Eesti Rahvusmeeskoor ja Leedu Kammerorkester korraldavad muusikalise Balti keti

Balti riigid ühendavad Eesti, Läti ja Leedu 100. sünnipäeva puhul jõud muusikaliseks kingituseks. Ühiskontserdil kõlavad kolme maa heliloojate uued teosed.

Kõrvuti Erkki-Sven Tüüri teosega „Questions …“ on kavas läti ja leedu heliloojate teosed – Justė Janulytė uudisteos „Here at the quiet limit“, kirjutatud selle kontserdiprojekti jaoks, ning Pēteris Vasksi „Musica appasionata“.
Erkki-Sven Tüüri teose „Questions…“ („Küsimused“) teksti aluseks on katkend intervjuust kvantfüüsik David Bohmiga. Teose versioon meeskoorile, solistidele ja keelpilliorkestrile sündis Mikk Üleoja algatusel. Selle kandsid 28. märtsil 2015 Estonia kontserdisaalis esimest korda ette Eesti Rahvusmeeskoor ja Tallinna Kammerorkester.
Erkki-Sven Tüür on teose kohta öelnud: „Ma ei tahtnud seekord kasutada ei liturgilist ega kõrgpoeetilist teksti, vaid midagi seesugust, mis võiks esmapilgul näida proosaline, kuid oleks samas mingil sügavamal tasandil oluline või visionaarne. Siis meenus mulle kvantfüüsik David Bohmi raamat „On Creativity“ („Loovusest“), milles on ka intervjuu. Küsimuse-vastuse printsiip andis võimaluse teatud määral teatraalseks lähenemiseks. Kõik ülejäänu on peidus tekstis – olgu see siis utoopiline või mitte, kuid meil tuleb nende küsimustega tegeleda.“

Dirigent Mikk Üleoja sõnul on sõnul on kontserdi märksõnaks „kontrastid“. Eeskava on kontrastidel põhinev valik Baltimaade rahvusvaheliselt tuntud tippheliloojate loomingut. „Me mõtleme ja näeme asju eri moodi, kui erinevad me õnneks oleme,“ kinnitab Üleoja. Juba mitu päeva Leedus kohaliku kammerorkestriga proove teinud dirigendi sõnul on ta rõõmus Justė Janulytė erakordselt õnnestunud uudisteose üle ning samuti rahul meie Rahvusmeeskoori 110-protsendilise valmisolekuga nendeks ülesastumisteks.

Täna toimub esimene kontsert Klaipėda kontserdimajas, homme, 26. jaanuaril Kaunase Filharmoonia saalis ning 27. jaanuaril Leedu Filharmoonia saalis, Vilniuses.

Eesti suurimates kontserdimajades toimuvad samad kontserdid aprillikuus:
T 24. aprill Vanemuise kontserdimaja
K 25. aprill Jõhvi kontserdimaja
N 26. aprill Estonia kontserdisaal
R 27. aprill Pärnu kontserdimaja
Eesti Rahvusmeeskoor, Leedu Kammerorkester
Solistid Ka Bo Chan (kontratenor), Valter Soosalu (tenor), Ott Indermitte (bariton)
Dirigent Mikk Üleoja

Kontserdid toimuvad rahvusvahelise programmi „Eesti Vabariik 100“ raames. Eesti 100. sünnipäeva tähistatakse enam kui 30 kohas kogu maailmas. Sellel aastal toimub üle 100 muusika-, kunsti- ja teadusvaldkonna sündmuse.

Lauri Aav
Eesti Kontsert
peaprodutsent
50 22 177
lauri.aav@concert.ee
www.concert.ee
skype: lauriaav

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid (veebilehe statistika).
Nõustun Ei, aitäh Privaatsuspoliitika