Nacho Duato lühiballettide õhtu

  • Teisipäev, 1.05
  • 18:00
  • Jõhvi, Jõhvi kontserdimaja

Tutvustus

Peterburi Mihhailovski teater (Venemaa)

„Sõnadeta“
Koreograafia: Nacho Duato / muusika: Franz Schubert

Nacho Duato kasutab selles balletis kuuest Schuberti laulust koosnevat instrumentaalseadet. Sarnaselt nende lauludega on ka tants puhastatud liigsest romantismi aurast. Schuberti muusikast tõukuva balleti kesksed teemad on armastus ja surm, kuid Nacho Duato esitab meile moodsa tõlgenduse neist 19. sajandi kinnisideedest. Ja ometi, isegi 20. sajandi eksistentsiaalse lavaruumi hämaruses toob Duato meieni universaalse eluringi kogu oma loomulikkuses (Anna Kisselgoff, The New York Times).

Kestvus: 25 minutit

“Duende”
Koreograafia: Nacho Duato / muusika: Claude Debussy

Nacho Duatole on iseloomulik, et tema koreograafia sõltub muusikast. Aastaid tagasi armus ta Debussy loomingusse, eriti võlus Duatot viis, kuidas helilooja paneb looduse oma teostes helisema. Debussy saatel manab Duato esile kujundeid, mitte inimesi, suhteid või sündmusi.

Kestvus: 30 minutit

„Metsas“
Koreograafia: Nacho Duato / muusika: Heitor Villa-Lobos, Wagner Tiso

Üks parimaid teoseid Nacho Duato varasemast loomeperioodist, mis tõi talle ülemaailmse tunnustuse. Selles ühevaatuselises balletis avab Hispaania koreograaf Amazonase selva ürglooduse saladusi. Looduse pulbitseva elurikkuse võrdpilt on inimtunnete ookean. Selle metafüüsilised vood annavad elu tõusulainetele üha uut hoogu, suunates nende liikumise igikestvaks elupööriseks.

 

Мihhailovski teater, üks Peterburi vanimatest muusikateatritest, avas oma uksed publikule 1833. aastal. Erinevatel ajajärkudel on teatri laval esinenud prantsuse ja saksa trupid, revolutsioonijärgsel perioodil töötas siin ainult ooperitrupp, 1933. aastal moodustati ka balletitrupp, mille asutaja oli silmapaistev koreograaf Fjodor Lopuhhov. Teatri repertuaar kujunes ooperiklassika tähtteoste põhjal, traditsiooniks on saanud ka operetilavastused, kuid Mihhailovski teatri iseloomulik joon on olnud huvi kaasaegse 20. sajandi muusika vastu. Mihhailovski teater on traditsiooniliselt toonud vaatajate ette uusi muusikateoseid: siin leidsid aset Dmitri Šostakovitši ooperite „Nina“ ja „Leedi Macbeth Mtsenski maakonnast“ ning Sergei Prokofjevi „Sõda ja rahu“ maailma esmaettekanded; 1935. aastal esitles Vsevolod Meierhold siin Tšaikovski ooperi „Padaemand“ algversiooni – tõeline suursündmus maailma teatriajaloos. Siin on loodud uuenduslikke balletilavastusi, mis on sööbinud mitme publikupõlvkonna mällu ja muutunud legendiks: Dmitri Šostakovitši „Läbipaistev oja“, Boriss Tištšenko „Jaroslavna“ (Juri Ljubimovi lavastuses), Sergei Prokofjevi „Tsaar Boriss“ ja mitmed teised.

Тeatri loomejuhid on laialdaselt tuntud ja tunnustatud. Kolme aasta kestel juhtis balletitruppi tuntud Hispaania koreograaf Nacho Duato, kes teeb külaliskoreograafina tänaseni teatriga koostööd. Teatri muusikalise juhi ja peadirigendina on eredalt silma paistnud Мihhail Tatarnikov. Teatris on välja kujunenud tugev ja ühtehoidev loominguline meeskond; igast esietendusest saab suursündmus – teater on Peterburi elanike seas armastatud, linna külalised aga püüavad selle külastamist oma kultuuriprogrammi lülitada.

Viimasel ajal Mihhailovski teatri edunimistusse lisandunud balleti „Tuhkatriinu“ esietendus, ooperilavastused „Boheem“ ja „Mozart. Figaro pulm“ ning ooperi „Torm“ (Leoš Janáčeki „Kátja Kabanová“) ja balleti „Sülfiid“ uuslavastused. Jätkub koostöö Riikliku Ermitaažiga.

Mihhailovski teatri balletitrupi asutas 1933. aastal ballettmeister Fjodor Lopuhhov. Oma esimestel tegutsemiskümnenditel käis trupp Nõukogude balleti arengusuundadega ühte sammu, keskendudes eeskätt kehalise väljenduse koomilisele elemendile. 1950. aastate teisel poolel vallutab trupi repertuaari klassika: suur publikumenu saadab „Luikede järve“ ja „Bajadeeri“, „Uinuvat kaunitari“ ja „Don Quijote’t“, „Pähklipurejat“, „Sülfiidi“ ja „Tuhkatriinut“ nii Peterburis kui välisesinemistel Ameerika Ühendriikidest Jaapani, Šveitsi, Saksamaa, Itaalia ja Suurbritanniani.

2011–2014 aastail juhatas balletitruppi Hispaania koreograaf Nacho Duato, kelle põhihuvi oli nüüdisaegne koreograafia. Praegu on teatri repertuaaris üksteist Duato balletti. 2009. aastast alates teeb Mihhailovski teater koostööd Mihhail Messereriga, kes täidab ka balletitrupi kunstilise juhi ülesandeid. Mihhailovski teatri balletiosakonnast on saanud noorte artistide tõmbekeskus: trupp ei täiene mitte ainult Peterburi Vaganova nimelise Vene Balletiakadeemia vilistlastega, vaid ka Moskva Koreograafiaakadeemia kasvandikega ning tantsijatega Ameerikast, Rootsist, Slovakkiast, Saksamaalt, Uus-Meremaalt, Jaapanist ja Ukrainast.

Praegu võib Mihhailovski teatri balletitruppi nimetada universaalseks: esitatakse säravalt klassikalisi ballette (näiteks sealset „Giselle’i“ nimetasid briti teatrikriitikud „näidiseeskujuks“) ning sama edukalt pakutakse publikule ka nüüdisaegset koreograafiat.

 

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid (veebilehe statistika).
Luba küpsised Ei, aitäh Privaatsuspoliitika