Kruusmaa, Mozart & Ravel

  • Neljapäev, 28.01
  • 19:00
  • Pärnu, Pärnu kontserdimaja
  • Sümfooniline muusika

Tutvustus

Esitajad:

Solist Johan Randvere
Pärnu Linnaorkester
Dirigent Kaspar Mänd
Kavas:
Alisson Kruusmaa klaverikontsert “Justkui jõgi oleks laulnud…” (2021) ESIETTEKANNE
Wolfgang Amadeus Mozart Sümfoonia nr. 40 g-moll (1788)
Maurice Ravel “Le Tombeau de Couperin” /“ Couperini haud” (1910)
Pärnu Linnaorkester alustab 2021. aastat helilooja Alisson Kruusmaa klaverikontserdi maailmaesiettekandega. Soleerib Johan Randvere. Uue aasta esimesel kontserdil kõlavad veel Wolfgang Amadeus Mozarti 40. sümfoonia ja Maurice Raveli süit “Couperini haud”. Kolme teose ühiseksnimetajaks on voogavus.
Mozarti 40. sümfoonia vaikselt voolav minoorne algus on üks kuulsamaid. Sel viisil teose alustamine sai hiljem eeskujuks mitmetele romantismiaja heliloojatele, ent oma aja kuulajatele oli see väga ootamatu. Tegemist on Mozarti ühe kirglikuma sümfooniaga, milles leidub nii hellenistlikku kergust kui ka lõikavaid dissonantse ning süngemaid varje.
Raveli “Couperini haud” on François Couperini eeskujul valminud barokiaegse prantsuse süidi vormis teos, oma olemuselt kerge ning meisterliku ja nüansirohke orkestratsiooniga.
Pärnust pärit helilooja Allison Kruusmaa teos kannab pealkirja “Justkui jõgi oleks laulnud…” ning on inspireeritud jõest kui kujundist, millel on läbi aegade olnud eri kultuurides loendamatult tähendusi — aeg ja igavik, teadvus ja alateadvus, vabadus ja valgustatus jpm. Oma muusikas on Kruusmaa lähtunud vee salapärastest tahkudest ja varjunditest ning keskendunud voogavusele, avarusele, kontrastidele ja lõputule kulgemisele. Klaverikontserdi ajendiks oli ühelt poolt helilooja kauaaegne unistus antud žanris muusikat luua, ent teisalt ka pikk koostöö pianist Johan Randverega. Aastate jooksul on Randvere
esituses esiettekandena kõlanud nii Kruusmaa sooloteoseid, mh “Süit sooloklaverile” (2013) ja “Paberlilled” (2019), kui ka kammermuusikat.
Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid (veebilehe statistika).
Luba küpsised Ei, aitäh Privaatsuspoliitika