Õhtu ilu

  • Teisipäev, 28.11
  • 19:00
  • Tallinn, Tallinna Jaani kirik
  • Kammerkoor Collegium Musicale
    Eesti Sinfonietta
    Dirigendid Endrik Üksvärav (Tallinnas) ja Markus Leppoja (Tartus)
  • Pilet: 10€ - 15€

Tutvustus

Kontserdisari „Oratorio“
Eesti Vabariik 100: Eesti Maapäeva kõrgeimaks võimuks kuulutamise tähtpäev.

Kavas:
Bach. Koraal „Jesus bleibet meine Freude“ BWV 147
Uusberg. „Õhtu ilu“
Vivaldi. „Gloria“

Kontsert on pühendatud Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumisele ning Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale.

1917. aasta 28. novembril kuulutas Eestimaa Kubermangu Ajutine Maanõukogu ehk Maapäev end kõrgeimaks võimuks kuni demokraatlikult valitud Asutava Kogu kokkukutsumiseni. Otsus oli esimene suur samm Eesti omariikluse suunas. Selle olulise tähtpäeva 100. aastapäeval tuleb ettekandele kaks märgilist teost: noore helilooja, romantilise helikeelega Pärt Uusbergi teos „Õhtu ilu“ segakoorile ja keelpilliorkestrile ning Antonio Vivaldi ülituntud „Gloria“. Mõlemad teosed kujutavad oma ajastu noore looja portreed, teineteist suurepäraselt täiendades.
Pärt Uusberg: „„Õhtu ilu“ on minu jaoks justkui kokkuvõte ühest pikemast protsessist. See algas Raplas ema käe all Riinimanda koorides lauldes ja seeläbi koorimuusikasse armudes, ning on sujuvalt küpsenud selleks muusikaliseks elusituatsiooniks, mida kogen tänasel päeval. Omal kombel on „Õhtu ilu“ justkui tänulaul lapsepõlvele.“
Õhtu peateos Vivaldi „Gloria“ teeb hingele pai: baroki tasakaal ühendatuna Vivaldile ainuomase sätendava kõlapildi ja kõikevõitva elurõõmuga on üks päikeselisemaid ja helgemaid teoseid vokaalsümfooniliste suurvormide reas.

Esituste kava