Esitajad:
Raschèr Saxophone Quartet:Christine Rall (sopransaksofon)
Elliot Riley (altsaksofon)
Andreas van Zoelen (tenorsaksofon)
Iria Garrido Meira (baritonsaksofon)
Eesti Rahvusmeeskoor
Dirigent Mikk Üleoja
Kavas:
Arvo Pärt. „De profundis“ (saksofonikvartetile ja meeskoorile seadnud Andreas van Zoelen) (seade maailmaesiettekanne)
Clara Schumann. Prelüüd ja fuuga nr 1 ja 2 op. 16 (seadnud Andreas van Zoelen)
Tõnis Kaumann. „Hanna kiidulaul“
Clara Schumann. Prelüüd ja fuuga nr 3 op. 16 (seadnud Andreas van Zoelen)
Arvo Pärt. „Da pacem Domine“
—
Bernd Franke. „Luther-Quiz“ saksofonikvartetile ja meeskoorile (Eesti esiettekanne)
Alisson Kruusmaa. „So Set Its Sun in Thee“ saksofonikvartetile ja meeskoorile (maailma esiettekanne)
Raschèr Saxophone Quarteti, Eesti Rahvusmeeskoori ja dirigent Mikk Üleoja esituses kõlab lausa kolm esiettekannet. Kontsert algab maailma esiettekandega: Arvo Pärdi teosele „De profundis“ on helilooja heakskiidul teinud seade Raschèr-kvarteti liige Andreas van Zoelen.
Raschèr-kvarteti esituses kuuleme ka Clara Schumanni prelüüde ja fuugasid op. 16, saksofonidele seadnud Andreas van Zoelen. Eesti Rahvusmeeskoor esitab Tõnis Kaumanni „Hanna kiidulaulu“ ja Arvo Pärdi „Da pacem Domine“.
Raschèr-kvartett ja rahvusmeeskoor toovad Eesti esiettekandele Bernd Franke 2017. aastal valminud teose „Luther-Quiz“. Saksafonikvartetile ja meeskoorile loodud muusikalises viktoriinis Lutheri teemadel on kasutatud Martin Lutheri ja Emily Dickinsoni tekste.
Kontserdi lõpetab Alisson Kruusmaa spetsiaalselt Raschèr-kvartetile ja rahvusmeeskoorile kirjutatud teose „So Set Its Sun in Thee“ („Nii tema päike loojus sinusse“) maailma esiettekanne.
Alisson Kruusmaa:
So Set Its Sun in Thee“ (2023) on seitsmeosaline tsükkel meeskoorile ja saksofonikvartetile, mis on inspireeritud Ameerika poetessi Emily Dickinsoni (1830–1886) loomingust. Teose pealkiri pärineb Dickinsoni samanimelisest luuletusest, mis vaatleb päikesetõusu ja -loojangut kui laiemat maailma tunnetamise metafoori. Just tõus ja loojang kulgebki läbi teose seitsme osa, põimides looduse ja armastuse. Teos on pühendatud dirigent Mikk Üleojale, Eesti Rahvusmeeskoorile ja Raschèr Saxophone Quartetile.
Saksofonide kroonimata kuningaks tituleeritud Raschèr Saxophone Quartet on asutatud 1969. aastal ja resideerib Saksamaal. Kvartett on aegade jooksul inspireerinud arvukalt heliloojaid kirjutama ja pühendama teoseid sellele nii erilisele koosseisule. Raschèr-kvartett on Eesti publikule tuttav, kuid rahvusmeeskooriga teevad nad koostööd esimest korda.
Kontsert on vaheajaga, kestus u 1 t 30 min