Viini Sümfooniline Straussi Festivaliorkester

  • Teisipäev, 11.02
  • 19:00
  • Pärnu, Pärnu kontserdimaja
  • Red Carpet OÜ

Tutvustus

1978. aastal asutamisest alates on Viini Straussi festivaliorkester saavutanud rahvusvahelist tunnustust, esinedes Viini muusika originaalse interpretatsiooniga nimekates kontserdisaalides.

Peale lojaalsuse traditsioonilisele stiilile ja tõelisele Viini kõlale, on Viini Straussi festivaliorkestri eripäraks tema võlu ja rõõm, mis tuleneb vastavusest kõrgeimatele artistilistele standarditele.

Orkestri esinemiste käigus on ruumi nii huumorile ja lõbustustele kui ka kunstilisele sügavusele. Suurimate Viini orkestrite muusikutest ja suurepärastest spetsialistidest koosnevast Viini Straussi festivaliorkestrist on saanud maailmaliider muusikas.

Rahvusvaheliselt tunnustatud Johann Straussi muusika ekspert Peter Guth jagab orkestri kunstilise juhi positsiooni koos Willy Bühleriga – Viini Sümfooniaorkestri direktoriga. Viiulid käes, jätkavad nad mõlemad Strausside dünastiat 21. sajandil.

Lugematu esinemiste arv võimaldas orkestri muusikutel näha kogu maailma. Jaapani, Hiina ja Lõuna-Korea publiku jaoks oli orkester absoluutne favoriit. Suurimad Ida-Euroopa linnad nagu Moskva, Peterburg ja Kiiev võtavad pidevalt enda juures vastu Viini Straussi festivaliorkestri.

Esinemised maailma kuulsaimatel lavadel nagu Kölni filharmoonia, Herkulessaal Münchenis, Suntory saal Tokyos, Seouli Kunstikeskus, Moskva Muusikamaja või Viini filharmoonia on märk rahvusvahelisest lugupidamisest.

Kodulinnas on Viini Straussi festivaliorkestril eriline koht. Uue aastatuhande, 2000. aasta algusest toimuvad Viini Kontserdimajas Viini Straussi festivaliorkestri aastavahetuskontserdid, mis on ühed lõppeva aasta meeldejäävaimad muusikalised sündmused.

Viini Straussi festivaliorkester võtab rõõmu ja naudinguga vastu publiku vaimustunud kiiduavaldusi, kinnitades sellega Viini muusika igavesti noort veetlust.

 

“Guth on kahtlemata tänapäeval Strausside muusika kõige stiilsem esindaja.”

–Gramophone, London

 

Peter Guth 2018-2019

 

Oivaline võime haarata muusikute ja publiku tähelepanu, dirigeerides Johann Straussi stiilis paralleelselt viiulimänguga, kinkis talle ülemaailmse kuulsuse.

Ta annab muusikalist rõõmu edasi kõikjal kuhu ilmub. Teda on mitmekordselt kutsutud külalisdirigendiks ning ta on nõutud Viini muusika spetsialist paljudes tuntud sümfooniaorkestrites ja oluliste muusikafestivalide raames – võib öelda, et ta on teinud erakordselt edukat karjääri muusikakultuuri maailmas. Kontsert- ja teleprogrammid tunnustavad tema tihedat koostööd paljude kuulsate tipp-orkestritega nagu Londoni Kuninglik Filharmooniaorkester, Tokyo NHK sümfooniaorkester, San Francisco Sümfooniaorkester, Zürichi Tonhalle orkester, Inglise kammerorkester või riiklik kammerorkester “Moskva Virtuoosid”.

Tema lindistuste märkimisväärse arvu hulgas sai tema esimene CD-kontsert Taani helilooja Hans Christian Lumbye muusikaga “Põhja Strauss” British Music Retailersi preemia ning lindistusi Viini Raadio Sümfooniaorkestriga (RSO) hinnati kui parimaid Marco Polo – Johann Straussi teoseid.

1978. aastal asutas Guth Viini Straussi festivaliorkestri ning organiseeris sellega maailmaturnee. Selle orkestri CD- ja DVD-plaadid on tunnustatud rahvusvaheliste Viini muusika top-kollektsioonidena.

Koos oma kolleegidega tunnustatakse teda iga-aastase Straussi muusika galakontserdi eest, mida viiakse läbi aastavahetusel Viini kontserdimajas, kuid samuti juba mitu aastat Aasias (Jaapanis, Lõuna-Koreas, Hiina Rahvavabariigis ja Taiwanis) ning hiljuti ka Venemaal ja Ida-Euroopas.

Ta on saatnud paljusid silmapaistvaid vokaliste, oli esimese Jaapanis toimunud Viini operetifestivali muusikajuht ning dirigeeris mitmeid uusi operette üle maailma. Ta on dirigeerinud ka mitmeid aastavahetuskontserte Tokyo Suntory saalis.

Ameerika-Kanada kontsertprogrammiga “Saluut Viinile” esines ta New-Yorki Lincolni keskuses ning Walt Disney nimelises kontserdisaalis Los Angeleses. Samuti astus ta nimetatud programmiga ette Viini tele-galakontserdil, olles selle kunstiline juht, 1999. aastal koos Gregory Peckiga saatejuhi näol ning 2013. aastal Ameerika telekompanii PBS jaoks Maximilian Schelli ja Frederica von Stadega.

Peter Guthi autentset Johann Straussi muusika käsitlust hinnatakse ka Venemaal.

Moskva Konservatooriumi suures saalis, Tšaikovski saalis, rahvusvahelises esituskunstide keskuses – Moskva Muusikamajas või Viini päevade avamisel. Kontsertidel Peterburi Filharmoonia Akadeemilise Sümfooniaorkestriga või “Suure valsi” suvefestivalil Ermitaaži muuseumis.

2007. aastal sai Peter Guthist esimene külalisdirigent Peterburi Muusikalise Komöödia Teatris, kus ta dirigeerib mitmeid uusi operette, samuti ka iga-aastaseid galakontserte, millest võtavad osa maailmakuulsad artistid.

Guthi on kutsutud tegema 2012. aastast pidevat koostööd maailmakuulsa orkestriga “Moskva Virtuoosid”, mille eesotsas on Vladimir Spivakov. Koos antakse kontserte Moskvas ja teistes Venemaa linnades.

Pärast hariduse omandamist Viini muusika ja esituskunstide akadeemias, õppis Peter Guth kolm aastat koos David Oistrakhiga Moskva Tšaikovski nimelises Konservatooriumis ning saavutas solistina rahvusvahelist edu, mängides samuti Viini trios (I koht rahvusvahelisel  ARD muusikakonkursil Münchenis 1961. aastal). Tema pedagoogiline töö, viiuliõppe tänapäeva metoodika avaldamine, aktiivne positsioon uue muusika suhtes ning tema varasemalt saadud esimese kontsertmeistri amet Viini Raadio Sümfooniaorkestris loovad täieliku pildist sellest mitmekülgsest ja tuntud Austria muusikust.

2006. aastal sai ta oma teenete eest Viini seltsilt Kuldse autasu

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.