Detsembri lõpp taaselustab Eesti gruuvi parimad palad

Detsembri lõpus toovad Rita Ray, Robert Linna ja Ivo Linna koos sõpradega publiku ette kodumaise funk’i, souli ja džässi säravaimad pärlid, mis pakuvad mõnusat äratundmist ja kaasakiskuvaid rütme.

Okupatsiooni kiuste kõlas 1970. ja 1980. aastatel Eesti raadioeetris ja pidudel funk’i, souli ja džässi mõjutustega muusika, mida ka salvestati. Osa sellest varamust tundus toonastele otsustajatele liialt moodsana ja jäi arhiividesse oma aega ootama. Viimastel aastatel on paljud neist paladest saanud sisse uue eluvaimu ning neid saadab taas menu. Üks sellistest lugudest on Velly Joonase lauldud „Stopp, seisku aeg“, mille uus tähelend algas 2015. aastal ning mis kogus kuulajaid ka Eestist kaugemal. Praeguseks on sellel lool YouTube’i keskkonnas miljoneid kuulamisi-vaatamisi.

Kuigi raudne eesriie ümbritses Nõukogude Liitu, imbus selle vahelt siiski läänelikke rütme, mida esimesel võimalusel arranžeeriti ning eestikeelsena lindistati. Aktiivsed maailmahittide kaverdajad olid teiste hulgas Els Himma, Jaak Joala, Ivo Linna ja Marju Kuut. Lääneliku kõlaga heliloomingut tegid meie oma heliloojad Uno Naissoo ja Valter Ojakäär ning muusikud Tõnu Aare ja Gunnar Graps. Moodsalt läänelikke lugusid salvestati sageli Eesti Raadio esimeses stuudios öösiti ja poolsalaja. Meie kodumaine fonoteek rikastus džässi, funk’i ja diskomuusikaga ning kinnistas Eesti läänelikku positsiooni. Nii kõlasidki juba pea pool sajandit tagasi Eesti Raadios, aga ka Tallinna popimates restoranides ja varieteedes Demis Roussose „Midnight Is The Time I Need You“ Els Himma esituses lauluna „Kesköö“, Valter Ojakääru „Rannakolhoosis“ Jaak Joala esituses, Tõnu Aare „Aeg ei peatu“ Apelsini ettekandes ning „Tühjad pihud“ Gunnar Grapsi esituses.

Nüüd, aastakümneid hiljem, tulevad need kaasakiskuvad rütmid taas ning panevad proovile publiku retroarmastuse ja nostalgia. Unustamatute hittidega on laval solistid Rita Ray, Robert Linna ja Ivo Linna, supergrupp Lexsoul Dancemachine koos Üle-eestilise Noorte Sümfooniaorkestriga Riivo Jõgi juhatusel. Tänaste tippmuusikute ja omaaegsete legendide vahele loovad ühendava silla erikülalised saksofonist Lembit Saarsalu ja helilooja-pianist Tõnu Naissoo.

Kontserdid „Eesti gruuv 1970-80ndad“  kõlavad 22. detsembril kell 19 Tallinnas Alexela kontserdimajas, 25. detsembril kell 16 Pärnu kontserdimajas, 26. detsembril kell 19 Jõhvi kontserdimajas ning 27. detsembril kell 19 Tartus Vanemuise kontserdimajas.

Eesti muusika legendidele teevad kummarduse Eesti Kontsert ja Estonian Funk Embassy.

Fotode autor: Kairit Leibold, ERR

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid (veebilehe statistika).
Luba küpsised Ei, aitäh Privaatsuspoliitika