püstitatud teatrilaval toimuvad 27., 28. ja 29. märtsil Arvo Pärdi ja Robert Wilsoni muusikateatrilavastuse “Aadama passioon” etendused. Sündmusega tähistatakse Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva.

Arvo Pärdi muusikale rajatud lavastuses osalevad dirigent ja muusikajuht Tõnu Kaljuste, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, eesti vokaalsolistid, näitlejad ja korraldusmeeskond. Peaosades on legendaarne ameerika tantsija ja koreograaf Lucinda Childs ning Michalis Theophanous.

Arvo Pärdi ja Robert Wilsoni, kahe omas valdkonnas juhtiva kunstniku ühisteose esiettekanne toimus Noblessneri Valukojas 2015. aasta maikuus ja see pälvis publikult jäägitu poolehoiu.

“Aadama passioonis” saavad kokku kaks suurkuju – ühte peetakse vaikuse meistriks muusikas, teist vaikuse meistriks teatrikunstis. Minu jaoks tekib nende kahe koostöös midagi haruldast ning mitmemõõtelist,” on öelnud lavastuse muusikajuht Tõnu Kaljuste.

Saksamaal on paljud “Aadama passiooniga” tuttavad. Etendusest ja selle sünnist loodud filme, mida praeguseks on mitmekümnel maal näinud kümned miljonid vaatajad, on näidanud ka Saksa telekanalid, sh filmide üks kaastootjaid WDR/ARTE, aga ka Berliini Filharmoonia filmiprogramm. Esietendustest ilmusid artiklid Saksa juhtivates ajalehtedes.

“Aadama passiooni” produtsendi Madis Kolgi sõnul ootavad esinejad ja korraldajad etendusi suure põnevusega. “Konzerthaus, klassitsistliku arhitektuuri pärl, on üks kaunimaid kontserdisaale, harukordse akustikaga. Samas on siia Robert Wilsoni perfektsustasemel teatri paigutamine nõudnud tegijailt erakordset leidlikkust.”

Kõik etendused poolteist tuhat kuulajat mahutavas saalis on praeguseks peaaegu välja müüdud.

“Aadama passiooni” visiidi Berliini korraldab Eesti Kontsert koostöös Milano produktsioonifirmaga Change Performing Arts ning Berliini Konzerthausiga. Tegu on rekordnädalaga Eesti Kontserdi eksporditegevuses: etendustega Berliinis langeb ühte Eesti Rahvusmeeskoori ning ERSO kontserdireis Aasia suurlinnadesse.

Lisainfot “Aadama passiooni” etenduste kohta Berliinis saab lugeda SIIT.

Lugupidamisega
Silver Kuusik
Eesti Kontsert

Pühapäeval kingib SA EELK Toetusfondi nõukogu esimees ettevõtja Indek Laul Tartu Jaani kirikule spetsiaalselt kirikule valmistatud kontsertklaveri Estonia 225.

Klaver antakse kirikule üle kell 11 algaval palmipuudepüha jumalateenistusel. Kell 12.30 algab sündmust tähistav kontsert, kus musitseerivad Tanel Joamets, Andre Hinn, Piia ja Peeter Paemurru, Liisa-Maria Marrandi, Margus Riimaa, German Gholami ja Jorma Toots.

“Esiteks on positiivne, et tänu uuele klaverile laienevad Jaani kiriku võimalused korraldada erinevate kavadega kontserte, ja Tartu linnas on nüüd veel üks suurepärase akustikaga kammermuusika esitamise paik. Veelgi märkimisväärsem on aga Eesti kultuuriruumis üsna harukordne metseenluseakt, millega kultuuriteadlikud äriringkonnad suunavad oma abi ja vahendid sinna, kus need tõepoolest oodatud ja vajalikud on,” räägib Eesti Kontserdi peaprodutsent Lauri Aav.

“Ühiskond mõistab ja hindab kõrgelt kiriku tööd eesti kultuuri edasikandmisel,” ütleb EELK Tartu Jaani koguduse õpetaja Triin Käpp. “Kirik on erinevate töövormide kaudu avatud kõigile. Jaani kirik on vanim säilinud kontserdipaik Tartus. Ülikooli Jaani koguduse nimel tänan meie toetajaid kingituse eest, ning olen kindel, et tänu teile kõlab meie pühakojas kaunis klaverimuusika nüüd senisest oluliselt sagedamini.”

Estonia kontsertklaverid on oma laulva kõla tõttu kõrgelt hinnatud nii Eestis kui ka välismaal. Tänavu tunnustati klaverivabrikut Ameerika muusikatööstuse assotsiatsiooni NAMM verstaposti auhinnaga.

SA EELK Toetusfondi eesmärk on toetada Eesti Evangeelset Luterlikku Kirikut kristliku usu, maailmavaate ja kultuuri edendamisel ning pärandi säilitamisel Eestis. Toetusfondi asutasid eraisikutena Indrek Laul (fondi nõukogu esimees), Janek Mäggi (fondi nõukogu aseesimees), Väino Kaldoja ja Urmas Viilma. Lisaks neile kuuluvad nõukokku Heiti Hääl, Jüri Kraft, Mart Hirtentreu ja Jüri Ehasalu.

Lugupidamisega
Silver Kuusik
Eesti Kontsert

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul annab Eesti Rahvusmeeskoor Pekingis, Shanghais ja Singapuris kontserdid, et tutvustada publikule meeskoorimuusika pärle. Koos ERSOga esineb rahvusmeeskoor Hongkongi kunstide festivalil.

