“Helimaastikud”

  • Reede, 24.11
  • 19:00
  • Tallinn, Estonia kontserdisaal

Tutvustus

Esitajad:

Garth Knox (vioola, Iirimaa / Prantsusmaa), Ansambel U:, EMTA Uue Muusika Ansambel, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, dirigent Pierre-André Valade (Prantsusmaa)

Gigantne „Les espaces acoustiques“ (“Akustilised ruumid”) on erilisemaid helitöid, mis 20. sajandi lõpul loodud. Teaduslikust küljest on see uurimus kõlavärvidest, ülemhelidest ja nende kasutamisest, tunnetuslikust küljest aga sensuaalne ja müstiline kogemus. Kuueosalise teose tämbrid, kõlavärvid ja -efektid loovad lummavaid helimaastikke.

Vaata videot!

Garth Knox asub uue muusika maastikul esirinnas mitmel alal. Ta on kujunenud ainulaadseks esinejaks, kes viljeleb erinevaid stiile minimalismist underground’ini ning kasutab uusi mängutehnikaid ja tehnoloogiaid. Knox on teinud koostööd enamiku kaasaegsete tippheliloojatega. Ta on olnud Arditti Kvarteti ja meilegi teada ansambli Ensemble Intercontemporain vioolamängija. Hiljuti avastas ta enda jaoks viola d’amore ja keskaegse fiidli. See avas talle ukse keskaja ja barokkmuusikasse, mida ta esitab kõigiti veenvalt kaasaegses võtmes. Iiri-šoti päritolu laseb tal dialoogi astuda ka traditsioonilise keldi muusikaga.


Ansambel U:
 on eksperimenteeriva uue muusika esitamise absoluutne liider Eestis, kelle projektid on jõudnud ka Euroopa juhtivatele festivalidele. Reeglina kuulubki „Les espaces acoustiques“ uue muusika ansamblite pärusmaale, ning on täiesti erakordne, et Tallinnas on see teos klassikalise sümfooniaorkestri hooajakavas.

Prantsuse dirigent Pierre-André Valade on silma paistnud eelkõige 20. ja 21. sajandi muusika suurepärase interpreteerijana. Tema arvukatest salvestistest on just Grisey „Les espaces acoustiques“ pälvinud erilise heakskiidu ning saanud nii ajakirja Diapason aastaauhinna kui Charles Cros’ akadeemia grand prix’.

Kavas:
Gérard Grisey spektraalse suurteose „Les espaces acoustiques“ esiettekanne Eestis

Koostöös Eesti Riiklik Sümfooniaorkestri ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiaga

Kontserdile eelneb vestlus dirigent Pierre-André Valade´iga (Prantsusmaa) kell 18:30. Vestlust modereerib Taavi Kerikmäe

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid (veebilehe statistika).
Luba küpsised Ei, aitäh Privaatsuspoliitika