Suur aastalõpukontsert. Cyrillus Kreek ”Reekviem”

  • Kolmapäev, 1.12
  • 19:00
  • Pärnu, Pärnu kontserdimaja
  • Kultuurituur MTÜ

Tutvustus

Esitajad:

Veronika Portsmuthi Kooriakadeemia
Dirigent Veronika Portsmuth
Solist Rolf Roosalu
Orelil Kadri Toomoja
Veronika Portsmuthi Kooriakadeemia Suur aastalõpukontsert 2021 ootab kõiki vokaalsuurvormi kontserdile. Esitusele tuleb Cyrillus Kreegi loomingu peateos Reekviem, mis on ühtlasi eesti muusikaloo esimene reekviem. Kreek komponeeris oma Reekviemi eestikeelsele tekstile, võttes aluseks Schultz-Bertrami 19. sajandil tõlgitud Mozarti reekviemi teksti. Teose alguses kõlav Big Beni motiiv on pärit William Crotshilt ja loodud Cambridge’i St Mary kirikule aastal 1793, Londoni parlamendihoone kellatornis kõlab see aastast 1859.
Teose kirjutamist alustas helilooja 1925. aastal, partituuri lõpetas 1927. aasta oktoobris. Tõenäoliselt on teos loodud varalahkunud Peeter Südale mõeldes, kellega Kreek oli hingelt lähedane. Reekviemi ettekande järgselt olevat Kreek õpilaste kuuldes öelnud, et tema elutöö on nüüd tehtud.
“Kuidas elad?” küsiti sõja-aastail Kreegi käest. — “Ei elagi, ootan paremaid aegu.”
Ka praegu elame me paremate aegade ootuses. Pühendame Kreegi eestikeelse reekviemi ettekande Veronika Portsmuthi Kooriakadeemia kooride ja solist Rolf Roosalu esituses neile, kes on võitlemas pandeemia eesliinil või on pandeemia tõttu meie hulgast lahkunud.
Veronika Portsmuthi Kooriakadeemia on loodud koorimuusikakultuuri uute perspektiivide avamiseks ja arendamiseks, kutsudes ellu erilisi ja ainukordseid muusikalisi suurprojekte ning pakkudes ebatraditsioonilises vormis uudse lähenemisega enesetäiendust nii koorilauljatele kui dirigentidele.
Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.