Tänasest, 1. oktoobrist alustab Eesti Rahvusmeeskoori juhina tööd Saale Fischer.
Ettepaneku asuda Eesti Rahvusmeeskoori tegevjuhiks tegi Saale Fischerile Eesti Kontserdi juht Kertu Orro. „Eesti Rahvusmeeskoor on maailmalavadel hinnatud ja oodatud esineja. Kooril on muusikaliselt väga kõrge tase ning kaalukas roll Eesti koorilaulutraditsioonide hoidja, kandja ja populariseerijana. Selle kõige haldamine nõuab väga head organiseerimisvõimet ja süstemaatilist tööd. Saale Fischeril on rikkalikud kogemused nii muusikuna kui ka ansambli Floridante eestvedajana. Tema kasuks räägib asjaolu, et ta on hästi tuttav ühtviisi nii muusika esitamise kui ka kollektiivi juhtimise ja selle tehnilisema poolega,“ ütles Orro.
„Rahvusmeeskoor on üks neist Eesti kultuurielu konstantidest, kelle olemasolu saatel olen üles kasvanud. Minu teadlikku teadmisse jõudsid nad aga kümmekond aastat tagasi, kui kunstiliseks juhiks sai Mikk Üleoja – oli raske mitte märgata, kuidas iga arvustus kiitis (ja kiidab tänini) meeskoori hüppeliselt tõusnud taset. Näen siiski, et Ernesaksa-aegne meeskoori ustav publik on praeguseks lahkunud suures osas teistele jahimaadele ning minu esimeseks suureks ülesandeks administratiivjuhina on koori uuesti nii-öelda pildile saamine, seda nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt,“ rääkis Fischer.
Saale Fischer on lõpetanud Tallinna Tehnikaülikooli ärikorralduse erialal, kuid teinud seejärel kannapöörde muusikasse.
„Mu palgatöö on viimased kolm aastat olnud erasektoris, kuid selle kõrvalt olen saanud teha nii muusikutööd klavessiinimängijana kui ka panustada erinevate kultuuriprojektide teostumisse. Selline kooslus hoiab mind mõnusas sõiduvees! Oma tausta tõttu loen ma ühesuguse huviga nii turundusplaani, eelarvetabelit kui ka partituuri ning suhtlen rõõmuga nii agentide kui ka autojuhtidega. Küllap on see põhjus, miks mulle Eesti Kontserdist see tööpakkumine tehti,“ lisas ta.
Saale Fischer omandas magistrikraadi ajalooliste klahvpillide erialal Trossingeni Muusikakõrgkoolis ning kaitses 2020. aastal edukalt doktorikraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. 2019. aastast on ta korraldanud Haapsalu vanamuusikafestivali, mille BBC tituleeris mullu Euroopa üheks 29 parimast suvefestivalist ning mis alates sellest aastast on esimese Eesti institutsioonina Euroopa vanamuusikavõrgustiku REMA liige.
Saale juhitav barokkansambel Floridante on 2024–2025 Põhjamaade tipporkestreid ühendava Nordic Baroque Scene’i partner ja ühtlasi üks Eesti aktiivsemaid vabakutselisi klassikalise muusika kollektiive.
Varasemalt on Saale Fischer töötanud Eesti Kontserdi külalisprodutsendina, konsulteerinud viit Euroopa kõrgkooli ühendavat projekti Monteverdi Mosaik, olnud klavessiinipalade kogumiku „The Contemporary Harpsichordist“ idee algataja ja toimetaja ning kirjutanud ja välja andnud ka juubeliraamatu „Hortus Musicus. Viiskümmend“. Lisaks on ta avaldanud artikleid ja intervjuusid Eesti muusikaajakirjanduses.
Ta on Eestisse toonud selliseid esinejaid nagu Concerto Copenhagen, Helsingi barokkorkester, Graindelavoix, Jupiter Ensemble, Jean Rondeau, Peter Spissky, Terry Wey, Guy Cutting, ning teinud tihedat koostööd erinevate Eesti vokaalsolistide ning instrumentalistidega.
Foto: autor on Toomas Volkmann