Saaremaa ooperipäevade korraldajad paluvad hakata mandrilt oluliselt varem tulema

Seoses TS Laevade reisiparvlaevaga Tõll eilse õnnetusega ning tulenevalt otsusest jätkata reedel Virtsu-Kuivastu-Virtsu liinil teenindamist vabagraafikus panevad Saaremaa ooperipäevade korraldajad publikule südamele, et üleveoks tuleb piisavalt aega varuda.

„Meil on väga kahju, et kujunenud olukorda ei ole õnnestunud nii kiiresti lahendada, kui me kõik sooviksime, ning seetõttu on meil suur palve kõigile ooperisõpradele – palun tulge reedel Virtsu sadamasse oluliselt varem, kui esialgu kavandasite. Loodame väga, et jõuate kell 20 algavatele etendusele,“ kommenteeris Eesti Kontserdi juht Kertu Orro.

TS Laevad otsustas vahetada Rohuküla-Heltermaa liini põhilaeva Tiiu Virtsu-Kuivastu liinil sõitva parvlaeva Regula vastu alates laupäevast, 24. juulist. Transpordiamet annab ühtlasi teada, et suursaarte ja mandri vahel on eesootaval nädalavahetusel mõistlik reisida ka liinibussiga, kuna bussid pääsevad eelisjärjekorras laevale. Bussides veel kohti on ning transpordiameti palvel lisatakse lähipäevadeks bussireise juurde.

Transpordiamet tellis Saaremaa ja Hiiumaa teenindamiseks nädalavahetuseks vedajatelt ka lisalende. Lisalennud väljuvad reedel Tallinnast Kuressaarde kell 14.25 ja Kuressaarest Tallinna kell 15.35. Laupäeval väljub lisalend Tallinnast Kuressaarde kell 17.50 ja tagasi kell 19.00 ning pühapäeval Tallinnast kell 16.10 ja Kuressaarest kell 17.20.

Neljapäeva õhtul kell 20 mängib Peterburi Kammerooper Saaremaa ooperipäevadel Donizetti „Lucia di Lammermoori“ ja reedel samal ajal Puccini „Madama Butterfly“ etendusi. Laupäeval kell 20 algab ooperipäevadel Angeri juubeligala. Reedel ja laupäeval avaneb ka ooperikohvik Opera Royal, kus tantsuks esineb Lauri Liiv Swing Band.

Andri Maimets
Eesti Kontserdi kommunikatsioonijuht
5620 1117
andri.maimets@concert.ee
www.eestikontsert.ee
www.facebook.com/eestikontsert

XV Saaremaa ooperipäevad toimuvad Kuressaare lossihoovis 20.–24. juulini 2022. aastal ning sedapuhku lõi Eesti Kontsert käed Sileesia ooperiga Bytomis, Poolas. Kõigi lavastuste taga on rahvusvahelise haardega teatrilavastaja Michal Znaniecki.

Eesti Kontserdi juht Kertu Orro sõnul on Michal Znaniecki väga hinnatud lavastaja tänu oma väga huvitavale ja kaasaegsele lavastuskäekirjale. „Kuna tahame oma publikule pakkuda ainult parimat, oleme rõõmsad, et Saaremaa Znanieckit inspireeris ning ta oli valmis meie kutse vastu võtma. Tänu lavastaja väga tihedale graafikule ning pühendunud tööle enda ooperifestivaliga Argentina vihmametsas tuli meil kannatlikult kolm pikka aastat oodata, et tema tulek Saaremaa ooperipäevadele viimaks realiseeruks,“ lausus Orro.

Sileesia ooperiteater Bytomis on väärika ajalooga ooperimaja, kel oli avamisel 1945. aasta juunis au tuua lavale Poola esimene sõjajärgne lavastus, Stanisław Moniuszko „Halka“. Aastatega sai teatrist riigi üks olulisemaid ooperimaju, kust on alguse saanud paljude Poola ooperitalentide tähelend. Alates 1979. aastast veab ooperimaja ka riigi olulisimat noorte ooperilauljate võistlust, mis kannab teatri rajaja, rahvusvahelise karjääriga bassilaulja Adam Diduri nime.

