Eesti Kontsert tähistab 80. sünnipäeva pidulike kontsertidega 7. oktoobril Pärnus ja 8. oktoobril Tallinnas, tuues publikuni väärika, ent mitte surmtõsise ülevaate Eesti suurima kontserdikorraldaja panusest meie muusikalukku läbi aastakümnete.
„Meie juubeliaasta jääb kauaks meelde. Esiteks oleme olnud tunnistajaks kultuurielu katkemisele – see on midagi, mida viimati kogeti teise maailmasõja ajal. Teisalt aga on kultuurirahvas kriisi järel ühtsem kui kunagi varem ning see kogemus on pannud paljusid mõistma, et kui kaotab kultuur, kaotab ka inimlikkus,“ rääkis Eesti Kontserdi juht Kertu Orro. „Seda suurem rõõm on pärast sellist aastat viimaks ometi sünnipäeva pidada. Tänan teid, kes te armastate Eesti muusikat ja muusikuid ning meid usaldate. Tänan ka kõiki partnereid, kellega koostöös on nii mitmelgi puhul saanud võimatu võimalikuks,“ lausus Orro.
Vaheldusrikka sünnipäevagala avab I osa Artur Lemba 1. sümfooniast, mis kõlas Estonia kontserdisaali avamisel 1913. aastal ja mida pole teadaolevalt rohkem Eestis esitatud. Kavas on ka Arvo Pärdi märgiline teos „Credo“: see tuli esiettekandele 1968. aastal ja läks publiku nõudmisel tervikuna kordamisele, mispeale okupatsioonivõimud keelasid „Credo“ esitamise ära. Peale selle kuuleb veel Giovanni Bonato, Michael Praetoriuse ja Gia Kantšeli teoseid ning spetsiaalselt Eesti Kontserdi juubeliks seatud muusikalist kollaaži „Collage EK80“, milles helilooja Tõnis Kõrvits on kokku sõlminud tosin eesti muusika märgilist teost, loodud 1941. aastast tänapäevani.
Pidulikul juubeligalal astuvad üles Eesti Rahvusmeeskoor, Hortus Musicus, suur oratooriumikoor ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester. Solistid on Iris Oja (metsosopran), Jaanika Kuusik (sopran) ja Marrit Gerretz-Traksmann (klaver), dirigeerivad Mikk Üleoja, Andres Mustonen ja Risto Joost. Kontserdi muusikakonsultant on Toomas Velmet, videokunstnik Taavi Varm, galat juhib Johan Randvere.
Tallinna juubeligala järel on publik oodatud lõbusale jätkupeole „EK 80ndad“ Estonia kontserdisaali kõrval asuvasse Tammsaare pargi klaaspaviljoni. Pidu vaatab tagasi Eesti Kontserdi eelkäija kuulsusrikkale tegevusele eelkõige estraadi ja džässi vallas, mis hõlmas kunagi kuuendikku planeedist. Esinevad Olav Ehala kvartett, Siim Aimla Funk Band ja solistid. Uue päeva esimesed öötunnid sisustab Tõnu Kõrvitsa disko. Õhtut juhib Rasmus Erismaa.
Koostöös Eesti Rahvusringhäälinguga jõuavad Eesti Kontserdi juubelipidustused ka televisiooni ja raadiosse. Otseülekannet Estonia kontserdisaalist kuuleb Klassikaraadio vahendusel reedel kell 19, kontserdi salvestust näeb laupäeval, 9. oktoobril kell 22.30 ETV2-s. Raadioülekannet vahendab Kaisa Jõhvik, telesalvestuse režissöör on Ülle Õun, helirežissöör Siim Mäesalu ning produtsendid Karmel Killandi ja Helen Valkna. Reede õhtul kell 20 jõuab ETV eetrisse Eesti Kontserdi sünnipäevale pühendatud erisaade, mida juhivad Anu Välba ja Marko Reikop; režissöör on Maarika Lauri.
Sihtasutus Eesti Kontsert on Eesti suurim ja vanim kontserdikorraldaja, kes hoolitseb eesti muusikakultuuri kestvuse ning selle eest, et muusikaarmastus oleks ka uute põlvkondade pärisosa. Eesti Kontserdi eelkäija, ENSV Riiklik Filharmoonia asutati 4. veebruaril 1941. Eesti Kontsert haldab kontserdimaju Tallinnas, Tartus, Pärnus, Jõhvis ja Peterburis; sihtasutuse koosseisus on kaks resideerivat loomingulist kollektiivi, unikaalne Eesti Rahvusmeeskoor (asutatud aastal 1944) ja vanamuusika ansambel Hortus Musicus (asutatud aastal 1972). Aastas antakse ligi 1200 kontserti Eestis ja võõrsil, sh üle 300 koolikontserdi.
Fotol: Hetk Eesti Kontserdi juubeligala peaproovist. Autor Andri Maimets/Eesti Kontsert.