Eesti Kontsert avalikustas oma 2023. aasta sügishooaja kava

Eesti Kontserdi 2023. aasta sügishooaeg tuleb mitmekesine – alates suurtest sümfooniakontsertidest, tippinterpreetidest ja põnevatest kooslustest kuni esmaesitluste ja Eesti muusikaelus oluliste tähtpäevadeni. Tänasest on sügishooaja kava Eesti Kontserdi kodulehel avalik.  

Sügis saabub kolme erilise sümfooniakontserdiga. Tartus on 8. septembril koos Vanemuise ooperikoori ja sümfooniaorkestriga laval tšellist Marcel Johannes Kits, dirigeerib Risto Joost. Jõhvis ja Tallinnas algab hooaeg 15. ja 16. septembril Sinfonietta Rīga ja maineka norra viiuldaja Mari Samuelseni kontserdiga, teiste seas tuleb esitusele Max Richteri ikooniline Vivaldi-tõlgendus.

Pärnu kontserdimaja sügishooaja avaõhtul 23. septembril astub Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ette dirigent Neeme Järvi, laval on sopran Mirjam Mesak, metsosopran Tuuri Dede ja segakoor Latvija (Läti). Ettekandele tuleb Mahleri teine sümfoonia „Ülestõusmine“. Päev varem ehk 22. septembril tuleb suurteos esitusele Estonia kontserdisaalis.

Kolmandat aastat järjest leiab Eesti Kontserdi sügiskavast ka Tartus toimuva Festivali TubIN, mida veab dirigent Mihhail Gerts. See jätkab kahel eelmisel aastal alustatud teekonda Eduard Tubina sümfooniate tutvustamisel ja nendega seonduvate sündmuste ning teemade mõtestamisel. Festival toimub 28. septembrist 1. oktoobrini ja esimest korda lööb seal kaasa Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, kes annab festivali raames kontserdi ka Tallinnas.

Oktoobris etendub Tallinnas, Pärnus ja Jõhvis kogupereooper „Mängime Sevilla habemeajajat“, Rossini kuulsa koomilise ooperi mugandus, mille on lavale seadnud ooperilaulja Ain Anger koos sõpradega. Musitseerib Pärnu Linnaorkester dirigent Henri Christofer Aaviku juhatusel. Tähelepanuväärne on American Contemporary Music Ensemble’i (New York) ja Theatre of Voices’i kontsert, mis toob 17. oktoobril Estonia kontserdisaalis Paul Hillieri juhatusel publiku ette varalahkunud Islandi kultushelilooja Jóhann Jóhannssoni kaasaegse oratooriumi „Drone Mass“.

Oktoobris tähistab Eesti Kontsert helilooja ja muusiku Rein Rannapi 70. sünnipäeva. Autorikontserdil „Minu muusika“ esinevad tütarlastekoor Ellerhein, Eesti Rahvusmeeskoor ning Kristjan Järvi Ensemble, loomulikult on laval ka sünnipäevalaps ise – koos dirigent Kristjan Järviga antakse Rannapi vanadele teostele täiesti uus hingamine. Rahvusmeeskooril on oktoobris kontsert USA maineka kollektiiviga Raschèr Saxophone Quartet – erakordses koostöös kõlavad teosed saksofonikvartetile ja meeskoorile, teiste seas Alisson Kruusmaa uudisteos.

10. novembril tähistab Vanemuise kontserdimaja suure sümfooniakontserdiga oma veerandsajandat sünnipäeva, Läti Riiklikku Sümfooniaorkestrit dirigeerib Mihhail Gerts. Tallinnas, Jõhvis ja Pärnus saavad muusikasõbrad samal ajal osa Keelpillifookuse festivalist, kontserte annavad Florian Donderer, Triin Ruubel, Xandi van Dijk, Andres Kaljuste, Johannes Välja, Theodor Sink, ansambel Viola da Gamba, Tallinna Kammerorkester ja viiuldaja Kolja Blacher (Saksamaa) ning Calidore keelpillikvartett (USA). Festival kestab 9.–12. novembrini.

Novembri tähtkontsertide hulka kuulub ka Tõnu Kõrvitsa ja Doris Kareva koostöös sündiva tsükli „Laulud valu allikalt“ esmaesitus, musitseerivad Maria Valdmaa (sopran), Jacob van Reuven (mandoliin) ja keelpillikvartett M4GNET. Kuu lõpus, 24. novembril Tartus ja 25. novembril Tallinnas muugivad Taavi Kerikmäe ja Sven Grünberg elavaks (esi)ettekandeks lahti seni vaid salvestusel kõlanud Grünbergi albumi „OM“ (1988) partituuri.

Detsembris annab Eesti Rahvusmeeskoor Niguliste muuseumis kontserdi „Signum magnum“, esitledes albumit, mis salvestati juba pea kümme aastat tagasi. Kõlab itaalia heliloojate Giovanni Bonato (1961) ja Giovanni Gabrieli (u 1554/1557–1612) kaunis ja eripalgeline muusika. Detsembris tähistab rahvusmeeskoor kontserdiga koori asutaja Gustav Ernesaksa 115. sünniaastapäeva. Toimub ka rahvusmeeskoori iga-aastane jõulukontsert Tallinna Jaani kirikus, sel aastal on koori ees külalisdirigent Lodewijk van der Ree.

Kontserdikavast leiab ka lõbusa muusikalavastuse „Piip ja Tuut ooperis: Hansuke ja Greteke“. Piip ja Tuut nagu oskaksid laulda ooperit ja nagu ei oska ka. See-eest varem mitu korda ooperit laulnud sopran Maris Liloson ja metsosopran Tuuri Dede oskavad väga hästi; klaveril saadab Siim Selis. Etendused on 3.–7. detsembrini kõigis Eesti Kontserdi kontserdimajades.

Jõulude-eelne aeg on Eesti Kontserdi repertuaaris traditsiooniliselt mitmekesine. Džässi ja souli mõjutustega jõulugalal astuvad üles Anett, Briti-Nigeeria juurtega laulja Ola Onabulé ja New Wind Jazz Orchestra; Tallinna Kammerorkester koos Eesti Filharmoonia Kammerkooriga ja dirigent Tõnu Kaljustega kannavad ette Mozarti c-moll missa e „Suure missa“ ning publiku suureks rõõmuks näeb laval taas Rita Rayd koos Robert Linna, Lexsoul Dancemachine’i, Ivo Linna, Lembit Saarsalu, Tõnu Naissoo ja ÜENSO orkestriga. Eesti Kontserdi aastalõpukontsertidel esineb Tallinna Kammerorkestriga pianist Sten Heinoja ning Euroopas õppivate noorte Eesti muusikute orkestri ette astub aasta viimasel päeval taas dirigent Henri Christofer Aavik.

Eesti Kontserdi 2023. aasta sügishooaja tervikkavaga saab tutvuda aadressil www.eestikontsert.ee.

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.