Kõigi uuel aastal Saaremaal ooperisõpradeni jõudvate lavastuste eest kannab hoolt rahvusvahelise haardega mainekas Poola lavastaja Michał Znaniecki, kelle soov oli näidata Saaremaal väga eriilmelisi lavastusi. Esinduslikus programmis on Gounot’ klassikaline „Romeo ja Julia“, kaasaegses võtmes Verdi „Traviata“, Mozarti-õhtu koos Rimski-Korsakovi lühiooperiga „Mozart ja Salieri“ ning Mozarti „Reekviemi“ balletilavastusega, lisaks muusikaõhtu „Chopini oodates“ Opera Royalis. Kavast ei puudu ka ooperi- ja lastegalad, festival kestab kolmapäevast pühapäevani.

„Olen ääretult rõõmus, et saan uuel aastal Saaremaale tuua oma viimaste aastate kätetöö Sileesia ooperiteatris. Kõik need hoolega välja valitud lavastused on emotsionaalsed ja üksteisest erineva käekirjaga. Samas luban teile, et iga lavastus puudutab teie südant ning te veendute, et ooperikunst on alati elav ja ajakohane,“ ütles lavastaja Michal Znaniecki pöördumises ooperipäevade külalistele.

Alates tänasest on soodustingimustel müügil 2022. aasta Saaremaa ooperipäevade piletid, mida saab alates kella 13 osta nii ooperipäevadel kohapeal kui ka Piletimaailmas (www.piletimaailm.com). Kuni juuli lõpuni on piletid 20 protsenti soodsamad.

Fotol: Saaremaa ooperipäevade avamine ning koostöölepingu allkirjastamine järgmise aasta peaesinejaga.
Foto autor: Gunnar Laak/Eesti Kontsert

Poola lavastaja Michal Znaniecki, Sileesia ooperi direktori Lukasz Goiki videotervitused ja fotod:
https://www.dropbox.com/sh/t7jrmyhysj41pey/AAD0xlekUwIYrpSmDzjAwke2a?dl=0
https://opera-slaska.pl/
https://znaniecki.net/

Andri Maimets
Eesti Kontserdi kommunikatsioonijuht
5620 1117
andri.maimets@concert.ee
www.eestikontsert.ee
www.facebook.com/eestikontsert

Publikult tervisetõendeid, läbipõdemist tõendavaid sertifikaate ega negatiivseid PCR-teste ei küsita ning kiirtestimist läbi ei viida.

20.–24. juulini toimuvate Saaremaa ooperipäevade peaesineja on Peterburi Kammerooper, kes toob neljal õhtul Kuressaare lossihoovi ehitatud ooperimajas publiku ette maailma ooperiklassikasse kuuluvad lavastused. Ooperipäevad lõpetab laupäeval Ain Angeri juubeligala.

„Pole ilmselt kellelegi saladuseks, et tänavused ooperipäevad on sündinud tavapärasest erilisemates tingimustes ning nõudnud korraldajalt tööd samaaegselt mitme stsenaariumiga ja pidevat valmisolekut ootamatusteks. Olen südamest tänulik kõigile partneritele, kes on meid sellel teel oma targa nõu ja jõuga toetanud,“ lausus Eesti Kontserdi juht Kertu Orro. „Täna saan rahuliku südamega öelda – jah, Saaremaa ooperipäevad toimuvad taas!“

Suurimaks muutuseks oli peaesineja vahetus pelgalt poolteist kuud enne ooperipäevade algust – Horvaatia Rahvusteatri Zagrebis vahetas välja Peterburi Kammerooper. „Oli õnnelik juhus, et lõviosa välja kuulutatud etendustest oli juba meie repertuaaris. Kuid nagu öeldakse, kõik õnnelikud juhused polegi nii juhuslikud,“ ütles Peterburi Kammerooperi kunstiline juht ja asutaja, Venemaa rahvakunstnik Juri Aleksandrov. „Neli päeva ja neli etendust – sellises ajagraafikus peab kogu meeskond töötama nii päeval kui ka öösel, kuid me saame hakkama,“ lisas ta.

