Eesti Kontserdi juubelihõnguline sügishooaeg toob maailma klassikatähed koju kätte

Eesti Kontserdi sügishooajal astuvad publiku ette pianist Alice Sara Ott, Paavo Järvi koos Bremeni Saksa Kammerfilharmoonikutega, tenor José Cura, mainekas vokaalgrupp The Tallis Scholars ja poistekoor Tiffin Boys’ Choir. Tallinn saab omale A Cappella festivali ja Tartu Tubina festivali, suuri sünnipäevi tähistavad nii Eesti Kontsert kui ka Ellerhein ja Vox Clamantis.

Sügishooaeg algab 3. ja 4. septembril Tartust ja Jõhvist, kus minnakse uuele hooajale vastu koos Vanemuise sümfooniaorkestriga. Lavale astuvad sopran Katrin Targo ja metsosopran Annely Peebo, Tartu ülikooli kammerkoor, Voces Tallinn ning Vanemuise sümfooniaorkester ja ooperikoor. Dirigeerib Risto Joost. Pärnus ja Tallinnas saab sügishooaeg piduliku alguse 17. ja 18. septembril, mil Joost juhatab mainekaid Janáčeki Filharmoonikuid Tšehhist. Muuhulgas on kavas Dvořáki kuulus üheksas sümfoonia alapealkirjaga „Uuest maailmast“, mis sobib kevadise kultuuriseisaku järel suurepäraselt uut kontserdihooaega avama. Bartóki klaverikontserdi nr 3 E-duur kannab sel õhtul ette orkestri residentsolist ja maailmalavade tipp-pianist Lukáš Vondráček.

Septembris algab ka kontserdisarja „Jazzical“ uus hooaeg, mille avakontsertidel kuuleb Eesti-Argentina-Belgia tangomuusikaansamblilt Zinnetango kaasaegseid seadeid Ladina-Ameerika rütmidest ja värvidest. Repertuaaris on tangoklassika, Argentina folkloor ja ansambli omalooming, ent aukohal on siiski Astor Piazzolla tuntud laulud Horacio Ferreri tekstidele. Kontserdiga teeb ansambel kummarduse tangokuningale tema 100. sünniaastapäeval. Zinnetango kontserdid on 21.–24. septembrini Pärnus, Tartus, Tallinnas ja Jõhvis.

Eesti Rahvusmeeskoori sügisene kontsert „Centuries“ 28. septembril Tartus ja 29. septembril Tallinnas laenab pealkirja kontserdil kõlavalt Vladimir Agopovi uudisteoselt, peale selle on kavas Giovanni Bonato, Mart Jaansoni ja Tõnis Kaumanni uued kooriteosed. Dirigent on Mikk Üleoja.

7.–10. oktoobrini toimub rahvusvahelise haardega dirigendi Mihhail Gertsi eestvedamisel Tartus esimene Tubina festival, mis keskendub Eesti suurima sümfonisti Eduard Tubina ning tema kaasaegsete loomingule. Esimene festival kannab alapealkirja „Sild“ ja taaselustab sõjaeelse Tartu kultuurielu sära, keskendudes Tubina Tartu-aastatele. Ettekandele tulevad tema 3. ja 4. sümfoonia ja klaverikvartett. Festival toimub Eesti Kontserdi, Vanemuise teatri ja Heino Elleri muusikakooli koostöös, lisaks pakuvad valdkonnaülesed vestlusringid koos Joonas Hellerma ja Enn Lillemetsaga lähtepunkte tollaste ja tänaste aktuaalsete teemade mõtestamiseks.

Eesti Kontserdi 80. sünnipäeva juubeligala toimub 7. oktoobril Pärnus ja 8. oktoobril Tallinnas. Kontserdi avab Artur Lemba esimese sümfoonia esimene osa – haruldane teos, mis kõlas Estonia kontserdisaali avamisel 1913. aastal ja on teadaolevalt teose ainus esituskord Eestis. Kavas on ka Tõnis Kõrvitsa eriline kollaaž, mis põimib eesti muusika märgilisi teoseid alates 1941. aastast tänapäevani. Kõlab ka teos, milleta kava ette ei kujuta, Arvo Pärdi „Credo“. See tuli esiettekandele 1968. aastal ja läks vapustatud publiku nõudmisel kordamisele, mispeale võimud keelasid selle esitamise. Esinevad Eesti Rahvusmeeskoor, oma 50. hooaega tähistav Hortus Musicus ning Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, dirigendid on Risto Joost, Andres Mustonen ja Mikk Üleoja.

22.–25. oktoobrini peetakse esimest Tallinn A Cappella festivali, mis on pühendatud vaid vokaalansamblitele. Teiste seas astub üles briti mainekas vokaalgrupp The Tallis Scholars, Sardiinia arhailiste, ebamaiste polüfooniliste helimaailmade edastaja, ühe pere vendadest koosnev Tenores de Oniferi, maailma suurim vokaalansambel Perpetuum Jazzile ning loomulikult festivali kunstiline juht Estonian Voices.

