Eesti Rahvusmeeskoori kontserdil põimuvad Uusbergi ja Gesualdo vaimulik muusika

29. märtsil toimub Jõhvi kontserdimajas ja 30. märtsil Estonia kontserdisaalis Eesti Rahvusmeeskoori vaimuliku muusika kontsert „Tenebrae“, kus saavad kokku Carlo Gesualdo ja Pärt Uusbergi kannatusaja responsooriumitele loodud helilooming. Mitmed teosed ja seaded kõlavad maailmas esmakordselt.

Nii renessansiajastu helilooja Carlo Gesualdo (1566–1613) kui ka helilooja Pärt Uusberg (s 1986) on kirjutanud muusika kannatusaja responsooriumitele, liturgilistele tekstidele, mida katoliku kirikus loetakse-lauldakse kannatuse nädala hilisõhtustel liturgiatel. „Responsooriumid on läbi aegade inspireerinud paljusid heliloojaid. Nende tundeliste tekstide emotsionaalselt laetud sisu võimaldab Kristuse kannatusi personaalsel tasandil läbi elada,“ kirjeldab Eesti Rahvusmeeskoori peadirigent ja kunstiline juht Mikk Üleoja. „Käimasoleva sõja kontekstis mõjuvad need tekstid ka hirmutavalt kaasaegselt.“

Kontserdikava vaatleb teemat kahest rakursist, läbi Uusbergi ja Gesualdo silmade. „Mulle meeldivad konstruktiivsed kontrastid ning usun, et kombineerides samadel allikatel põhinevaid väga erinevaid helikeeli on tulemuseks põnev kompositsioon üle aja ja stiilide,“ lisab dirigent.

Eesti Rahvusmeeskoor on üks tuntumaid ja mainekamaid meeskoore maailmas. Algselt a cappella teoseid esitanud meeskoor on kasvanud kogu maailmas tuntud professionaalseks kollektiiviks, kelle tegevuses on tähelepanuväärne osa suurvormide ettekannetel. Rahvusmeeskooril on ette näidata varasemad väärikad koostööd nii Peterburi filharmoonikute (dirigent Juri Temirkanov), Berliini ringhäälinguorkestri (dirigent Marek Janowski) kui ka jaapanlaste NHK sümfooniaorkestriga, mille eesotsas tegutseb Paavo Järvi.

Rahvusmeeskoori repertuaar ulatub gregoriaani laulust 21. sajandi muusikani. Eesti heliloojate kõrval on koorile muusikat loonud Dmitri Šostakovitš, Otar Taktakišvili, Gavin Bryars ja Giovanni Bonato. Pidevalt Eesti Rahvusringhäälingule salvestav koor on teinud koostööd ka firmadega Deutsche Grammophon, Sony, Finlandia, Alba Records, GB Records, Virgin Classics, Aurora ja Ondine.

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid (veebilehe statistika).
Nõustun Ei, aitäh Privaatsuspoliitika