Ooperipäevad algavad täna õhtul Gounod’ ooperiga „Faust“, järgnevad Rossini „Sevilla habemeajaja“ kolmapäeval, Donizetti „Lucia di Lammermoor“ neljapäeval ning Puccini „Madama Butterfly“ reedel. Laupäeval, 24. juulil toimub ooperimajas Ain Angeri juubeligala, kus teevad kaasa Aile Asszonyi (sopran), Pavlo Balakin (bass, Rahvusooper Estonia), Mirjam Mesak (sopran, Müncheni Riigiooper), Monika-Evelin Liiv (metsosopran, Londoni Kuninglik Ooper) ja Egils Siliņš (bariton, Läti Rahvusooper). Eesti Riiklikku Sümfooniaorkestrit dirigeerib Olari Elts.

Täna keskpäeval avalikustatakse ooperimajas ka 2022. aasta Saaremaa ooperipäevade peaesineja ning algab soodustingimustel piletimüük uueks aastaks nii kohapeal kui ka Piletimaailmas (www.piletimaailm.com).

Vastavalt Vabariigi Valitsuse kehtestatud korrale Saaremaa ooperipäevadel publikult tervisetõendeid, läbipõdemist tõendavaid sertifikaate ega negatiivseid PCR-teste ei küsita ning kiirtestimist läbi ei viida. Sellegipoolest palutakse külastajatel järgida juba normiks saanud ohutusreegleid:

·         Olla teadlik enda terviseseisundist ning haigusnähtudega koju jääda

·         Kasutada festivalialal asuvaid käte desinfitseerimise vahendeid

·         Soovi korral kanda eelistatult ühekordseid maske (saadaval festivalialal)

Ooperipäevade peatoetaja on Olerex, „Fausti“ toetab BLRT Grupp, Ain Angeri juubeligalat Selver. Saaremaa ooperipäevade kunstiline juht on Aarne Mikk, festivali korraldab Eesti Kontsert.

Foto: Gunnar Laak/Eesti Kontsert

Andri Maimets
Eesti Kontserdi kommunikatsioonijuht
5620 1117
andri.maimets@concert.ee

www.saaremaaopera.com
www.eestikontsert.ee
www.facebook.com/eestikontsert

9.–11. juulini toimuv Eesti Kontserdi uus õdus suvefestival O/Padise algab kloostrimüüride vahel Iisraeli vaimustava Barrocade’i kontserdiga ning lõppeb vanamuusikat ja rokki ristava pöörase suurprojektiga „RockBarock“ multitalent Valter Soosaluga eesotsas.

Põhja-Euroopa ainus tervikuna säilinud tsistertslaste klooster Padisel on pärast põhjalikku restaureerimist veel avastamata põnev kontserdipaik. Et tutvustada paiga võlu ka kaugematele muusikasõpradele, liitsid Eesti Kontsert, Padise klooster ja mõis oma jõud – eeloleval nädalavahetusel täitub Padise kauni ja eriilmelise muusikaga ning peetakse muhedat laata.

Festival algab 9. juulil kell 19 Iisraeli ühe väljapaistvama barokkorkestri Barrocade kontserdiga, solist on metsosopran Maya Amir ning dirigeerib Andres Mustonen. Orkester on esinenud koduriigi kõikides olulisemates kontserdisaalides ning andnud kontserte Horvaatias, USA-s ja Inglismaal. Ansambli liikmed on õppinud Euroopa parimates muusikaõppeasutustes, ning olles spetsialiseerunud just varajase muusika esitamisele, mängivad nad ajalooliste instrumentide täpsetel koopiapillidel.

Samal õhtul kell 21 on Padise mõisas publiku ees akordionist Tuulikki Bartosik ning Duo Telluur koosseisus Heli Ernits (inglissarv/oboe) ja Kirill Ogorodnikov (klassikaline kitarr). Kavas on muusikat Bartosiku albumitelt „Storied Sounds“ ja „Torm veeklaasis“ ning Duo Telluuri albumilt „Õhtumosaiik“.

Laupäeval, 10. juulil kell 19 esineb kloostris tandem Heigo Rosin – Tanel Eiko Novikov, täites kahe marimba ja vibrafoni abil kiriku imeliselt meloodilise kõlaruumiga, Bachist Nathan Daughtreyni, kelle suurteose osad on kahetsus, ambitsioon, igatsus, kriis, tänulikkus, haavatavus, üksindus, rõõm, pettumus ja andestus – inimhinge laulud.

