6.–9. oktoobrini toimub Tartus teist korda Festival TubIN, mis toob ettekandele erakordse sünniloo ja sisendusjõuga muusikateosed. Kokku leiab aset kuus kontserti eri sündmuspaigus: Vanemuise kontserdimajas, Heino Elleri Muusikakooli Tubina saalis ning Eesti Rahva Muuseumi raamatukogu saalis.
Festivali eesmärgiks on rajada teed 20. sajandi eesti muusikale ning otsida loojaid ümbritsenud aja ja tänapäeva kooskõlasid. Kunstilise juhi Mihhail Gertsi soov on tuua Tubina ajatud teosed tänasesse päeva, sest need kõnetavad inimesi praeguses hetkes sama tugevalt kui kõnetasid inimesi 1946. aastal. „Nende sümfooniate abil on igal inimesel, kel huvi, võimalik saada enda kohta midagi teada. Need teosed avardavad vaimselt ja tõstavad meid sümfoonia kestel kõrgemale kohale, kust saame enese olemust teisiti näha.“
Festival toimub Tartus, kuna 1944. aastani oli seal Eesti suurima sümfonisti Eduard Tubina kodu. Tänavuse festivali keskmes on Eduard Tubina 5. ja 6. sümfoonia ning nende kahe suurteosega seotud teemad – inimkonna tulevik ja pöördumine oma maa rahvamuusika poole. „Mind toob Tubina muusika juurde vaimustus tema sümfooniatest; veendumus, et need on 20. sajandi muusikas maailma tippteosed, tõelised saavutused! Need on sama suured nagu Mahleri omad 19. sajandist, või Beethovenil, kelle Viiendat sümfooniat teame peast,” täpsustab dirigent ja kunstiline juht Gerts.
Festivali avakontsert on inspireeritud Tubina saatusekaaslase ja sõbra August Gailiti romaanidest, ettekandele tuleb ka Paul Hindemithi harva esitatav kontsert vioolale ja orkestrile Liisa Randalu soleerimisel. Joonas Hellerma juhtimisel toimuvad festivalil vestlusringid-kontserdid, kus säravaid kammermuusikateoseid saadavad arutelud Tubina elu läbivate teemade tänase tähenduse ja olulisuse üle.
Vaata täpsemat festivali kava: Festival TubIN – Vanemuise kontserdimaja (concert.ee)
Piletid sündmustele saadaval Piletilevist ja Piletimaailmast.
Jälgi Eesti Kontserti sotsiaalmeedias: