Esitajad:
Kammerorkester Kiievi SolistidKunstiline juht Anatoli Vassõlkivskõi
Eesti Rahvusmeeskoor
Dirigent Mikk Üleoja
Kavas:
Mendelssohn, Rota, Pärt, Silverstov, Skorõk
Meie ees avaneb erakordne lugu Ukraina juhtivast kammerorkestrist, kelle kontserdireis Itaalias algas 23. veebruaril 2022, päev enne Ukraina sõda. Sestsaadik on orkester justkui kodutuna reisinud mööda Euroopat, esitades oma maa lugu muusika kaudu. Peale Itaalia-tuuri on Kiievi Solistid andnud Euroopa muusikainstitutsioonide eestvõttel ja abiga kontserte Saksamaal, Šveitsis, Rootsis, Norras, Leedus ja Lätis. Kammerorkestri lavapartneriteks on neil erilistel puhkudel olnud Norra Kammerorkester, Baseli Kammerorkester, Eric Ericssoni Kammerkoor, Benny Anderson jpt.
Aprilli lõpul jõuavad muusika rahusaadikud Eestisse ja esitavad koos Eesti Rahvusmeeskooriga muuhulgas Arvo Pärdi loomingut.
Me mängime rahu nimel. Keeruline on kõiki emotsioone sõnadesse panna … Meie pered jäid Ukrainasse, kuid oleme nendega iga päev ühenduses. Meie töö on hetkel keeruline, kuid me musitseerime. Muusika aitab, ning praegu on meie peamine kohus hoida elus ukraina kultuuri.
– Anatoli Vassõlkivskõi, Kiievi Solistide kunstiline juht
Kammerorkester Kiievi Solistid koosneb kutselistest Ukraina muusikutest, kellest enamus on rahvusvaheliste konkursside laureaadid. Orkestri asutajaks oli väljapaistev ukraina viiuldaja ja pedagoog Bogodar Kotorovitš (1941–2009). Kiievi Solistid on olnud mitme muusikaliteratuuris olulise teose, nagu Benjamin Britteni „Sõjareekviem“, George Palmeri kontrabassikontsert ning Erkki-Sven Tüüri marimbakontsert, esiettekandjaks oma kodumaal. Estonia kontserdisaalis esinesid Kiievi Solistid viimati 2007. aasta novembris ukraina helilooja Valentin Silvestrovi autorikontserdil.
Väljapaistvate saavutuste eest on Ukraina välisministeerium neile omistanud auväärse tiitli „Ukraina kultuurisaadik maailmas“.
* Ukraina sõjapõgenikele on kontserdid Tallinnas, Tartus ja Jõhvis tasuta. Tasuta piletid saab välja võtta Eesti Kontserdi kassadest isikut tõendava dokumendi (Ukraina passi või ajutise elamisloa) alusel.