Eestisse tuleb kontserte andma ainulaadne Vene Sarveorkester

Maailmas ainulaadne Vene Sarveorkester, mille juured ulatuvad keisrinna Jelizaveta Petrovna õukonda, annab Eestis neli kontserti: 4. novembril Tallinnas Jaani kirikus, 5. novembril Pärnu kontserdimajas, 6. novembril Tartu Pauluse kirikus ja 7. novembril Jõhvi kontserdimajas.

1751. aastal otsustati teha Vene keisrinnale Jelizaveta Petrovnale sünnipäevaüllatus ning moodustati kahe tosina jahisarvega ansambel, kes musitseeriks keisrinna lemmikajaviite, jahipidamise puhkehetkel. Keisrinna ja kaaskond olid sarvehelidest lummatud ning otsekohe moodustati õukonnas mitu sarveorkestrit. Neile hakati looma spetsiaalset muusikat, mida esitati õukondlike sündmuste tähistamisel. Selline musitseerimisviis oli õukonnale seisusekohaselt väga kulukas: üks inimene mängis vaid ühte helikõrgust, lisaks nõudis kokkumäng väga kõrget tehnilist meisterlikkust.

„Sarvede võluv tämber ja kõla on niivõrd eriline. Seda võiks võrrelda oreliga – sama võimas, kuid palju vaimsem.”

Tänapäevase Vene Sarveorkestri lõi 2006. aastal Sergei Poljanitško. Orkestri käsitsi valmistatud pillikogu on tänaseks suurenenud 106 sarveni, millel mängib 17 noort vene muusikut. Esitatakse omaaegset õukonnamuusikat, aga ka klassikalise muusika teoste seadeid. Pillid on valmistanud meister Vladimir Goloveško. „Sarveorkestri olemasolu on omaette ime, sest see on meie planeedil ainulaadne,“ räägib Sergei Poljanitško. „Sarvede võluv tämber ja kõla on niivõrd eriline. Seda võiks võrrelda oreliga – sama võimas, kuid palju vaimsem. Jah, kutsun seda elavaks oreliks, kus igal muusikul on ette kanda oma osa, mis koosmängus loobki sarveorkestri erilise kõla,“ ütleb kunstiline juht ja dirigent.

Eesti kontsertidel tuleb ettekandele populaarne klassikaline muusika – Bach, Rossini, Tšaikovski ja paljud teised. „Meie kava koosneb mõnusast meloodilisest muusikast, mida armastatakse kogu maailmas. Meiega tuleb kaasa kuulus armeenia muusik Vardan Harutunjan, kes mängib Armeenia traditsioonilist muusikainstrumenti duduk’it. Loodan, et publik rõõmustab,“ sõnab Poljanitško.

Koos sarveorekstriga astuvad publiku ette Vardan Harutunjan (duduk), Jaroslav Hloponin (trompet), Deniss Ošerov (flüügelhorn), Konstantin Ievljev (tromboon) ja Aleksander Krukovski (trumm).

Vaata salvestust sarveorkestri esinemisest Moskva rahvusvahelise muusikamaja Svetlanovi saalis: https://www.youtube.com/watch?v=cKqssf3k1SQ

Tulenevalt valitsuse kehtestatud piirangutest koroonaleviku tõkestamiseks peavad 12–17-aastased esitama kontserdil osalemiseks kas vaktsineerimist või läbipõdemist kinnitava tõendi või negatiivse PCR testi (tehtud kuni 72 tundi varem) või antigeeni testi (tehtud kuni 48 tundi varem). 18-aastased ja vanemad pääsevad kontserdile vaid vaktsineerimist või läbipõdemist kinnitava tõendi ettenäitamisel. Alla 12-aastased saavad kontserdil osaleda ilma testimiseta ja COVID-19 tõendita.

Kõigis avalike siseruumides kehtib kaitsemaskide kandmise kohustus. Juhul, kui inimesel on maskikandmine tervislikel põhjustel vastunäidustatud, peab inimene seda kinnitama vastava arstliku tõendiga. Koroonaviiruse delta tüve aerosoolse leviku tõttu on range soovitus kanda meditsiinilisi või sellega võrdsustatud kaitsemaske.

Püsime terved ja hoiame oma kultuurielu avatuna!

Fotol Vene Sarveorkester. Autor: Eesti Kontsert

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.