Kontserdisari „Mängud alateadvusega“. „Chopin ja Liszt, romantism ja tunded“

  • Kolmapäev, 23.01
  • 19:00
  • Tallinn, Vaba Lava
  • SA Eesti Kontsert

Tutvustus

Esitajad:

Irina Zahharenkova (klaver)
Kaastegev muusikaterapeut Alice Pehk

Romantismikava kahe vastandliku, 19. sajandi keskpaigas elanud helilooja loominguga viib kuulaja tunnete avamerele. Lihtsustatult võib öelda, et poola-prantsuse päritolu Chopini looming on lüüriline ja sissepoole pööratud, ungarlase Liszti oma aga ekstravertne, tormiline ja etteaimamatu.

Nende piirjoonte sisse mahub aga õhtutäis erinevaid varjundeid tormise taevaga looduspiltidest (Liszt „Hallid pilved“) ja saatanlikust tantsust (Liszt „Mefisto valss“) ülituntud õrna ja palvelaadse vihmapiiskade prelüüdi (Chopin) ning pagulaslüürika salongliku seadeni (Chopin/Liszt „Poola laulud“).

On tõeline puhastustuli endast neil tunnetel lasta läbi voolata. Ja on huvitav neid koos esineja ning muusikaterapeudiga analüüsida.

Tegemist on ainulaadse psühholoogia ja muusika ühendsarjaga, kus muusikaterapeut viib publiku erilisele süvenemistasandile, kott-toolid võimaldavad mugavust ja vestluse käigus saab vaadata end muusikapeeglist. Kuulajadki on vestlusse oodatud.

Irina Zahharenkova on armastatud ja rahvusvaheliselt edukas Eesti pianiste, kelle esinemist iseloomustab isikupärane stiil, loomulik musikaalsus ning võrratu klaverikäsitlus. Teismelisena Eestisse elama asunud Irina on mitmekülgne isikus. Lisaks klaverile on ta ülikoolis õppinud soome keelt ja keemiat. Lemmikkirjanikena nimetas ta kord intervjuus Brigitta Davidjantsile vanu vene vähetuntud autoreid Pissemskit, Boborõkinit ja Ertelit. Küsimuse peale, kas heaks interpretatsiooniks peab olema seesmiselt rikas, vastab ta: „Ma arvan, et see on vajalik. Kui inimene ei ela normaalset elu, hakkab tema muusikaline väljendus kannatama. Midagi jääb puudu. Elada tuleb täiel rinnal.“

Lõõgastavat äraolemist aitavad luua asutused, kes hoolivad vaimsest tervisest: Gustav Adolfi Gümnaasium, Meremuuseum, Ida-Tallinna Keskhaigla, Tallinna Ülikool, Transferwise, Puskupusku, Funrent OÜ, Telliskivi Loomelinnak, LHV, Prike

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.