Õhtu lõpetab kell 21 Mari Kalkuni soolokontsert, mis on ühtaegu ehe ja isiklik, peegeldades aastaaegade rütme, jutustades lugusid praegusest hetkest ja kutsudes kaasa ümisema.

Pühapäeval kell 16 jõuab viimaks ometi publiku ette pöörane „RockBarock“, kontsert, mida oodati juba mais, kuid mis pidi siis piirangutele alla vanduma. Kontserdilaval kohtuvad vanamuusika-  ja rokkmuusikaspetsialistid, et leida kahe, esmapilgul teineteisest nii kauge maailma ühisosa. Kontserdi vokalist on võrratu Valter Soosalu, kes on kahtlemata üks väheseid lauljaid, kes suudab esitada nii Händelit kui ka Genesist võrdselt vaimustavalt.

Koos põneva festivaliga toimub Padisel üle pikkade aastate jälle laat, kust ei puudu kohalikud hõrgud maitsed, käsitöö, keraamika, õpitoad, mesilaste vaatlustaru, keskajalaager, muusikud, ponisõit ja palju muud. Laupäeval, 10. juulil kell 14.30 näeb küla vahel haruldasi motouunikume. Laata peetakse Padise kloostri vahetus läheduses 10. ja 11. juulil kella 11–16.

Festivali korraldab Eesti Kontsert, see sünnib koostöös Padise kloostri ja mõisaga, toetab Lääne-Harju vald.

Festival O/Padise on muusikaline eellugu järgmisel suvel seal samas toimuvale rahvusvahelisele festivalile, mis jääb ootama publikupiirangu lõppemist ja kultuurielu täielikku avanemist.

Fotol: Festivali O/Padise lõpetab pöörane „RockBarock“, milles muusikud eesotsas Valter Soosaluga (pildil) ristavad vana- ja rokkmuusika. Foto: Eesti Kontsert.

 

Andri Maimets
Eesti Kontserdi kommunikatsioonijuht
5620 1117
andri.maimets@concert.ee
www.eestikontsert.ee
www.facebook.com/eestikontsert

 

1.–11. juulini Ida-Virumaa kauneis kontserdipaigus ja parkides toimuva muusikafestivali „Seitsme linna muusika“ programm ammutab tänavu inspiratsiooni loodusest. Esinejate seas on juba tuttavaid kooslusi, kuid ka täiesti uusi ja värskeid, üksnes festivaliks kokku panduid – viisteist eriilmelist kohtumist armastatud muusikutega.

Festivali avab neljapäeval, 1. juulil põnev eriprojekt „Käbid ja kännud. Leiburid, Remmelid ja Tafenaud“, mis toob Jõhvi kontserdimaja lavale muusikutest isad koos oma lastega ning kokku köidetakse kahe generatsiooni kogemus ja energia. Esinevad Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kontsertmeister, Hollandi Kuningriigi Oranje-Nassau ordeniga autasustatud viiuldaja Arvo Leibur ja tema tütar, kevadel noore jazzitalendi 2020 tiitli võitnud lauljatar Marianne Leibur; vaieldamatult Eesti muhedaim kontrabassimängija, hetkel ansamblis Hortus Musicus toimetav Taavo Remmel ning tema pianistist poeg, äsja aasta jazzmuusiku 2020 tiitliga pärjatud Joel Remmel. Kolmas käbi ja kännu paar on toimekas ja produktiivne saksofonist Raivo Tafenau koos trummarist poja Ramuel Tafenauga. Miksitakse klassikat, džässi ja folki, tangot ja müsette – piilutakse veidi minevikku ja luuakse uut.

Kirevas, kahe nädala pikkuses festivalikavas rõõmustavad kuulajaid teiste seas ansambel Nortango, löökpilliduo Heigo Rosin – Tanel-Eiko Novikov, klaveriduo Johan Randvere – Justas Šervenikas (Leedu), Maarja-Liis Ilus, Liisi Koikson, Alvar Tiisler, Kadri Toomoja ja paljud teised. Festivalil on kaks perepäeva ja enamik kontserte toimub vabas õhus. Esimest korda toimub Toila Pargi rohealal öökontsert ning programmist ei puudu ka öökino.

