„AVASTA!” kontserdisarjas saab kuulda Ukraina ühe tähtsaima helilooja Valentõn Sõlvestrovi loomingut

Eesti Kontserdi algatatud kontserdisari „AVASTA!” keskendub käesoleval aastal erinevatele heliloojatele. Sel nädalal toimub kolmes kontserdisaalis ukraina helilooja ja pianisti Valentõn Sõlvestrovi 85. sünnipäevale pühendatud kontserdid. Teoseid esitab pianist Hando Nahkur.

Sõlvestrov on loonud oma väga iseloomuliku, pigem neotonaalse postmodernistliku helikeele, kus valitseb heakõlalisus, harmoonia ja süvenemine vaiksetesse helidesse. Teda võib pidada kaasaja tuntuimaks ukraina heliloojaks, kelle kaunis, pisut nukker ja aeglane muusika sobitub tänapäeva suurepäraselt. Sõlvestrovi helimaailm otsib inimlik-emotsionaalset ja igavikulist. „Muusika – see on maailma laul iseendast,”  on Sõlvestrov ise öelnud.

Valentõn Sõlvestrovi muusikat on viimaste kohutavate kuude jooksul väga palju mängitud maailma erinevates kontserdisaalides. Nii saavad muusikud ja kontserdikorraldajad omade vahenditega kaasa aidata Ukraina olukorra pidevale esiplaanil olemisele maailmas.  Sõlvestrovi on ka Eestiga mitmeid seoseid: korduvalt on ta oma muusikat siin esitamas käinud ning 2008. aastal temast loodud dokumentaalfilmi „Dialoogid” režisööriks on eestlane Dorian Supin. Samuti on helilooja seotud Arvo Pärdiga, kes on Sõlvestrovit nimetatud kaasaja kõige huvitavamaks heliloojaks, nende loomingulisel teel on rida puutepunkte ja neid seob läbi elu kestnud mõttekaaslus ning sõprus.

Ettekandele tulevad Bagatellid op. 1–5 ning „Kauge muusika”. „Sõlvestrovi Bagatellid ja “Kauge muusika” on tunnete ja mõtete improvisatsioon, mille keskpunktiks on imeliste meloodiate arendamine ajatus heliruumis”, lisab pianist Hando Nahkur. Kava tuleb ettekandmisel kolmes Eesti kontserdisaalis: täna, 15.11 Vanemuise kontserdimajas, Tartus; homme, 16.11 Jõhvi kontserdimajas ning neljapäeval, 17.11 Estonia kontserdisaalis, Tallinnas. Ukraina sõjapõgenikele on Estonia kontserdisaalis tund enne kontserti pilet on tasuta. Sooduspileteid saab võtta kontserdimajade kassadest isikut tõendava dokumendi (Ukraina passi või ajutise elamisloa) alusel.

Vaata täpsemalt: https://concert.ee
Osta pilet kontsertidele: SIIT

Jälgi Eesti Kontserti sotsiaalmeedias: Facebook / Instagram

 

We use cookies on this site (website statistics).
Accept cookies No, thank you Privacy policy