Eesti-Austria-Saksa muusikute ja robotifirma koostöös sünnib muusikateatri lavastus

EESTI KONTSERDI PRESSITEADE 11.12.2019

Eesti-Austria-Saksa muusikute ja robotifirma koostöös sünnib muusikateatri lavastus

Täna esitleti EMTA uues multimeediakeskuses lavastust „Tarkovski. 8. film“. See on elektrooniline ooper legendaarse filmirežissööri Andrei Tarkovski viimasest, tegemata jäänud filmist.

Teose põhiteema on enda ümbritsemine virtuaalreaalsuse „turvalise“ kilbiga, robotite inimmaailma integreerimine ja selle tagajärjed. Kusjuures tegemist pole sugugi vaid noorte probleemiga. Vastupidi, just vana, haige ja ühe käega Tarkovski suhtleb oma lähedastega Skype’i teel, lahutab meelt chatboti-tüdrukuga vesteldes ja uurib robotkätt.

Aktuaalne teema, mis ei tunne vanuse- ega rahvusepiire, tõi teosele ka Euroopa uute balleti- ja ooperiideede konkursil Fedora Prize 2018 hinnatud nominatsiooni. Eesti Kontsert seisis nominentide galal projekti ühe autorina kõrvuti Euroopa kuulsaimate teatritega.

Koostöös muusikaakadeemiaga toimunud esitlusel astusid teose katkendiga üles Eesti elektronmuusikud Taavi Kerikmäe, Tarmo Johannes ja Ekke Västrik, teose idee autor Thomas Desi ja laulev näitleja Gilbert Handler Austriast.

Esiettekandeni jõuab „Tarkovski. 8. film“ septembris Viinis festivalil Musiktheatertage Wien. Sellele järgnevad etendused Itaalias, Teatro della Tosses ja Eestis PÖFFil. Läbirääkimised käivad ka Linzi, Karlsruhe ja Luxemburgi teatritega.

Thomas Desi keskendub oma töödes küsimustele, mis on inimese elu eesmärk ja mida teenib kunst. Seepärast köidab teda ka Tarkovski teema. Desi selgitab, miks ta kaasas ooperisse just KUKA-roboti: „Kõigepealt seetõttu, et humanoidrobotit on võõrastav ja ebamugav vaadata, teisalt aga tema hirmuäratava realistlikkuse tõttu.“ Saksamaal Augsburgis loodud kuue mootoriga KUKA teeb ka häält, suudab öelda sõnu ning osaleda muusika esitamises. Nii muutub ta otsekui osaks Tarkovskist endast.  „Robustne KUKA on päris hea näitleja ja ta on osalenud juba mitmes kultuuriprojektis üle maailma,“ kiidab Desi oma lemmikut.

“Sellised projektid, kus on lisaks filmiteemale ka elav teater ja muusika, ajavad mind täiesti pöördesse. Aga see esitlus oli mulle üllatus, sest kogu eelneva kirjelduse põhjal ma ei uskunud, et see nii hea saab olema,“ rääkis Tiina Lokk ning lisas, et just see annab julgust projektis kaasa lüüa.

Link fotodele: (fotograaf Karl Johanson): https://www.flickr.com/photos/poffihunt/albums/72157712158061711

Esitlus toimus koostöös Muusika-ja Teatriakadeemiaga, teose loomist finantseerib Eesti Kultuuriministeerium, ettekannet toetab PÖFF.

Täiendavatele küsimustele vastab produtsent Heili Vaus-Tamm (tel 525 6322)

Eesti Kontsert ja PÖFF

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid (veebilehe statistika).
Nõustun Ei, aitäh Privaatsuspoliitika