Valter Soosalu vallutab võrratu harpejji-mänguga Eesti kontserdimajad

Sel nädalal annavad Valter Soosalu ja Estonian Cello Ensemble üle Eesti neli kontserti, et esitleda meie ainsa harpejji-mängija andekust ning instrumendi sobivust tšellodega. Kavas kõlavad Tüür, Grünberg, Sollima, Glass ja Soosalu.

Estonian Cello Ensemble ja Valter Soosalu koostöö ulatub aastasse 2017, mil Rasmus Puur seadis tšelloansamblile ja lauljale paar eesti progerocki klassikasse kuuluvat, ansambli In Spe teost. Erkki-Sven Tüüri soovitusel jätkus koostöö, mille tulemusena sündis 2019. aasta lõpus Valter Soosalu ansambli Põhja Konn, Estonian Cello Ensemble ja Vox Clamantise ühine album „Hetk. Inspereeritud Tüürist“. Plaat võitis 2020. aastal Eesti Muusikaauhindade aasta rockalbumi tiitli; esituskoosseis pälvis aasta ansambli auhinna. Albumi esitluskontserdi Alexela kontserdimajas korraldas Eesti Kontsert koostöös Leigo Järvemuusikaga.

Nüüd on ansambli instrumentaariumi lisandunud Valter Soosalu uus instrument – Eesti esimene ja seni ainus harpejji. Pilli töötas 2007. aastal välja USA heliinsener Tim Meeks, selle mängutehnika ja kõla on otsekui kitarri ja klahvpilli sümbioos. Maailmas on umbes 500 harpejji’d, harukordsete võimalustega instrumendi on enda jaoks juba avastanud muusikamaailma suurkujud nagu Stevie Wonder, Jacob Collier ja Cory Henry. Alates 2020 aastast on Soosalu harpejji tootjafirma Marcodi Musical Productsi esindusartist, kes korraldab oma Youtube’i kanalil rahvusvaheliselt laia kõlapinnaga koolitusi ning pillitutvustusi.

Seekordsed kontserdid on esmakordne katse panna laval koos kõlama harpejji koos kuue tšelloga ning kavas on originaalteosed ja muusikaseadeid Erkki-Sven Tüüri, Sven Grünbergi, Giovanni Sollima, Philip Glassi ja Valter Soosalu sulest. Estonian Cello Ensemble asutajaliige Andreas Lend tunnistab, et paljud algselt rockansamblile kirjutatud palad kõlavad sellise koosseisu esituses tõeliselt üllatavalt. „Kuulates vanu InSpe lugusid meie esituses, kõlab see loomulikult ja värskelt, otsekui oleks Erkki Sven Tüür need just praegu ja just meile loonud,“ kinnitab Lend.

Kontserdid toimuvad naistepäeva paiku kõigis kontserdimajades üle Eesti, ning muusikute sõnul pole nad ka seda tähtpäeva unustanud: kontserdid on 7. märtsil Jõhvi kontserdimajas, 8. märtsil Estonia kontserdisaalis, 9. märtsil Vanemuise kontserdimajas ja 12. märtsil Pärnu kontserdimajas.

Fotol Valter Soosalu, autor Eric Kammiste.

We use cookies on this site (website statistics).
Accept cookies No, thank you Privacy policy