Non plus ultra. Sten Lassmann (klaver)

  • Pühapäev, 13.06
  • 19:00
  • Tallinn, Estonia kontserdisaal
  • Klassika
  • SA Eesti Kontsert

Tutvustus

Kavas:
Bach. Kromaatiline fantaasia ja fuuga d-moll BWV 903
Brahms. „Variatsioonid Paganini teemale“ op. 35 (I, II vihik)
Beethoven. „33 variatsiooni Diabelli valsile“ op. 120

Tuntud pianist ja festivali KLAVER kunstiline juht Sten Lassmann toob kuulajateni mastaapse soolokava, kus kõik teosed on omal viisil äärmuslikult nõudlikud ning tähistavad muusika sisu või mängutehnika nõudmiste ülimat piiri.

Barokiajastu improvisatoorse klahvpillifantaasia tuntuim näide, ekspressiivse harmoonia ning tundelise väljenduslaadiga „Kromaatiline fantaasia ja fuuga“ oli paljude suurte romantikute, sealhulgas ka Mendelssohni, Liszti ja Brahmsi kontserdirepertuaaris aukohal ning on läbi aegade olnud klaveriõhtu tüüpilisim avanumber.

Pianistide seas kurikuulus „Brahms-Paganini“, täispealkirjaga „Etüüdid klaverile: variatsioonid Paganini teemale“, on klaveriliteratuuri legendaarsemaid teoseid. Need kaks vihikut variatsioone kodifitseerisid pianistliku virtuoossuse kõige riukalikumad võtted romantiliselt pulbitsevasse tervikusse, mille ettekanne nõuab ühe kriitiku hinnangul pianistilt „terasest sõrmi, põlevast laavast südant ning lõvi julgust“.

Beethoveni hilise loomeperioodi teosed – viimased klaverisonaadid ja keelpillikvartetid, 9. sümfoonia, „Missa solemnis“ ja „Diabelli variatsioonid“ – viisid euroopaliku muusikakunsti enneolematutesse ja seni ületamatutesse kõrgustesse, põimides kokku hegelliku filosoofia, goetheliku poeesia ning modernistlikult abstraktse kompositsioonitehnika. „33 variatsiooni Diabelli valsile“ on pianistide repertuaaris üks ulatuslikumaid teoseid, mis vältab umbes tunni ning pakub kuulajaile võimaluse siseneda geniaalseima looja muusikalisse mikrokosmosesse.

* Kehtivad ka 13.04 kontserdile ostetud piletid.

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid (veebilehe statistika).
Luba küpsised Ei, aitäh Privaatsuspoliitika