Homme algavad Kuressaare lossihoovis 15. Saaremaa ooperipäevad

Tänavuste Saaremaa ooperipäevade külalisteater on Sileesia ooperiteater Poolast, kes esitleb Kuressaare lossihoovi püstitatud ooperimajas nii maailma ooperiklassikat kui ka Poola ooperikunsti pärleid. Kõigi etenduste lavastaja on rahvusvahelise mainega Michał Znaniecki.

20.–24. juulini toimuvatel Saaremaa ooperipäevadel jõuavad publiku ette Charles Gounod „Romeo ja Julia“, Giuseppe Verdi „Traviata“, Stanislav Moniuszko „Parvemees“ ning lavastaja Michał Znaniecki enda kirjutatud „Õhtu Mozartiga“ ja „Chopini saladus“, kavast ei puudu ka laupäevaõhtune pidulik ooperigala. Kahes etenduses lööb kaasa ka Rahvusooper Estonia solist Juuli Lill.

„Näete Saaremaal minu viimast viit loomeaastat. Tahan, et iga mu lavastus oleks uutmoodi risk, sest kui pole väljakutseid, pole ka kunsti. Jutustan iga lavastust erineval viisil, kuid just nii, nagu usun heliloojad oleksid soovinud,“ rääkis Znaniecki. „Näiteks kui helilooja tahtis oma aja auditooriumit šokeerida, siis on minu kohustus välja mõelda, mis šokeerib tänapäeva inimesi. Loodan väga, et Saaremaa ooperipäevade publik ei pea tulemuses pettuma,“ lausus ta.

Tänavu oma 15. sünnipäeva tähistavatel ooperipäevadel on aastate jooksul esinenud tõelised korüfeed, sh Neeme Järvi, Eri Klas, José Cura, Karita Mattila, Paata Burtšuladze, Soile Isokoski, Lilli Paasikivi, Ain Anger, Matti Salminen, Jaakko Ryhänen, Jorma Hynninen, Annely Peebo jt. Oma parimate lavastustega on siin esinenud Black American Opera (USA, 2008), Läti rahvusooper (2009), Stanislavski ja Nemirovitš-Dantšenko nimeline Moskva akadeemiline muusikateater (2010), Ankara riiklik ooperi- ja balletiteater (2011), Moskva Helikoni ooperiteater (2012), Thbilisi, Khuthaisi ja Bathumi ooperiteatrid (Gruusia, 2013), Ukraina rahvusooper (2014), Teatro di Milano (Itaalia, 2015), Wrocławi ooperiteater (Poola, 2016), Krefeld-Mönchengladbachi ooperiteater (Saksamaa, 2017), Shanghai ooperiteater ja Ungari riigiooper (2018), Moskva Helikoni ooperiteater (2019) ja Peterburi Kammerooper (2021).

„Meil on olnud ülim rõõm igal aastal oma publikut kostitada maailma ooperiteatrite tipptasemega,“ ütles Saaremaa ooperipäevi korraldava Eesti Kontserdi juht Kertu Orro. „Tean, et see rõõm on alati olnud vastastikune, sest suvine Saaremaa on ooperiteatritele ihaldatud esinemispaik. Eranditult küsivad külalisteatrid juba enne lahkumist: „Millal võime tagasi tulla?““

Seekordsed ooperipäevad ei pööra pilku kõrvale ka Ukrainalt, sest, nagu on sõnastanud ooperipäevade kunstiline juht Arne Mikk, muusad ei tohi vaikida ka kauge kahurimürina ajal. Nii on neljapäevane „Õhtu Mozartiga“, eelkõige teises vaatuses kõlav Mozarti reekviem pühendatud kõigile, kes on andnud oma elu vaba Ukraina eest.

Peale ooperiõhtute toimub ka armastatud Opera Royal, mõnusat muusikat täis kesköösalong. Tänavu mängib tantsuks New Murphy Band koosseisus Airi Allvee ja Margus Jürisson (laul), Ülo Mälgand (klaver), Valdo Preema (trummid), Tõnis Tüür (kontrabass), Lauri Sepp (altsaksofon), Olavi Oismann (tenorsaksofon), Jaak Oserov (trompet) ja Priit Zimmermann (tromboon).

Sel aastal on ooperipäevad oma tiiva alla võtnud veel ühe põneva algatuse „Süda on mul saarel“, kus kuuleb peamiselt Saaremaa muusikaõpetaja Laine Sepa keelpilliõpilaste nooremat põlvkonda. Esinevad Karl Jõgi (viiul), Albert Leppik (viiul), Eva Aarnis (viiul), Karret Sepp (tšello), Sander Mölder (tšello), Kerstin Tomson (vioola). Kaasa teevad ka Siret Sui flöödil ja Sepa kunagine viiuliõpilane Ene Salumäe orelil. Kontsert toimub Laurentiuse kirikus laupäeval, 23. juulil.

Reedel, 22. juulil lülitub Saaremaa ooperipäevade lainele ka Vikerraadio, tuues kella 15–18 eetrisse melu ja jutuajamised otse sündmuskohalt. Saatejuhid on Kirke Ert ja Andri Maimets.

Saaremaa ooperipäevade peatoetaja on Olerex, suurtoetajad Liviko (ooperigala esitleja) ja BLRT Grupp („Traviata“ esitleja), toetavad Veho Baltics, Selver („Romeo ja Julia“ esitleja), Balbiino („Parvemehe” esitleja), Jazz Pesulad, Goldtime ja I.L.U. Suursündmust toetavad ka Poola Vabariigi suursaatkond Tallinnas, Eesti kultuurkapital ja Saaremaa vald. Eesti Kontserdi hooaja peatoetaja on Admirals.

Vaata lisa www.saaremaaopera.com ja www.facebook.com/saaremaaopera

Foto: Saaremaa ooperipäevade keskpunkt, Kuressaare lossi ooperimaja. Autor: Gunnar Laak

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid (veebilehe statistika).
Luba küpsised Ei, aitäh Privaatsuspoliitika