Legendaarne Gidon Kremer esineb täna õhtul siiski Tallinnas

Hoolimata kontserdi toimumist kuni viimase hetkeni varjutanud kahtlustest astub täna õhtul Estonia kontserdisaali lavale Grammyga pärjatud ansambel Kremerata Baltica eesotsas oma kunstilise juhi, legendaarse viiuldaja Gidon Kremeriga.

„Ajal, mil iga rahvusvahelise kultuurisündmuse kohal ripub ähvardavalt suur küsimärk ja korraldajal tuleb valmis olla ootamatusteks, on mul rõõm kinnitada, et meie tänaõhtune kontsert Estonia kontserdisaalis tõesti toimub. Üle pika aja on meie muusikasõprade ees vaimustav Gidon Kremer, kellel on Eesti muusikaloos kanda väga oluline roll,“ ütles Eesti Kontserdi juht Kertu Orro. „Kogu maailmas jäävad kontserdid ära ja neid lükatakse edasi, aga teil on siin ainulaadne olukord – saalid on avatud, esinevad kollektiivid, kammerkoosseisud, töötab ooper. Te ei kujuta ette, kui hea meel mul on, et saame siin esineda orkestriga täies koosseisus,“ ütles Kremer eilsel kohtumisel ajakirjanikega.

Tänaõhtuse kontserdi avab Arvo Pärdi „Scala chromatica“ ehk trio piccolo viiulile, tšellole ja klaverile. Soleerivad Gidon Kremer, virtuoosne Läti uue põlvkonna pianist Georgijs Osonkins ja Giedre Dirvanauskaite violontšellol. Ettekanne on Kremeri kummardus oma heliloojast sõbrale, kellega ta koostöö ulatub aastakümnete taha. „Eesti muusikat pole võimalik üldse ette kujutadagi ilma Arvo Pärdita. Peale selle, et ta on  praeguse aja suurimaid heliloojaid, on ta ka suurepärane inimene. Loodan temaga täna kohtuda,“ sõnas Kremer.

1977. astal toimus Tallinnas ajalooline „Tabula rasa“ esiettekanne, mis Kremeri, Tatjana Grindenko, Alfred Schnittke ja Leedu Kammerorkestri esituses ECMi plaadile jäädvustatuna on puudutanud ja mõjutanud aastakümnete jooksul paljusid kuulajaid, olles ühtlasi eeskujuks Pärdi muusika interpreteerimisel. Helilooja tintinnabuli-teosed leidsid väljaspool Nõukogude Liidu piire laiemat kõlapinda just tänu Gidon Kremerile.

Veel kõlavad kontserdil Bachi klahvpillikontsert nr 7 g-moll BWV 1058 ning Richard Straussi kultuslik ja harvaesitatav teos „Metamorfoosid“, mida peetakse maailma parimate keelpilliorkestrite unistuste repertuaariks ja tipptaseme mõõdupuuks. Lisaks jõuab Eesti esiettekandeni Andrius Zlabyse „Kadunud aja kaleidoskoop“, kus solistina astub samuti üles maestro Gidon Kremer.

Kontserti dirigeerib Ainārs Rubiķis.

Pikemat usutlust Gidon Kremeri ja pianist Georgijs Osokinsiga saab lugeda Postimehest.

Eesti Kontsert palub järgida lihtsaid hügieenireegleid: kontserdile tulles kanda kindlasti maski, desinfitseerida käsi, hoida publikualal distantsi ning hoida oma telefonis HOIA-rakendus töös.

Andri Maimets
Eesti Kontserdi kommunikatsioonijuht
5620 1117

andri.maimets@concert.ee

www.eestikontsert.ee

www.facebook.com/eestikontsert

 

Foto: Gideon Kremer, foto Giedre Dirvanauskaite

We use cookies on this site (website statistics).
Accept cookies No, thank you Privacy policy