Jõhvi kontserdimaja hooaja lõppkontsert

  • Pühapäev, 15.05
  • 17:00
  • Jõhvi, Jõhvi kontserdimaja
  • Klassika
  • SA Eesti Kontsert

Tutvustus

Esitajad:

Vanemuise sümfooniaorkester ja ooperikoor
Tartu ülikooli kammerkoor
Voces Tallinn
Solistid:
Katrin Targo (sopran)
Annely Peebo (metsosopran)
Dirigent Risto Joost

Kavas:
Wagner.  Avamäng ooperile „Nürnbergi meisterlauljad“
Mahler. Sümfoonia nr 2 c-moll „Ülestõusmissümfoonia“
Mahler. „Rückerti laulud“

Vanemuise teatri ja Eesti Kontserdi koostööprojekt

 

Leonard Bernstein kirjutas kord: „Esimene spontaanne pilt, mis tuleb mulle ette seoses Mahleriga, on hiiglane, kes seisab harkisjalu maagilisel ajapiiril 1900. Seal ta seisab, vasak jalg (lähemal südamele!) tugevalt kinni külluslikus ja armastatud 19. sajandis ning parem jalg, vähem kindlalt, otsimas kõva pinnast kahekümnendas.“ Mahleri üheksa lõpetatud sümfooniat on selle žanri ajaloos väga kaalukas peatükk. Autor leidis, et „sümfoonia peaks olema nagu maailm, mis hõlmab kõike“, ning oma püüdlustes seda ellu viia jõudis ta muusikalise universumi loomisele nii lähedale, kui see ühel heliloojal üldse võimalik on.  Kogu elu paelusid Mahlerit eksistentsiaalsed küsimused elust, surmast ja teispoolsusest. Need teemad tõusevad reljeefselt esile tema 2. sümfoonias c-moll – ligi poolteist tundi kestvas monumentaalses oopuses, mille esitamisse on kaasatud suur orkestrikoosseis koos lisajõududega väljaspool lava, koor ja solistid.

Publikul on suurepärane võimalus kuulda paljudel maailmalavadel oodatud soliste. Annely Peebo on lisaks paljudele ooperirollidele hinnatud ka klassikalise laulu ning suurvormisolistina, laiemale kuulajaskonnale on ta tuttav ka kui üks saatejuhtidest Eurovisiooni lauluvõistlusel Tallinnas 2002. aastal. Sopran Katrin Targo on laulnud arvukalt ooperirolle, pärjatud mitmete auhindadega erinevatelt lauluvõistlustelt, nt New Yorgi Carnegie Hallis 39. Lyndon Woodside oratooriumi konkursi parima naislaureaat.

Alates 2020. aasta sügisest on Vanemuise teatri muusikajuht ja peadirigent Risto Joost, kes on pälvinud mitmeid tunnustusi, nt aasta muusik 2018 kõrgete väärtuste kandmise ja edasiarendamise eest muusikas.

Vanemuise sümfooniaorkester loodi 1908. aastal kaks aastat varem professionaalseks teatriks saanud Vanemuise juurde, selle esimeseks dirigendiks oli Samuel Lindpere. Lisaks teatri muusikalavastustes osalemisele annab orkester igal hooajal mitmeid kontserte, tuntuim vast nüüdseks juba 11 aastat toimunud Vanemuise sümfooniaorkestri suvekontsert Kassitoomel.

Ühtegi vokaalsümfoonilist suurvormi ei saa ette kanda koorideta. Seekordses ettekandes astuvad üles Vanemuise ooperikoor, kelle viimaste aastate suursündmuseks võib pidada 2017. aastal osalemist Hiinas Shanghai Suure Teatri ooperilavastuses „Aida“. Mitmel korral on Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja avakontsertidel osalenud juba 50 aastat tegutsenud Tartu ülikooli kammerkoor. Kontserdil osaleb ka 2020. a aasta koori preemia saanud Voces Tallinn.

 

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.