Pärnu Linnaorkester ja Eesti Kontsert meenutavad armastatud dirigenti Jüri Alperteni kauni kontserdiga

Neljapäeval, 16. juunil toimub Pärnus kontsert kauaaegse Pärnu Linnaorkestri peadirigendi Jüri Alperteni mälestuseks. Koos orkestriga astuvad publiku ette sopran Helen Lokuta (Rahvusooper Estonia) ja pianist Kalle Randalu, kontserti juhatab orkestri praegune peadirigent Kaspar Mänd.

„Kui me kaks aastat tagasi Jüri päris viimaselt sünnipäevalt koos Kalle Randaluga läbi valge ja sooja suveöö kodude poole liikusime, lubasime üksteisele enne lahkuminekut, et Jüri 65. sünnipäevaks teeme kindlasti ühe kontserdi, kus Jüri dirigeerib ja Kalle mängib Mozartit – just nagu see oli Pärnu Linnaorkestri hooaegades juba aastakümneid traditsiooniks olnud,“ meenutab Alperteni hea sõber Marko Lõhmus. „Nüüd on sel puhul Pärnu kontserdimajas linnaorkestri ja Kallega küll kontsert, aga see pole enam mitte Jüriga, vaid Jüri mälestuseks,“ sõnab mees.

Jüri Alperten (16.06.1957–26.08.2020) oli dirigent, pianist ja muusikapedagoog, kes saanuks tänavu 65-aastaseks. „Jüri jättis Pärnu Linnaorkestri pikaaegse peadirigendi ja Rahvusooper Estonia dirigendina aastate jooksul märkimisväärse jälje meie kultuuriellu, tema sügavsoe ja inimlik musikaalsus liigutas nii muusikuid kui ka kuulajaid,“ rääkis Pärnu Linnaorkestri praegune peadirigent Kaspar Mänd.

Lõhmus lisab, et Jüri polnud mitte ainult andekas ja armastatud muusik, vaid eelkõige soe, ka oma viimase suve lõpuni positiivne ja imeline sõber. „Sõprust, nagu muusikatki, pole mõtet ega võimalik sõnadesse ümber panna. Jüri dirigeeritud etendustel või kontsertidel käies sain aru, kui lugupidavalt suhtus ta kaasmuusikute ja publiku aega – ta üritas seda võimalikult vähe kulutada kahtlase väärtusega teostele või keskpärasele interpretatsioonile. Ja just täpselt nii suhtus ta ka oma sõpradesse – koos veedetud päevi või õhtuid tuli vahel küll pikalt ette planeerida, kuid see-eest võeti teineteise jaoks alati aega ja tagasi vaadates on need kvaliteetseimad hetked meie eludest.“

Mälestuskontserdil tulevad ettekandele Rimski-Korsakovi avamäng ooperile „Tsaari mõrsja“, Mozarti klaverikontsert nr 20 d-moll KV 466, Mahleri „Rückerti laulud“ ning Tšaikovski orkestrisüit nr 4 op.61 „Mozartiana“. Kaspar Mänd selgitas, et repertuaarivalikul sai määravaks Alperteni isiklik side nende teostega – „Tsaari mõrsja“ oli viimane teos, mille Alperten muusikalise juhina Estonias välja tõi, Mozart oli talle kõige hingelähedasem helilooja, klaverikontserdi valis kavva maestro hea sõber Kalle Randalu. Alperteniga korduvalt romantilisi ja sügavasisulise kontserte andnud Helen Lokuta esitatavad „Rückerti laulud“ on aga ajatud ja erilised.

Mälestuskontsert „Jüri Alperten 65“ algab Pärnu kontserdimajas 16. juunil kell 19.

Fotol: Jüri Alperten dirigendipuldis üldlaulupeol. Erakogu.

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid (veebilehe statistika).
Luba küpsised Ei, aitäh Privaatsuspoliitika