„Varssavi muusikasalong“ Arte dei Suonatori klaverikvartett (Poola)

 • Kolmapäev, 18.12
 • 19:00
 • Laulasmaa, Arvo Pärdi Keskus
 • Arte dei Suonatori klaverikvartett (Poola)
  Ewa Golińska – viiul
  Natalia Reichert – vioola
  Maciej Łukaszuk – tšello
  Katarzyna Drogosz – klaver
 • SA Eesti Kontsert

Tutvustus

Kavas:
Józef Elsner. Klaverikvartett Es-duur op. 15
Maria Szymanowska. Fantaasia F-duur
Franciszek Lessel. Klaveritrio E-duur op. 5
Wolfgang Amadeus Mozart. Klaverikvartett g-moll KV478

Tavapäraselt kõlas kammermuusika 19. sajandil rikaste aadlike kodudes. Selle kontserdikavaga proovib ansambel luua samalaadse õhustiku, mis võis valitseda ühes tolleaegses Varssavi muusikasalongis. Kui vaid kujutleksime end hetkeks sellesse aega… Esimesena kõlab Józef Elsneri äsja loodud klaverikvartett. Pärast seda astub lavale Euroopas tuntud klaverivirtuoos Maria Szymanowska, et esitada enda veel avaldamata fantaasia F-duur. Pärast dramaatilist klaverisoolot kuuleme Franciszek Lesseli just hiljuti 1807. aastal avaldatud klaveritriot ning kontserdi lõpetab Mozarti kammermuusika meistriteos – klaverikvartett g-moll. Just sellisena võis välja näha õhtu ühes paljudest muusikasalongidest.

Arte dei Suonatori klaverikvarteti liikmed kuuluvad samanimelise poola barokkorkestri koosseisu. 1993. aastal loodud orkester on keskendunud autentsele esitusviisile ajaloolistel pillidel ning pühendunud möödunud ajastute heliloojate ja esituspraktikate uurimisele.

Ansambli repertuaaris on nii klassitsismi- kui ka romantismiajastu muusikat ning poola heliloojate vähemtuntud kammermuusikat. Arte dei Suonatori on salvestanud 16 albumit (BIS Records, Alpha Productions, Channel Classics), mis on pälvinud kriitikute kõrge tunnustuse, sh Gramophone’i autasu parima barokksalvestuse, Vivaldi viiulikontserdi „La stravaganza“ eest 2003. aastal. Samuti on Arte dei Suonatori salvestanud muusikat mitmetele raadio- ja telejaamadele (BBC, Taani Raadio DR, SWR, Poola Raadio 2, Mezzo). Ansambel annab laialdaselt kontserte nii Euroopas, USAs kui ka Hiinas.

Kontsert on rahastatud Poola Vabariigi Kultuuri- ja rahvuspärandi ministeeriumi vahenditest mitmeaastase programmi TAASISESEISEV POOLA 2017-2022 raames ning Adam Mickiewiczi Instituudi toetuste programmi KULTUURISILLAD raames.

Koostöös Poola Vabariigi Suursaatkonnaga Tallinnas.