Eesti Kontsert pühendab päeva helilooja Kuldar Singi 80. sünniaastapäevale

Eesti Kontserdi uus kontserdisari „AVASTA!” keskendub sel hooajal heliloojatele. Sarja esimene kontsert võtab fookusesse legendaarse Kuldar Singi loomingu, kontserdid on pühendatud tema 80. sünniaastapäevale. On küllalt ootamatu, et aastaid pärast helilooja lahkumist kõlavad kontserdil esiettekanded.

Kuldar Singi heliloomingut kuuleb sel neljapäeval, 29. septembril kahel kontserdil Estonia kontserdisaalis. Teadaolevalt kõlavad esimest korda Singi „Dies irae“ meeskoorile, torupillile, roopillile ja suurele trummile (1993) ning „Kodulaul“ häälele, flöödile, kitarrile ja tšellole (1990). Kontserdil osaleb ka Kuldar Singi poeg, tunnustatud tšellist Theodor Sink, kes esitab koos Sten Heinojaga teose „Merd tean“ tšellole ja klaverile (1992).

Suurejoonelise Tallinna kontserdiõhtu lõpetab kell 22 algav öökontsert, mis toob lavale erilise, ent harva kõlava ja ülimalt ekspressiivse tsükli „Surma ja sünni laulud“. Selles kasutab Sink hispaania luuletaja Federico García Lorca tekste. Muusikateadlane Brigitta Davidjants on teost kirjeldanud järgmiselt: „Surma ja sünni laulud” on haruldane süntees, milles peegeldub helilooja suutlikkus tuua võõras kultuur enda juurde, sulanduda võõrasse mõtteviisi, säilitades samaaegselt põhjamaise helikeele.” Teos kestab kokku üle tunni, kõlades ühtaegu ekspressiivse ning meditatiivsena.

Kuldar Sink on 1960ndate Eesti muusika üks varasemaid reformeerijaid. Oma loomingus oli ta julge eksperimenteerija, janunedes pidevalt uute väljendusviiside järele. Tihti kirjutas ta spontaanselt, tehniliste konstruktsioonideta. Nii sündisid 1990. aastatel lakoonilises, ent tuumakas tiheduses tema parimad ja sügavamad teosed. Singi hiliste teoste imetletav helgus ja õnnelikkus kõnetavad kuulajaid igal ajal, aga eriliselt just nüüd.

Kõik Kuldar Singi kontserdipileti omanikud on oodatud kell 20.30 toimuvale vestlusringile „Mäed ja inimesed“, et arutleda artisti ja tema loomingu üle. Mõttevahetust veab muusikateadlane Maia Lilje, osalevad laulja Leili Tammel, poliitik ja teoste autori vend Tunne Kelam ning helilooja Sven Grünberg.

Vaata rohkem infot: eestikontsert.ee.

Piletid kõikidele kontsertidele saadaval Piletilevist.

Jälgi Eesti Kontserti sotsiaalmeedias: Facebook / Instagram

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid (veebilehe statistika).
Luba küpsised Ei, aitäh Privaatsuspoliitika