Eesti Rahvusmeeskoor
Järgmisel hooajal oma 75. sünnipäeva tähistava Eesti Rahvusmeeskoori asutas Eesti koorimuusika suurkuju, dirigent ja helilooja Gustav Ernesaks. Algselt a cappella teoseid esitanud meeskoor on kasvanud kogu maailmas tuntud professionaalseks kollektiiviks, mille tegevuses on tähelepanuväärne osa suurvormide ettekannetel. Koor salvestab regulaarselt Eesti Rahvusringhäälingule, koostööd on tehtud ka firmadega Deutsche Grammophon, Sony, Finlandia, Alba Records, GB Records, Virgin Classics ja Aurora.
2004. aastal võitis Rahvusmeeskoor koorimuusika kategoorias Eesti esimese Grammy (Sibeliuse kantaatide salvestus firmale Virgin Classics, kaastegevad tütarlastekoor Ellerhein, ERSO ja dirigent Paavo Järvi). Viimase viie aastaga on valminud kolm CD-plaati, neist Galina Grigorjeva autoriplaat „In paradisum“ pälvis 2015. aastal Eesti muusikaauhindade galal parima klassikaalbumi tiitli. 2016. aastal firma Aurora välja antud plaat „Te lucis ante terminum“ sisaldab norra helilooja Henrik Ødegaardi loomingut ja värskeimal Sony märgiga albumil kõlab Šostakovitši 13. sümfoonia, kaastegevad Dresdeni Filharmoonikud, dirigent Michael Sanderling. Ilmumist ootavad plaadid itaalia heliloojate Giovanni Bonato ja Giovanni Gabrieli teostega ning Baltimaade heliloojate Erkki-Sven Tüüri, Pēteris Vasksi ja Justė Janulytė loominguga.
Alates hooajast 2011/2012 on koori kunstiline juht ja peadirigent Mikk Üleoja. Eelnevatel aastakümnetel on koori juhatanud Harald Uibo, Uno Järvela, Olev Oja, Kuno Areng, Ants Üleoja, Ants Soots, Kaspars Putniņš jt. Rahvusmeeskoori repertuaar ulatub renessansist 21. sajandi muusikani. Eesti heliloojate kõrval on koorile muusikat loonud sellised maailmanimed nagu Dmitri Šostakovitš, Otar Taktakišvili, Gavin Bryars ja Giovanni Bonato.
Eesti Rahvusmeeskoor on oma pika ajaloo jooksul andnud üle 7000 kontserdi kõikjal Eestis, endise Nõukogude Liidu suuremates keskustes ning mitmel pool Euroopas, Iisraelis, Ameerika Ühendriikides, Kanadas, Hiinas, Singapuris ja Jaapanis.
Hooaegade 2017/2018 ja 2018/2019 väliskontserdid on toimunud peamiselt EV 100 initsiatiivil. Kontserte anti Belgias (Brüssel), Leedus (Klaipeda, Kaunas, Vilnius), Hiinas (Shanghai, Peking), Hongkongis, Singapuris ja viimati Jaapanis (Tokio, Matsuyama, Toyota, Saku jt). Äsja jõudis rahvusmeeskoor tagasi Prantsusmaalt Strasbourg’ist, aprilli lõpus on ootamas kontserdireis Moskvasse.
2015. aastal omistati Eesti Rahvusmeeskoorile ja Mikk Üleojale riiklik kultuuripreemia avalikkuse ette jõudnud väljapaistvate tööde eest.