MustonenFestil esineb ainulaadne Läti õigeusu kiriku meeskoor

Sel nädalal astub kontsertidega Jõhvis, Pärnus ja Tallinnas publiku ette Läti õigeusu kiriku meeskoor Logos, kes kannavad edasi ortodoksi kirikumuusika iidseid traditsioone, mille sügav vaimsus kõnetab kuulajaid elavalt ka tänasel päeval.

Läti õigeusu kiriku meeskoor Logos sündis preester Ioans Šenroksi eestvõttel. See ere isiksus, andekas muusik ja dirigent oli kaua kandnud endas ideed koondada kogenud lauljad, kellega koos esitada õigeusu kirikumuusikat. Mõte sai teoks Läti taasiseseisvumise esimestel aastatel, kui paljud inimesed hakkasid tundma tõsist huvi vaimuliku koorimuusika traditsioonide vastu.

Koori nimi Logos (kreeka keeles λόγος – sõna, idee, õpetus) on sügavalt sümboolne: sõnade abil püütakse tuua publikuni laulude mõte, edastada vaimulikku ja humaanset õpetust ning luua side publiku ja muusikute vahel. „Mida rahutumaks muutub ühiskonna meelsus, seda eksistentsiaalsem tähendus on inimhinge sügavustesse sukelduval ja igavikulisi väärtusi kandval kunstiloomingul,“ ütleb koori kunstiline juht preester Ioans Šenroks.

Logose tuumiku moodustavad 12 kogenud, kõrgetasemelist ja väga pühendunud lauljat, ent sõltuvalt koostööprojektist ja esitatavast kavast võib koori suurus varieeruda. Repertuaari alus on ortodoksi muusika alates vanimatest kirikuhümnidest kuni nüüdisaja teosteni eri piirkondadest ja traditsioonidest. Lisaks on nad üles astunud kavadega, mis hõlmavad Euroopa sakraaloopuseid, maailmaklassikat, läti muusikat ja vene rahvalaule. Koori repertuaari mitmekesistab ka koostöö Balti riikide, Soome ja Venemaa kaasaegsete heliloojatega.

Õigeusu kiriku meeskoori Logos kontserdid toimuvad 1. veebruaril Jõhvi kontserdimajas, 2. veebruaril Pärnu kontserdimajas ja 3. veebruaril Tallinna Filharmoonia Mustpeade majas.

27. jaanuarist kuni 6. veebruarini Tallinna eri kontserdipaikades, Tartus, Pärnus ja Jõhvis toimuv MustonenFest on Eesti üks vanemaid muusikafestivale. Festivali kunstiline juht on Andres Mustonen, korraldaja Eesti Kontsert.

Vaata kogu kava: https://eestikontsert.ee/festivalid/mustonenfest-2022

Fotol: Läti õigeusu kiriku meeskoor Logos annab Eestis ühtekokku kolm kontserti. Foto: Vlads Surskis

 

We use cookies on this site (website statistics).
Accept cookies No, thank you Privacy policy