19. märtsil esineb Eesti Rahvusmeeskoor lühikontserdiga Pekingis Eesti suursaatkonna pidulikul vastuvõtul. Rahvusmeeskoori kontserdid toimuvad 20. märtsi õhtul Pekingi ülikoolis, 22. märtsi õhtul Shanghai Symphony Hallis ja 27. märtsi õhtul Singapuris kõrgelt hinnatud Esplanade’i kontserdimajas, kus rahvusmeeskoor esineb peadirigent Mikk Üleoja juhatusel a cappella kavadega. Kontsertidel kõlab valik eriilmelist meeskoorimuusikat. Kõrvuti armastatud ja juba ammu tuntud heliloojate Mendelssohn-Bartholdy, Schuberti ja Rahmaninovi teostega esitatakse publikule ka vähemtuntud kõrgtasemelist muusikat Henrik Ødegaardi, Giovanni Bonato ning meie Veljo Tormise ja Galina Grigorjeva loomingust. Kontsertidel on kaasategev ka ERSO tšellorühma kontsertmeister Theodor Sink.

24. ja 25. märtsil esinevad Eesti Rahvusmeeskoor ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester Hongkongi kunstide festivalil. Meie esinduskollektiivid esitavad legendaarse Soome dirigendi Leif Segestrami juhatusel eriilmelist muusikat: kõlavad Jean Sibeliuse “Kullervo-sümfoonia” solistidele, meeskoorile ja sümfooniaorkestrile, Richard Wagneri “Apostlite püha õhtusöömaaeg” meeskoorile ja orkestrile, koorid Wagneri ooperitest “Lendav hollandlane” ja “Tannhäuser” ja Charles Gound ooperist “Faust”.

ERSO esituses kõlavad Arvo Pärdi “Cantus in Memoriam Benjamin Britten” ja Eduard Tubina “Eesti tantsud” (solist Arvo Leibur). “Kullervo” ettekandel osalevad meie tippkollektiividega koos metsosopran Monika-Evelin Liiv Kullervo õena ja Kullervo rollis bariton Rauno Elp (RO Estonia). Wagneri “Apostlite püha õhtusöömaaja” ettekandesse on kaasatud lisaks Rahvusmeeskoorile ka kohalik meeskoor. Kontserdid toimuvad 24. märtsi õhtul Hongkongi kultuurikeskuses ja 25. märtsi õhtul Hongkongi linna kontserdisaalis.

Hongkongi kunstide festival toimus esimest korda 1973. aastal ja see on toonud kokku kõrgetasemelisi interpreete, ansambleid ja orkestreid üle kogu maailma. Aastate jooksul on seal üles astunud näiteks Jose Carreras, Philip Glass, Pariisi ja New Yorgi balletitrupid, Moskva Kunstiteater ja paljud teised ilmakuulsad solistid ja kollektiivid. Eesti artistidest on seal tänavu esinenud ansambel Vox Clamantis ja koos Jevgeni Svetlanovi nimelise sümfooniaorkestriga dirigent Kristjan Järvi.

ERSO ja RAM esinesid viimati koos väljaspool Eestit 2011. aastal Stockholmis Läänemere festivali.

Kontsertide korraldaja on Eesti Kontsert koostöös ERSOga.

Silver Kuusik
Eesti Kontsert
kommunikatsioonijuht
56 91 56 89
silver.kuusik@concert.ee

PRESSITEADE 19.03.2018

Rahvusmeeskoor tähistas Eesti Vabariigi juubelit kahe kontserdiga Saksamaal, Dresdenis.

Esmaspäeval ja kolmapäeval andis Eesti Rahvusmeeskoor kontserte Dresdeni Kulturpalasti värskelt moderniseeritud kontserdisaalis. 11. veebruari kontserdi esimeses pooles esitas meeskoor peadirigent Mikk Üleoja juhatusel Arvo Pärdi, James MacMillani ja Max Regeri meeskooriteoseid, teises pooles kõlas Dmitri Šostakovitši sümfoonia nr 13 h-moll „Babi Jar“ bassile, meeskoorile ja orkestrile.
Rahvusmeeskoori juhi Indrek Umbergi sõnul oli see Šostakovitši sümfoonia üks silmapaistvamaid ettekandeid, millele aitasid kaasa nii erakordne solist Mihhail Petrenko,
Dresdeni Filharmoonia sümfooniaorkester kui ka Dresdeni Kulturpalasti viimseni väljamüüdud 1700-kohaline imepärase akustikaga saal. Dresdeni Filharmoonia sümfooniaorkestri peadirigent Michael Sanderling, kes kontserte juhatas, on legendaarse dirigendi ja Dmitri Šostakovitši hea sõbra Kurt Sanderlingi poeg.
Teist korda tuli Šostakovitši „Babi Jar“ ettekandele 13. veebruaril Dresdeni pommitamise (1945) aastapäevale pühendatud mälestuskontserdil. Kahe kontserdi vahepealsel päeval salvestati Šostakovitši 13. sümfoonia plaadifirmale Sony Classics.

Kontserdid toimusid rahvusvahelise programmi „Eesti Vabariik 100“ raames. Eesti 100. sünnipäeva tähistatakse enam kui 30 kohas kogu maailmas. Sellel aastal toimub üle 100 muusika-, kunsti- ja teadusvaldkonna sündmuse.

Lauri Aav
Eesti Kontsert
peaprodutsent
50 22 177
lauri.aav@concert.ee
www.concert.ee
skype: lauriaav