Vanemuise kontserdimaja ja Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja lõpetab Ülo Kriguli uudisteose esiettekanne

Reede õhtul jõuab dirigent Risto Joosti juhatusel kontserdipubliku ette Vanemuise kontserdimaja ja Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja lõppkontsert, kus kõlab Ülo Kriguli uudisteose „Studium“ esiettekanne.

Hooaja lõppkontsert algab uue eesti heliloomingu tutvustamisest: esiettekandel on Ülo Kriguli uudisteos „Studium“, mille tellis heliloojalt dirigent Risto Joost, kes soovis, et lugu oleks võimalusel seotud just Tartu linnaga ning selle lugude ja ruumiga.

„Mulle endalegi on huvi pakkunud säärane suund loomingus, mis asetab uue loo mingisse konkreetsemasse konteksti või seosesse teda ümbritseva ruumi- ja ajalooga. Neid mõtteid mõlgutades jõudsin muusikalise ruumini, milles Tartul on kahtlemata oluline koht,“ kirjeldas helilooja Ülo Krigul uudisteose sünnilugu.

„Studium“ ammutab oma materjali ja meetodid Eduard Tubina sümfooniatest. „Teost võib pidada „sümfooniliseks uuringuks Eduard Tubina sümfooniatest“ ning žanri poolest võiks ta olla „avamäng kõigile Tubina sümfooniatele“. Materjali valik on olnud pigem intuitiivne ja vormikujunduslikud töövõtted improvisatsioonilised. Siiski olen enam-vähem säilitanud originaali orkestratsiooni põhialused, segades juba olemas olnud faktuure teistega, neid vähehaaval oma käe järgi varieerides ja moduleerides,“ selgitas helilooja.

„„Studium“ filtreerib veel korra ühte muusikalisse aega ja ruumi kokku selle, mis Tubina kümnes sümfoonias ja nende kirjutamiseks kulunud pea 40 aastas praegusel hetkel loominguliselt olulisena kõlab,“ ütles Krigul.

Lisaks Ülo Kriguli uudisteosele kõlab kontserdil saksa romantismiaja heliloojate looming. Felix Mendelssohni viiulikontserdi nr 2 solist on Hans Christian Aavik. Kontserdi lõpetab Johannes Brahmsi esimene sümfoonia.

„Mul on südamest hea meel, et Vanemuise kontserdimajal on Tartu linnas ja Lõuna-Eestis jätkuvalt täita tipptasemel kultuurisündmuste korraldamise ning võõrustamise roll. 2023-2024 hooaeg Vanemuise kontserdimajas tähistab veerandsaja aasta täitumist Eesti Kontserdi ühtehoidvas perekonnas. Peagi lõppevale hooajale tagasi vaadates saab taas kord tõdeda, et tartlased on väga aktiivsed kultuuritarbijad: hinnatakse rahvuslikku kultuuripärandit, rahvusvähemuste omakultuuri, maailmakultuuri ning klassikalist professionaalset kõrgkultuuri. Sünnipäevahõngulise hooaja lõpetame Johannes Brahmsi esimese sümfooniaga. Brahms on justkui majakas, näidates ajateljel valgust nii ette- kui tahapoole. Ta valgustab ja on oma muusikaliste kihtidega mõistetav nii asjatundjale kui ka esimest korda kontserdisaali jõudnule. Kutsun sellest valgusest osa saama: kuulama lugusid, tajuma kultuure, looma seoseid ja kogema emotsioone, mille järgselt saame olla paremad ja loovamad oma töös, elus ja inimsuhetes,“ ütles Vanemuise kontserdimaja juht Sander Tamm.

Vanemuse kontserdimaja ja Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja lõppkontsert on publiku ees reede õhtul kell 19 Tartus Vanemuise kontserdimajas. Kontsert valmib koostöös Vanemuise teatriga.

We use cookies on this site (website statistics).
Accept cookies No, thank you Privacy policy