Juba homme algab festival TubIN

Tänavu juba kolmandat korda toimuva festivali keskmes on Eduard Tubina seitsmes ja kaheksas sümfoonia ning selle peateema on järjepidevus ning elu pöördpunktid. Festival TubIN 2023 toimub 28. septembrist 1. oktoobrini ning kulmineerub rahvusvahelise muusikapäeva tähistamisega.

Enamik kontserte toimub jätkuvalt Tartus, kuid sel aastal jõutakse ühe kontserdiga ka Tallinnasse, kui Mihhail Gerts juhatab Eduard Tubina kaheksandat sümfooniat Estonia kontserdisaalis.

Festivali põhimõte nulla dies sine linea (ld ei päevagi rida kirjutamata), mille Tubin Heino Elleri juures õppides omandas, aitas tal loomingus edasi liikuda ka elu kõige keerulisematel hetkedel. Üks selliseid hetki oli Tubina jaoks väliseesti pagulasringkondade rünnak, mis järgnes tema 1961. aasta Eesti külastusele.

“Sel ajal pidi Tubin taluma lisaks igale pagulasele tuttavale Ristikivi isamaatuse-tundele ka rahvuskaaslaste laimu uuel maal,” ütles festivali kunstiline juht Mihhail Gerts. Just sellise risttule all on kirjutatud festivali avakontserdil „Non grata“ kõlav Tubina kaheksas sümfoonia, milles ta enda sõnul julges väljendada tundeid ning julges nutta ja naerda.

Järjepidevust hoides on tänavusel festivalil pühendatud Tobiase 150. juubeliaastale ka Heino Elleri Muusikakooli õpilaste galakontsert. Festivali lõppkontserdil „Käest kätte“ kõlavad teosed, kus iga helilooja moodustab oma loominguga ühe mõttelise lüli eelkäija-järeltulija ketis. Eduard Tubina erakordsest huvist oma eelkäija Rudolf Tobiase loomingu vastu annab tunnistust tema orkestratsioon Tobiase teostest.

We use cookies on this site (website statistics).
Accept cookies No, thank you Privacy policy