Operett ‘Mister X’ / Оперетта ‘Мистер Х’

  • Reede, 1.12
  • 19:00
  • Pärnu, Pärnu kontserdimaja
  • Operett

Tutvustus

Muusikateater “Peterburi operett” – Imre Kálmáni operett “MISTER X” kahes vaatuses.
Kauaoodatud sündmus Eestis – legendaarne operett “Mister X” orkestriga, vene keeles!

Helilooja: Imre Kalman
Lavastaja: Svetlana Samorodova
Kestvus: 2 tundi 40 minutit (1 vaheaeg)
Kunstnik: Oleg Moltšanov
Koreograafid: Tatjana Konovalova, Julia Iljina
Kostüümid: Irina Zaitseva

Tuntud ungari helilooja Imre Kálmán kirjutas opereti „Mister X“ („Tsirkusprintsess“) 1925. aastal. Meie publik armastab Imre Kálmánit isegi rohkem kui tema kaasmaalased ungarlased. Kálmán ei vea iialgi alt.

Etenduse toob meieni Venemaa teeneline artist, teatri “Peterburi operett” kunstiline juht ja režissöör Sergei Šalagin, kes on lõpetanud Moskva GITISe režissöör Boriss Pokrovski, dirigent Gennadi Roždestvenski, koreograaf Mihhail Kisljarovi juhendamisel.

Teose muusika paitab nii kõrva kui südant. Kálmáni helikeele meloodiarikkus, emotsionaalsus ja populaarsus rõõmustab nagu kohtumine ammuse sõbraga. Esimestest lavastustest alates on publikut kütkestanud tsirkusekulisside tagune salapärane ja köitev atmosfäär, aga ka haarav ja omapärane süžee. Seepärast pole ka ime, et operetti saadab maailma lavadel algusest peale enneolematu edu.

Tegevus toimub tsirkuse kulisside taga. Publikut erutab salapärane Mister X, kes kannab alati musta maski. Tema tõelist nime ei tea keegi. Noor pankuri lesk Theodora ei jäta vahele ühtki etendust, kus osaleb oma vapruse ja andekuse poolest kuulsaks saanud artist ning ihkab temaga tutvuda. Theodorasse on aga armunud väärika aadlisoo võsu, kellele abieluettepanekutele on Theodora juba 19 korda keeldumisega vastanud. Kellest siis saab lõpuks hiilgava suurilmadaami Theodora Verdier´ väljavalitu – kas salapärane ja mõistatuslik Mister X või mehelik ja üllas krahv Henry de Chateauneuf? Armunute teel õnnele on palju takistusi, kuid mitte mingid salakavalad intriigid ei sunni krahvinna Theodorat armastatust lahkuma, sest mitte keegi ei saa keelata inimesele armastust.

Opereti väljatulekust alates on paljud operetižanri silmapaistvaimad esindajad soovinud sellest mängida. Ka on Kálmáni meistriteost korduvalt ja edukalt ekraniseeritud. Kummalisel kombel on kõige eredamad ja põnevamad ekraniseeringud sündinud Nõukogude Liidus. Eestimaa kinkis maailmale silmapaistvaima peaosalise – Mister X-i roll Georg Otsa hiilgavas esituses on saanud omaette legendiks. Tänapäeval mängitakse seda tükki edukalt Venemaa ja välismaa lavadel, kusjuures selle põnev, komöödiasugemetega süžee võlub jätkuvalt ooperisõpru.

Lavastaja Svetlana Samorodova suutis anda Kálmáni meistriteosele uue lavaelu, tuues esiplaanile tegelaste sügavalt inimlikud tunded ja armastuse kummalised vastuolud. Lavastuse kujunduses on omaette rõhuasetus kunstnik Oleg Moltšanovi puhtal, loomulikul maalikunstil, mis toetab Roerichit, Vrubelit, Korovinit suure vene teatri traditsioonis. Käsitööna valminud oivalised kostüümid Irina Zaitsevalt on samuti kõrgkunsti ainulaadsed eksemplarid. Unikaalsust lisavad teatrile ka oma tööle jäägitult pühendunud artistid, kes esitavad elavas esituses ülikeerukaid vokaalpartiisid ja kordeballeti abita virtuoosseid tantsunumbreid, mille on lavastanud koreograafid Tatjana Konovalova ja Julia Iljina ning mis on lavastatud vene klassikalise teatrikoolkonna paremate traditsioonide vaimus.

Venemaa teeneline kunstitegelane, teatri kunstiline juht ja režissöör Sergei Šalagin on lõpetanud Moskva GITIS-es muusikateatri teaduskonna režissöör Boriss Pokrovski, dirigent Gennadi Roždestvenski ja koreograaf Mihhail Kisljarovi juhendamisel, mis annab meile õiguse rääkida vene teatritraditsiooni jätkumisest teatris “Peterburi operett”.
Inimese vaimuelu kujutamine on teatri ülim kunstiline idee. “Mister X” on maailmakuulsa helilooja Imre Kálmáni südamlikumaid ja intelligentsemaid operette. Iga pöördumine selle üliandeka helilooja ja muusikadramaturgi loomingu poole on alati pidupäev nii esinejate kui publiku jaoks.

 

Etendus on vene keeles

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid (veebilehe statistika).
Luba küpsised Ei, aitäh Privaatsuspoliitika