Tobiase keelpillikvartett

  • Reede, 20.10
  • 18:00
  • Tartu, Heino Elleri Muusikakooli Tubina saal
  • Kammerkontsert

Tutvustus

Esitajad:

Maano Männi (viiul)
Terje Männi (viiul)
Toomas Nestor (vioola)
Aare Tammesalu (tšello)
Sissejuhatus Peeter Volkonski

Šostakovitšit ja Brittenit ühendas erakordselt lähedane loominguline sõprus, nad pühendasid teineteisele mitmeid teoseid ning jagasid vastastikust rõõmu esiettekannete toimumisel. Võiks öelda, et nad olid sõbrad “kuni surm neid lahutas”- suurmehed lahkusid maisest helimaailmast üheaastase vahega. Kahe helilooja loomingulises käekirjas on palju sarnast – helikeele värskus ja karakterite mitmekesisus.

Impressionistlikke ja pastelseid meeleolusid toob kavva teine Inglise helilooja Frank Bridge, kes oli omakorda Britteni mentor.

Kava keskmes on Dmitri Šostakovitši neljas kvartett, mis valmis helilooja elu raskeimal perioodil – oli formalistide ja rahvavaenlaste otsimise aeg. Heliloojate kongressidel oli Šostakovitš üks neid, keda alandati. Ta kaotas professoritöö Moskva ja Leningradi konservatooriumis, tema teoseid ei esitatud. Enese vee peal hoidmiseks kirjutas ta muusikat patriootilistele filmidele. Oma kassi-hiire-mängudes saatis Stalin, isiklikult Šostakovitšile helistades, ta esindama Nõukogude Liitu New Yorgis toimuvale Rahukongressile. Šostakovitš kirjutas neljanda kvarteti pärast New Yorgist naasmist. Selle esiettekanne sai toimuda alles pärast Stalini surma.
Teos on sissepoole pööratud, privaatne kammermuusika, pühendatud helilooja sõbrale kunstnik Pjotr Viljamsile. Grotesk ja traagika murravad välja kvarteti lõpuosas, kus helilooja kasutab juudi rahvamuusika motiive.

Tobiase Keelpillikvartetil on meie kammermuusikas oma kindel koht. Võrdluses teiste kvartettidega tõstetakse esile nende soojust, mitmekesiseid värve ja romantilist kõlajõudu. 2000. aastal loodud kvarteti nimi on austusavaldus Eesti esimese keelpillikvarteti loojale Rudolf Tobiasele. Ansambel on teinud koostööd väga erinevate artistidega, näiteks laulja Annely Peebo ja näitleja Anu Lambiga. Koostöös Estonian Record Productionsiga on salvestatud Saksa plaadifirmale Erdenklang. Kvartett on salvestanud Eesti Raadiole palju eesti muusikat, neile on uusi teoseid loonud Tõnu Kõrvits, Andres Uibo ja Robert Jürjendal.

Kontserdisari “Pihtimused. Šostakovitš”
Kontserdisari toob mitme kontserdihooaja jooksul kuulajani maailma muusikaajaloo ühe erakordsema tsükli, muusikalise testamendi – Dmitri Šostakovitši viisteist keelpillikvartetti. Šostakovitši heliloomingus tõusevad esile kaks võimsat hoovust – 15 sümfooniat ja 15 keelpillikvartetti. Kui sümfooniad on paljuski helilooja avaliku elu peegeldus, siis keelpillikvartetid pigem isiklikud pihtimused, kus mask on langenud ja tunded alasti. Nendes meistriteostes on rohkelt emotsionaalseid ekstreemsusi: intensiivset traagikat, äärmuslikku veidrust, groteski, huumorit ja paroodiat, jõhkrat sarkasmi. Kvartettide esitamine on igale keelpillikvartetile tõeline proovikivi – sisuliselt, tehniliselt, muusikaliselt.

 

Kavas:
Britten. Kolm divertismenti
Bridge. Kolm idülli keelpillikvartetile
Šostakovitš. Keelpillikvartett nr 4 D-duur op. 83

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.