Pärnu kontserdimaja juht pälvis Poola saatkonna kõrge tunnustuse

Tänuks pikaaegse koostöö edendamise eest Poola muusikamaailma esindajatega ning Poola heliloomingu ja kunsti tutvustamise eest Eestis kinkis Poola Vabariigi Tallinna Suursaatkond Eesti Kontserdi Pärnu kontserdimaja juhile Marika Pärgile sümboolse auhinna, Maria žaboo.

Auhinna asutas Poola Vabariigi Tallinna Suursaatkond 2018. aastal, mil möödus 100 aastat Eesti iseseisvumisest ja Poola taasiseseisvumisest ning millega tõstetakse esile naisi, kes erilise pühendumusega kannavad hoolt Eesti ja Poola suhete arendamise eest ning propageerivad Maria Kruszewska-Laidoneri eeskujul Poola kultuuri ja pärandit Eestis.

Eesmärgiks on autasustada 100 žabooga 100 väljapaistavat naist, Poola asja eest seisjaid Eestis. Žaboo on valmistanud Haapsalu pitsikuduja Liivi Russe, kes taaslõi žaboo koe ja kuju Maria ja Johan Laidoneri arhiivifoto järgi. Žabood on signeeritud. Esimene žaboo anti Eesti iseseisvumise sajanda aastapäeva puhul üle Eesti Vabariigi presidendile Kersti Kaljulaidile. Laureaatide hulgas on Narva rahvusvahelise Chopini konkursi kauaaegsed korraldajad Galina Moldon ja Tatjana Gontšarova, Eesti Rahvusarhiivi ja Eesti Sõjamuuseumi – kindral Laidoneri muuseumis olevate Maria fotode näituse kuraator Kristi Leps, Rakvere Kultuurikeskuse direktor Eve Alte, Läänemaa raamatukoguhoidjad Krista Kumberg ja Kersti Brant, naiskodukaitsja Tiina Leesik ning Haapsalu linnuse endine direktor Kaire Tooming.

Kümnenda žaboo sajast sai Poola Vabariigi suursaadiku Grzegorz Kozłowski otsusega Pärnu kontserdimaja direktor Marika Pärk. Olulisemad tema veetud Poola kultuuri tutvustavad sündmused on olnud Poola ooperile pühendatud fookused Pärnu ooperipäevadel aastatel 2005, 2014 ja 2022 ning kontserdid Henryk Mikołaj Górecki ja Krzysztof Penderecki heliloominguga. Tänavu toob Eesti Kontsert 2. detsembril Pärnu kontserdimajas lavale Marcin Masecki „Eesti sümfoonia” maailma esiettekande, et tähistada Poola ja Eesti diplomaatiliste suhete 100. aastapäeva ning Pärnu kontserdimaja 20. sünnipäeva.

„Olen ääretult tänulik märkamise ja selle kõrge tunnustuse eest. On suur au kuuluda selliste väärikate naiste hulka,“ lausus Marika Pärk tunnustusest kuuldes.

Maria Kruszewska-Laidoner (1888–1978) oli Poola aadlidaam, kindral Johan Laidoneri abikaasa, erudiit ja pianist, kes enne I maailmasõja puhkemist täitis Eestis ka esileedi rolli. Maria andis tooni sõdadevahelise Eesti kultuuri- ja salongielule. Ta oli ka moetrendide juurutajaks. Elegantsust, head kööki ja korras majapidamist võttis ta kui korra rajamist iseseisvas Eesti riigis ning seejärel kui võitlust okupandiga. Tema riietuse lahutamatuks osaks olid žabood. Okupatsiooniaastatel hoidis ta ülal Eesti rahva vabaduspüüdlusi, hoolitsedes oma riietuse iga detaili eest – valge žaboo rõhutas rõivaste sinist ja musta värvi, mis andsid kokku Eesti riigilipu värvid.

 

We use cookies on this site (website statistics).
Accept cookies No, thank you Privacy policy