Noorits-Paasmäe-Põllumaa fotonäituse “WEE” avamine

  • Reede, 11.01
  • 17:00
  • Tartu, Vanemuise kontserdimaja

Tutvustus

WEE – VÕIMUEHITISED EESTIS

Võim võib ilmutada end erineval kujul. Ta võib tulla meie juurde üheainsa inimesena või valitud grupina, militaarsena või miks mitte hoopis ametnike armeena. Me võime teda karta, ta võib meid pelutada, aga mõni teine kord võib ta meid hoopis kaitsta. Või teeb seda mõni teine võim. Me võime teda kohata demokraatiana või monarhiana, teinekord on ta teadupoolest hoopis autoritaarne. Võim võib kehastuda kroonitud või kroonimata peana, kanda portfelli või jääda sellestki ilma. Aga ta võib olla hoopis alandlik, kaasav, sõbralik ja südamlik, hea isake või emake. Kõigele lisaks võib ta ju olla hoopis taevane, või lausa vahemeheks taevase ja maise vahel. Võimu saab anda ja võtta, haarata ja kaotada, troonilt saab tõugata, päid saab kroonida… Ta võib olla võimas ja siis hetke pärast võivad temast järel olla vaid riismed.

Aga võim ei pruugi olla igas olukorras ühesugune, ühele võib ta tähistada head ja usaldusväärset, karmi, aga õiglast, samas kui teisele võib seesama võim olla nii kauge ja hirmuäratav, ebaõiglane ja rusuv. Tema funktsioonid võivad aja jooksul muutuda nii nagu võib aegamööda muutuda ka pale, mida me näeme ja tajume. Muutuda võime ju ka hoopis me ise – alluda või muutuda allumatuks, kaugeneda võimu haardeulatusest või sellele hoopis läheneda.

Aga üks on kindel – ka võimul peab olema kodu ja koda. Oma tuba ja lühter laes. Või oma kaitstud kauge (või kõrge) kindlus. Võlvitud häärber või eraldatud hütike. Seda, et võimul on omad koridorid, teame ju kõik. Küllap neid koridore siis koja seinad peitma on mõeldudki.

Uku Põllumaa, Peeter Paasmäe ja Tõnu Nooritsa kuuendat „Eesti Ehitiste“ näitust VEE ühendab eelmistega see „.EE“. Oleme juba näinud Elavaid (2003), Surnud (2007), kaks korda (2014 ja 2015) Fataalseid ning Laulvaid (2016) Ehitisi Eestis.

Seekord näitavad Tõnu ja Peeter läbi fotograafi kunstnikusilma ja objektiivi ning Uku läbi arhitekti detailisilma ja mobiilikaamera meile Eesti linnade võimude palgeid. Ja tõestavad ühtlasi, et nädala ajaga, esmaspäevast pühapäevani, jõuab küll ära käia kõigis 47s Eesti linnas ja pildistada seal üles need võimukad, võimsad või tagasihoidlikumad ja varjulisemad hooned, mida siin näitusel enda ees näemegi.

Ja igaüks neist on isesugune. Mõni võimu hoone rõhutab siiani kunagist eraldavat funktsiooni lihtrahva ja linnavõimu vahel, mõni teine linnavõim on tänaseks majanaaber mõne panga või täidesaatva võimu institutsiooniga. On neid valitsushooneid, mis troonivad uhkelt linna peaväljakul, lippude ja lillevanikute vahel, on aga neidki, mida kohalike juhatuseta kohe üles ei leiakski ja mille kaugelt näiteks mõne lillepoekesega segamini võiks ajada. Mõnes linnas ei olegi linnavalitsust, vaid hoopis vallavalitsus ja mõnes linnas on lisaks kehtivale ka endisaegsete võimusümbolite varemed.

Maia Tammjärv

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid (veebilehe statistika).
Luba küpsised Ei, aitäh Privaatsuspoliitika