Novembris jõuavad viimaks ometi Eesti kuulajateni kaks tervisekriisi tõttu edasi lükatud tähtkontserti – Peterburist pärit Vene Sarveorkester eesotsas kunstilise juhi ja dirigendi Sergei Poljanitškoga ning Argentina multitalent José Cura, kes astub lavale koos metsosopran Monika-Evelin Liivi, kitarristi Rovšan Mamdekulijevi ja Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga.

13. novembril annab ainsa kontserdi Eestis tänapäeva üks nõutumaid klassikalisi pianiste Alice Sara Ott, kes esitleb oma uut albumit „Echoes of Life“. Muusiku isiklikke mõtteid ja elu vastukajasid peegeldavat soolokava ilmestab suurele ekraanile projitseeritav multimeediaprogramm, kontserdi peateosena kõlavad Chopini 24 prelüüdi.

Eesti Kontserdi sügishooajast leiab ka Ellerheina ja Vox Clamantis ühiskontserdi, millega tähistame tütarlastekoori 70. ja vanamuusikaansambli 25. sünnipäeva. Ühise sünnipäevakontserdi seob tervikuks Tõnu Kõrvitsa mitmeosaline, just selleks kontserdiks loodud uudisteos, mille osade vahel esitavad kollektiivid neid endid eriliselt kõnetavaid teoseid. Ellerheina ja Vox Clamantise sünnipäevakontserdid on 30. novembril Pärnus ja 5. detsembril Tallinnas.

Aastalõpu suurimad tähed on kahtlemata Bremeni Saksa Kammerfilharmoonikud dirigent Paavo Järvi juhatusel, kes annavad oma ainsa kontserdi Eestis 8. detsembril. Eestis esineb orkester koos särava norra viiulisolisti Vilde Frangiga, kelle rahvusvaheline karjäär sai alguse 2012. aastal, mil ta võitis Credit Suisse’i noore artisti auhinna.

Detsembris annab Eestis kontserdi ka rahvusvahelise kvartetimaastiku üks vaieldamatuid liidreid Signum Quartett Saksamaalt eesotsas Eesti publikulegi tuntud viiuldaja Florian Dondereriga. Eestis esitab kvartett Schuberti ja Tüüri muusikat, millega nad on viimastel aastatel süvenenult tegelenud. Signum Quartett’i osalusel valminud Tüüri kammermuusika kogumik „Lost Prayers“ (ECM) tunnistati tänavu Eesti parimaks klassikaplaadiks.

Veel enne pühi esineb jõulukavaga Tallinnas 11. detsembril ja Pärnus 12. detsembril maailma poistekooride absoluutsesse tippu kuuluv brittide Tiffin Boy’s Choir, kes on Londoni suurte sümfooniaorkestrite sagedane lavapartner ja osaleb regulaarselt Covent Gardeni Kuningliku Ooperi lavastustes. Koor on kaasa teinud mängufilmis „Philomena“, kontserdiprojektis „Titanic Live“ ja laulnud sisse muusika filmitriloogiale „Kääbik“.

Aasta viimasel päeval, 31. detsembril võõrustab Estonia kontserdisaal Euroopas õppivate noorte eesti muusikute orkestrit, kes on oma võimalust ühiselt Eesti publiku ees musitseerida pidanud ootama täpselt ühe aasta. Dirigeerib Henri Christofer Aavik.

Eesti Kontsert tuletab meelde, et alates 26. augustist 2021 kehtiv Vabariigi Valitsuse korraldus nr 305 kohustab meid kontrollima külastajate, esinejate ja töötajate nakkusohutust. Selleks palume esitada saabumisel kas a) vaktsineerimiskuuri läbimist kinnitav tõend, b) haiguse läbipõdemist kinnitav tõend, c) negatiivne PCR-test (tehtud tervishoiuteenuse osutaja poolt kuni 72 t varem) või d) negatiivne antigeeni test (tehtud tervishoiuteenuse osutaja või üldapteegi tegevusloa omaja poolt kuni 48 t varem). Arvestame nii paber- kui digitõendeid. Kontserdimajas kiirtesti teha ei saa.

Eesti Kontserdi 2021. aasta sügishooaja kontsertide täisloendiga saab tutvuda aadressil www.concert.ee.

Fotol: Eesti Kontserdi sügishooajal toob tippdirigent Paavo Järvi publiku ette Bremeni Saksa Kammerfilharmoonikud. Foto: Kaupo Kikkas

Andri Maimets
Eesti Kontserdi kommunikatsioonijuht
5620 1117
andri.maimets@concert.ee
www.eestikontsert.ee
www.facebook.com/eestikontsert

This site uses cookies. By continuing to browse our site you accept our cookie policy.