MACBETH

  • Esmaspäev, 8.01
  • 19:00
  • Tallinn, Estonia kontserdisaal
  • Teater
  • SA Eesti Kontsert

Tutvustus

Esitajad:

Tekst: William Shakespeare’i „Macbethi“ ainetel
Lavastajad, lava- ja videokujundajad: Ene-Liis Semper ja Tiit Ojasoo
Dirigent ja muusikajuht: Olari Elts
Valguskunstnik: Jussi Ruskanen (Soome)

Laval: ERSO, Priit Võigemast, Mait Malmsten, Ivo Uukkivi, Tambet Tuisk, Gert Raudsep, Jaak Prints, Ursel Tilk, Rasmus Kaljujärv, Kaie Mihkelson, Helena Lotman, Hanna Jaanovits (EMTA lavakunstikool)

Seitsme aasta eest vallutas Estonia kontserdisaali värviline, romantiline ja melodramaatiline „Pööriöö uni“, kus William Shakespeare’i teksti ja Felix Mendelssohni muusika koosmõju saavutas võimsa tunnetusliku ja sõnamaagilise mõõtme. 2023. aasta jaanuaris kohtuvad Olari Elts, Ene-Liis Semper ja Tiit Ojasoo uuesti, seekord on algmaterjaliks William Shakespeare’i näidend „Macbeth“.

Lavastajad Ene-Liis Semper ja Tiit Ojasoo: „Kevadel Shakespeare’i „Tormi“ sõnumeid arutades kõlas ka mõte, et ega me ju praegu ei tea, kuidas maailm vahepeal areneb ja kuhu sügiseks on jõutud. Sügis on nüüd käes ja vahepealne töö „Tormi“ teksti ja lavastusplaani kallal on viinud meid tõdemuseni, et õige aeg on lavastada hoopis „Macbeth“.

Inimesele naeratab õnn. Talle kuuluvad au ja kaaslaste lugupidamine, ta on jõudnud kaugemale, kui ta iganes oleks osanud unistada. Ja just siis läheb ta peast segi ning nõuab rohkem, veel rohkem.

Elu on lühike ja tunnustus ja heaolu peavad temani jõudma kohe. Kohe! Tõusku tema aujärg kiiresti, kasvagu tema troon kõrgeks ja varjutagu selle sära troonile tõusmise valu ja valatud vere.

Mitte igavest au ei ihka inimene, vaid sedasama käegakatsutavat, siin ja praegu. Võta, mis sulle kuulub! Haara võimalusest, enne kui see kaob! Astu üle kõigist takistustest! Ära kõhkle! Sest sügaval sisimas pesitseb kahtlus, et peale siinset aega ja aujärge ei tule enam midagi.

„Macbeth“ on lugu mehest, kes päästab lahti verepulma. Ühest tapmisest saab mitu ja veri, mis kord käed määrib, ei tule enam kunagi sealt maha.”

Dirigent Olari Elts: „Shakespeare on inspireerinud sadu heliloojaid looma teoseid kõige erinevates žanrites soololauludest ooperite ja suurte sümfooniliste poeemideni. Ka Shakespeare’i näidenditele on muusikat kirjutatud päris palju, kuid mitte „Macbethile“, eriti veel sellist muusikat, mis kõnetaks meid siin ja praegu. Draamatundlik ja mängu ilu hindav, väga suure teatri ja filmi kogemusega Lepo Sumera on just see helilooja, kelle looming meile kõige paremini sobib. Ta suudab minimaalsete vahenditega luua karaktereid ja meeleolusid, mis selle lavastuse jaoks on peaaegu ideaalsed.“

Eesti Draamateatri, Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ja Eesti Kontserdi ühisprojekt

Esietendus 19. jaanuaril 2023

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid (veebilehe statistika).
Luba küpsised Ei, aitäh Privaatsuspoliitika