Eesti, Läti ja Poola muusikud alustavad haruldast klaveriõhtut kummardusega Ukrainale

Neljapäeval, 17. märtsil kohtuvad Estonia kontserdisaali laval neli võrratut pianisti Eestist ja Lätist, et kanda ette kõik Bachi klaverikontserdid kahele, kolmele ja neljale klaverile. Kontserdiõhtu „B4CH. Neli klaverit“ algab austusavaldusega Ukraina heliloomingule, kui ühisesituses kõlab ukraina helilooja Myroslav Skoryki „Meloodia“.

Kontserdil „B4CH. Neli klaverit“ on publiku ees erakordne rahvusvaheline koosseis, keda seob ühine õpingutee, kuid kes sellises koosseisus saab esmakordselt kokku – laval on eesti pianistid Sten Heinoja ja Sten Lassmann, läti pianistid Daumants Liepins ja Reinis Zariņš, Tallinna Kammerorkester ja poola dirigent Anna Duczmal-Mróz.

Ettekandele tulevad Bachi kolm kontserti kahele klaverile, kaks kontserti kolmele klaverile ja harukordne kontsert neljale klaverile. Pianist Sten Lassmann ütleb, et Bachi kõigi klaverikontsertide ettekandmine on gigantne, samas kaasahaarav ja kuulajasõbralik ettevõtmine. Mängijatele on põnevaimaks väljakutseks kontserdi viimane teos, mis kirjutatud neljale klaverile. „Meie koosmängu kuulates võib järg väga lihtsalt kaduda, kes millist partiid mängib, aga see ongi eesmärk – et kõik põimuks üheks fantastiliseks muusikaliseks koeks,“ ütleb Lassmann. „Olulisim on üksteise tunnetus, lähtume igaühe rütmienergiast ja artikulatsioonist. See on üks ägedamaid ettevõtmisi, milles kunagi olen osalenud.“

Kõik Bachi klavessiinikontserdid pärinevad ajast, mil ta juhatas Leipzigi ülikoolis juures asuvat muusikaühingut, mille orkester esines iganädalaselt Gottfried Zimmermanni Kohvimajas. Võimalik, et ekstravagantse koosseisuga nelja klaveri kontserdi esiettekandel jagas Bach lava oma poegade Wilhelm Friedemanni, Carl Philipp Emanueli ja Johann Gottfried Bernhardiga, kes kõik olid andekad klahvpillimängijad. Oma soolokontsertidega lõi Bach mudeli, milles kombineeruvad itaalia sädelev virtuoossus ja saksapärane polüfooniline mõtlemine.

Kontserdist võtavad osa ka paljud Euroopa riikide suursaadikud, teiste seas Ukraina, Poola, Läti ja Austria saadikud.

Kontserdipaigas saab teha sularahaannetusi Ukraina sõjapõgenike toetuseks.

Foto: Estonia kontserdisaali laval kohtuvad erilisel kontserdil neli klaverimängijat – Sten Heinoja (vasakult), Sten Lassmann, Reinis Zariņš ja Daumants Liepins. Kollaaž: Eesti Kontsert

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid (veebilehe statistika).
Nõustun Ei, aitäh Privaatsuspoliitika