Graun/Bach. Passion Pasticcio

  • Laupäev, 9.04
  • 19:00
  • Tallinn, Estonia kontserdisaal
  • Klassika
  • SA Eesti Kontsert

Tutvustus

Esitajad:

Ágnes Kovács (sopran)
Péter Bárány (kontratenor)
Zoltán Megyesi (tenor)
Lóránt Najbauer (bass)
Budapesti Purcelli koor
Helsingi Barokkorkester
Dirigent Aapo Häkkinen

 

Kavas:
Graun/Bach. „Passion Pasticcio“

Pastišš (pr k pastiche, it k pasticcio ehk jäljendus) on kunstiteos, mis teadlikult jäljendab mõne ajastu stiili või motiive. Muusikas kutsutakse pastiššideks ka teoseid, millel on rohkem kui üks autor. Vähemalt kolme barokiaja helilooja suure pastiššpassiooni selgrooks on Carl Heinrich Grauni kannatusaja kantaat, mida täiendab Johann Sebastian Bachi just selle teose jaoks elu lõpuaastatel kirjutatud muusika. Seetõttu loetakse teost tinglikult ka Bachi viiendaks passiooniks.

Budapesti Purcelli koori lõi György Vashegyi 1990. aastal Henry Purcelli barokkooperi „Dido ja Aeneas“ ettekandeks. Vähesed oskasid ette näha, et kakskümmend aastat hiljem on nad Ungari üks mainekamaid segakoore. Koor koosneb kutselistest lauljatest, mitmed neist on ka instrumentalistid eri orkestrites; nende repertuaar ulatub Gesualdost Mozartini, kuid kavas on ka kaasaegset muusikat. Purcelli koor on tihedalt seotud Ungari Orfeuse orkesriga, kellega koos on nad salvestanud arvukalt albumeid.

Helsingi Barokkorkestri esinemised ja salvestised on juba paarkümmend aastat köitnud publikut oma emotsionaalse kõnekuse ja nakatava elujõuga. Orkestri kavas on varajase muusika seni avaldamata teoste esiettekandeid ja tuntud teoste vast isegi provokatiivseid interpreteeringuid. Helsingi Barokkorkestri igakuised kontserdisarjad Helsingi Musiikkitalos on kümne aastaga kogunud suure ja lojaalse publiku. Alates 2003. aastast Aapo Häkkineni eestvedamisel töötava orkestri repertuaar, nägemus ning külalissolistide valik on loonud Helsingi Barokkorkestrile Soomes omalaadse kultusansambli maine. Peale kodumaa on orkester publikut võlunud kõikjal maailmas, alates Kölni Filharmooniast Tokyo Suntori Halli ja Amsterdami Concertgebouw’ni ning Bergeni, Bremeni, Rheingau ja Jerusalemma festivalideni.

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid (veebilehe statistika).
Luba küpsised Ei, aitäh Privaatsuspoliitika