Klassikalavade superstaar pianist Sir András Schiff üllatab publikut kohapeal sündiva kavaga

Pianist Sir András Schiff on klassikalavade aegade-ülene superstaar, üks oodatumaid artiste, kes esineb regulaarselt maailma suurlinnade kontserdisaalides. Sel laupäeval, 3. detsembril  saame Estonia kontserdisaalis kuulda repertuaari, mida klaverikunstnik peab kõige õigemaks esitada just sellel hetkel saalis – muusika, mis kõnetab teda ja publikut just neis oludes.

„Rasketel pandeemia aegadel mõtlesin tihti, kuidas muusikaelu värskendada, kuidas ja mida teha teisiti. Olgem ausad, hetkel koosnevad kontserdid paljuski konventsionaalsustest, ootustest, stereotüüpidest ja ka rutiinist. Ega see just tore pole, sest nii on kõik ühetaoline. Kuhu on jäänud uudishimu, seiklusjanu, ettekujutusvõime? Kuhu üllatused? Näiteks klaveriõhtud. Meilt, pianistidelt, oodatakse, et esitaksime kavade detailid mitu kuud või lausa aastaidki ette. See on suur stressiallikas. Kuidas küll ette teada, mis mind kõnetab paari aasta, seitsme kuu ning nelja päeva pärast? See sõltub nii paljudest asjaoludest – saali akustikast, klaverist, ja ka minu enese meeleolust. Palju kergem on otsustada esitatava üle alles kontserdipaigas ning juhatada kuulajad paari selgitava lausega programmile lähemale. Selline side publikuga on eriline, meie kogemus saab olema ühine. Meil tuleb teineteist austada ning usaldada. Publikule peab jääma teadmine, et kõlab vaid parim ning minu ettevalmistus on tipptasemel. Vastutasuks ootan ma publikult intelligentsust ja tundlikkust. Niimoodi (ühena paljudest võimalustest) saame me kontserdist ühise unustamatu kogemuse,” lisab pianist Andras Schiff.

Ülimalt tunnetuslik ja hingestatud interpretatsioon on toonud Schiffile rohkesti auhindu, nende hulgas Grammy (1990), Gramophone´i auhind (1990 ja 1991) ja International Classical Music Award (2012 ja 2015). Aastakümnete jooksul on ta mänginud end pianistide absoluutsesse tippu ning iga tema kontsert on pikisilmi oodatud suursündmus. Kõige enam on Schiffile toonud kuulsust Bachi, Mozarti, Beethoveni, Schuberti ja Schumanni loomingu interpreteerimine ning neid peab ta ka oma lemmikheliloojateks. Pilgeni täis Estonia kontserdisaalis on Sir András Schiff andnud ühe kontserdi 2019. aastal. Artistil on esinemisest soojad mälestused – talle meeldis meie saal, selle akustika, kõla ja atmosfäär väga ning esineja on uue kontserdi ootuses, kus puudub kokkulepitud kava.

Sir András Schiff on ülimalt nõudlik – ta esineb vaid oma isiklikel klaveritel ning üksikutel instrumentidel, millised ta on heaks kiitnud. Igal klaveril on oma kõla ja iseloom ning konkreetse instrumendi valib ta lähtudes kontserdil kõlavast repertuaarist. Klaverid reisivad vastavalt tema esinemisgraafikule mööda Euroopat ning hinnaliste instrumentidega sõidab kaasa ka isiklik klaverimeister. Eestis annab pianist sel korral kontserdi Bösendorfer Mahagon klaveriga.

Osta pilet kontserdile: SIIT

Rohkem infot: SIIT

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid (veebilehe statistika).
Luba küpsised Ei, aitäh Privaatsuspoliitika