„Varssavi muusikasalong“ Arte dei Suonatori klaverikvartett (Poola)

  • Kolmapäev, 18.12
  • 19:00
  • Laulasmaa, Arvo Pärdi Keskus
  • SA Eesti Kontsert

Tutvustus

Esitajad:

Arte dei Suonatori klaverikvartett (Poola)
Ewa Golińska – viiul
Natalia Reichert – vioola
Maciej Łukaszuk – tšello
Katarzyna Drogosz – klaver

Kavas:
Józef Elsner. Klaverikvartett Es-duur op. 15
Maria Szymanowska. Fantaasia F-duur
Franciszek Lessel. Klaveritrio E-duur op. 5
Wolfgang Amadeus Mozart. Klaverikvartett g-moll KV478

Tavapäraselt kõlas kammermuusika 19. sajandil rikaste aadlike kodudes. Selle kontserdikavaga proovib ansambel luua samalaadse õhustiku, mis võis valitseda ühes tolleaegses Varssavi muusikasalongis. Kui vaid kujutleksime end hetkeks sellesse aega … Esimesena kõlab Józef Elsneri äsja loodud klaverikvartett. Pärast seda astub lavale Euroopas tuntud klaverivirtuoos Maria Szymanowska, et esitada enda veel avaldamata fantaasia F-duur. Pärast dramaatilist klaverisoolot kuuleme Franciszek Lesseli just hiljuti, 1807. aastal avaldatud klaveritriot ning kontserdi lõpetab Mozarti kammermuusika meistriteos – klaverikvartett g-moll. Just sellisena võis välja näha õhtu ühes paljudest muusikasalongidest.

Arte dei Suonatori klaverikvarteti liikmed kuuluvad samanimelise poola barokkorkestri koosseisu. 1993. aastal loodud orkester on keskendunud autentsele esitusviisile ajaloolistel pillidel ning pühendunud möödunud ajastute heliloojate ja esituspraktikate uurimisele.

Ansambli repertuaaris on nii klassitsismi- kui ka romantismiajastu muusikat ning poola heliloojate vähem tuntud kammermuusikat. Arte dei Suonatori on salvestanud 16 albumit (BIS Records, Alpha Productions, Channel Classics), mis on pälvinud kriitikute kõrge tunnustuse, sh Gramophone’i autasu parima barokksalvestise, Vivaldi viiulikontserdi „La stravaganza“ eest 2003. aastal. Samuti on Arte dei Suonatori salvestanud muusikat mitmele raadio- ja telejaamale (BBC, Taani Raadio DR, SWR, Poola Raadio 2, Mezzo). Ansambel annab laialdaselt kontserte nii Euroopas, USA-s kui ka Hiinas.

Kontserti on rahastanud Poola Vabariigi Kultuuri- ja Rahvuspärandi ministeerium mitmeaastasest programmist TAASISESEISEV POOLA 2017-2022 ning Adam Mickiewiczi Instituudi toetusprogrammist KULTUURISILLAD.

Koostöös Poola Vabariigi Suursaatkonnaga Tallinnas

 

  

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.