XII rahvusvaheline festival KLAVER

XII rahvusvaheline festival KLAVER

XII rahvusvaheline festival KLAVER
16.10.–23.10.2020 Estonia kontserdisaal
Kunstiline juht Sten Lassmann

Rahvusvaheline festival KLAVER on juba möödunud sajandi lõpust igal teisel sügisel toonud Tallinnasse maailma pianistide eliidi. Nädalase festivali sisutihe ja kunstilist tipptaset näitav kava on olnud aastaid Eesti kontserdielu suursündmus. Klassikalise klaverimuusika mõõtmatud rikkused jõuavad Estonia kontserdisaalis Eesti publikuni nii noorte tärkavate talentide, säravate tippvirtuooside kui ka legendaarsete vanameistrite esituses.

2020. aasta pidi maailma muusikatemplites mööduma Beethoveni 250. sünniaastapäeva suurejoonelise tähistamise vaimus, kuid viirusepandeemia tõttu jäid paljud suursündmused ära või on edasi lükatud. Festival KLAVER on samuti pühendatud Beethovenile ja parimale lootes saame praegu välja kuulutada festivali kava algselt planeeritud ulatuses.

Just Beethoveni ajastul kujunes klaver oma põhijoontes välja ning sai euroopa muusikakultuuris keskseks instrumendiks. Veelgi enam, just Beethovenist kujunes kogu klassikalise muusika teosekeskse kontseptsiooni tugisammas – peale sümfooniate sümboliseerivad seda ka Beethoveni klaverisonaadid ja -kontserdid. Harjumuspäraselt Viini klassikalise koolkonna kolmikusse kuuluva Beethoveni näol on esteetilises plaanis aga tegemist tõelise protoromantikuga, kelle loomingus avaldub juba romantismi tundelaad. Piisab vaid mõelda 1801. aastal kirjutatud ja senini ülipopulaarsele „Kuupaistesonaadile“, mis kõlab sel festivalil koguni kahel kontserdil.

Festivali KLAVER sisuliseks teljeks on tänavu kõigi Beethoveni viie klaverikontserdi ning klaveriga koorifantaasia ettekanded kolmel kontserdil, kolme Eesti orkestri esituses ning kuue Eesti tipp-pianisti soleerimisel. Eesti klaverikultuuri noored talendid sisustavad kaks Beethovenile ja klassitsismile pühendatud kava ning festivali mahub ka armastatud maestro Rein Rannapi kontsert. Sooloõhtutega esinevad nelja eri põlvkonna superpianistid Prantsusmaalt, Venemaalt, Lõuna-Koreast ja Itaaliast, kes toovad publikuni peale Beethoveni suurteoste palju kaunist romantilist klaverimuusikat.

Leia sobiv sündmus

Kava tulekul. Vaata, mis mujal toimub