Esitajad:
Rahvusooper Estonia sümfooniaorkester ja ooperikoorVanemuise kontserdimaja 20
LEONARD BERNSTEIN 100: „CANDIDE“
Leonard Bernsteini koomilise opereti kontsertlavastus
Hugh Wheeleri libreto Voltaire’i ainetel, Richard Wilburi, Stephen Sondheimi, John Latouche’i, Lillian Hellmani, Dorothy Parkeri ja Leonard Bernsteini laulutekstid
8. novembril 2018 Vanemuise kontserdimajas (Vanemuise kontserdimaja 20)
10. novembril 2018 Estonia kontserdisaalis
Igavese optimisti igavesed otsingud … Leonard Bernsteini „Candide“ ühendab endas parima osa muusikaliteatrist, ooperist ja monty-pythonlikust huumorist.
Dirigent: Vello Pähn
Lavastaja: Marko Matvere
Valguskunstnik: Rasmus Rembel
Koormeister: Elmo Tiisvald
Osades: David Astorga (Costa Rica), Margarita Levtšuk (Valgevene), Marko Matvere, René Soom, Juuli Lill, Janne Ševtšenko, Mehis Tiits, Aare Saal, Mart Madiste, Raiko Raalik, Vjatšeslav Reznitšenko, Matti Juhani Vartti, Tomi Kuusisto, Aare Kodasma, Rene Alas, Sven Tarlap, Tiit Kaljund
Rahvusooper Estonia koor ja orkester
25. augustil 2018 möödub 100 aastat armastatud helilooja, dirigendi, muusiku ja kultuurisaadiku Leonard Bernsteini sünnist. Ajavahemikul helilooja 99. sünniaastapäevast 101. sünniaastapäevani kantakse ülemaailmse festivali raames ette Bernsteini rohkem ja vähem tuntud teoseid. Rahvusooper Estonia liitub juubeliprogrammiga novembris, tuues kontserdilavale Eestis seni kõlamata teose „Candide“. Kevadel jõuab lavale ülimenukas muusikal „West Side Story“, kus astuvad üles nii Eesti kui ka rahvusvahelised muusikalitähed.
„Candide“ viib publiku armastuse, õnne ja ideaalse maailma otsirännakule läbi sõja, maavärinate, nälja ja südamevalu, pildudes ühtlasi kriitikanooli kommete, poliitika, ebausu ja pidurdamatu optimismi pihta. Alati lootusrikas doktor Pangloss õpetab oma õpilastele – süütu Candide, ilus Cunegonde, edev Maximillian ja himur Paquette –, et ükskõik mis ka ei juhtuks on see „parim võimalikest maailmadest“. Peagi aetakse Candide oma kodust välja, ta lahutatakse armastatud Cunegondest, värvatakse sõjaväkke, viiakse Hispaania inkvisitsioonikohtu ette, temalt petetakse välja ta varandus ning laevahuku tulemusena satub ta üksikule saarele. Hoolimata kangelase mõõtu katsumustest ja uskumatust ebaõnnest jääb Candide oma optimistlikule tõekspidamisele truuks ning leiab lõpuks rahulduse veidi vähemas kui ideaalses maailmas. Bernsteini vaimukas ja meloodiarikas muusika on meelipaitav pastišš muusikastiilidest, mis ühendab endas Viini valsi, lennukad ooperiaariad, Ladina-Ameerika tangod ja Broadway muusikali.
Bernstein kirjutas paralleelselt „Candide’ile“ ka „West Side Storyt“, mis tingis mõningaid üllatavaid muusikalisi vahetusi nende kahe teose vahel. Näiteks pidi Tony ja Maria duett „One Hand, One Heart“ kõlama algselt Candide’i ja Cunegonde esituses. Samuti on „Gee, Officer Krupke“ meloodia pärit „Candide’i“ Veneetsia-stseenist, kus see kõlas tekstile „Where does it get you in the end?“ Pulmaduett „O Happy We“ oli aga Tony ja Maria teejoomisstseeni muusika, mis oma koha leidis hoopis „Candide’is“.
Vello Pähn: „“Candide“ on rahvusooperi kummardus helilooja ja dirigent Leonard Bernsteinile tema 100. sünniaastapäeva puhul. See on maailma ooperilavadel harva kõlav teos, millest helilooja on kirjutanud ka kontsertversiooni ja mis tuleb kergelt lavastatuna meil ettekandele. „Candide“ on eriline teos, see mängib žanrite piirimail, ühendades endas suurepärase muusika ja koomilise süžee. Kõlavad tuntud ja tundmata meloodiad, mis teevad teose kuulajale põnevaks.“