Rahvusvaheline festival KLAVER

Rahvusvaheline festival KLAVER
Kunstiline juht Sten Lassmann

Rahvusvaheline festival KLAVER on juba möödunud sajandi lõpust igal teisel sügisel toonud Tallinnasse maailma pianistide eliidi. Nädalase festivali sisutihe ja kunstilist tipptaset näitav kava on olnud aastaid Eesti kontserdielu suursündmus. Klassikalise klaverimuusika mõõtmatud rikkused jõuavad Estonia kontserdisaalis Eesti publikuni nii noorte tärkavate talentide, säravate tippvirtuooside kui ka legendaarsete vanameistrite esituses.

16.–23.10.2020 toimunud XII rahvusvaheline festival KLAVER oli pühendatud Beethovenile. Just Beethoveni ajastul kujunes klaver oma põhijoontes välja ning sai euroopa muusikakultuuris keskseks instrumendiks. Veelgi enam, just Beethovenist kujunes kogu klassikalise muusika teosekeskse kontseptsiooni tugisammas – peale sümfooniate sümboliseerivad seda ka Beethoveni klaverisonaadid ja -kontserdid. Harjumuspäraselt Viini klassikalise koolkonna kolmikusse kuuluva Beethoveni näol on esteetilises plaanis aga tegemist tõelise protoromantikuga, kelle loomingus avaldub juba romantismi tundelaad. Piisab vaid mõelda 1801. aastal kirjutatud ja senini ülipopulaarsele „Kuupaistesonaadile“, mis kõlab sel festivalil koguni kahel kontserdil.

Festivali KLAVER sisuliseks teljeks oli 2020. aastal kõigi Beethoveni viie klaverikontserdi ning klaveriga koorifantaasia ettekanded kolmel kontserdil, kolme Eesti orkestri esituses ning kuue Eesti tipp-pianisti soleerimisel. Eesti klaverikultuuri noored talendid sisustasid kaks Beethovenile ja klassitsismile pühendatud kava ning festivali mahtus ka armastatud maestro Rein Rannapi kontsert. Sooloõhtutega esinesid nelja eri põlvkonna superpianistid Prantsusmaalt, Venemaalt, Lõuna-Koreast ja Itaaliast, kes tõid publikuni peale Beethoveni suurteoste palju kaunist romantilist klaverimuusikat.

XIII Festival KLAVER toimub 2022. aastal.