Kontserdid toimuvad Jõhvi kontserdimajas, Illuka mõisa pargis, Alutaguse rahvuspargis RMK Kauksi külastuskeskuses, Kohtla-Nõmme vabaõhulaval, Tulivee turismikeskuses, Aseri rahvamajas, Iisaku kirikus, Saka rahvamajas, Mäetaguse mõisas, Kohtla-Järve kultuurikeskuses, Toila pargis ja Narva Äkkeküla spordi- ja puhkealal.

Festivali korraldab Eesti Kontsert, toetavad Eesti Kultuurkapital, Integratsiooni Sihtasutus, Viru Keemia Grupp, NPM SILMET OÜ, Jõhvi, Alutaguse, Toila, Aseri vallavalitsused, Kohtla-Järve ja Narva linnavalitsused, Teater maale, Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis, RMK ja Corrigo.

Vaata lisa aadressil www.eestikontsert.ee/7linna.

Foto:
1) Liisi Koikson ja Joel Remmel annavad sel aastal esmakordselt festivali öökontserdi. Autor Eesti Kontsert  

 „Seitsme linna muusika“ programm:

1. juuli

* Kell 19 avakontsert „Käbid ja kännud. Leiburid, Remmelid ja Tafenaud“ Jõhvi kontserdimajas

2. juuli

* Kell 19 „Kesksuve helinad“ Illuka mõisapargis. Esineb Rahvusooper Estonia poistekoori meeskvintett, neid saadab klaveril Riivo Jõgi.

* Kell 19 „Songs of the human spirit“ Jõhvi kontserdimajas. Esineb löökpilliduo Heigo Rosin – Tanel-Eiko Novikov. Koos Johann Sebastian Bachi teostega tuleb ettekandele nüüdisaegne, uusromantiline ja eriliselt rikkaliku värvipaletiga muusika, mis on kirjutatud spetsiaalselt rikastama löökpillirepertuaari.

* Kell 22.30 öökino Toila Pargi kohviku rohealal. „Maa: üks imeline päev“ (Suurbritannia 2017)

3. juuli

* Kell 12–20 RMK perepäev Alutaguse rahvuspargi Kauksi külastuskeskuses. Kohal on Lotte (Gerli Padar), toimub Meisterjaani suupilli õpituba, trummisõu ja trummide õpituba, laulab Kaire Vilgats.

* Kell 22.30 öökino Toila Pargi kohviku roheala. „Guernsey kirjandus- ja kartulikoorepiruka selts“ (Suurbritannia-Prantsusmaa-USA 2018)

4. juuli

* Kell 18 „Keerame aja 30 aastat tagasi“ Kohtla-Nõmme vabaõhulaval.
Esinevad Dagmar Oja ja Jakko Maltis. Kõlavad lood, millest tänased noored ei tea suurt midagi, ent mis on osa Dagmari ja Jakko nooruspõlve mälestustest. Kontsert on pühendatud Eesti taasiseseisvumise 30. aastapäevale.

* Kell 21 öökontsert Tolia Pargi kohviku rohealal, üles astuvad Liisi Koikson, Joel Remmel ja Heikko Remmel.

6. juuli

* Kell 19 „Tants kestab veel“ Tulivee välilaval Liimala rannas. Esinevad Maarja-Liis Ilus ja Jakko Maltis.

7. juuli

* Kell 19 klaveriduo Johan Randvere – Justas Šervenikas (Leedu) Jõhvi kontserdimajas

8. juuli

* Kell 19 Alvar Tiisleri (bariton) ja Kadri Toomoja (klaver) kontsert Jõhvi kontserdimajas. Kõlavad aariad baroksetest suurvormidest kuni romantiliste ooperiteni.

* Kell 19 „Õhtujazz. Take on me“ Aseri rahvamajas. Üles astuvad Tanel Ruben (löökpillid) ja Artis Boriss (klaver). Duo esitab oma lemmikpalu jazziklassikast ja 1980. aastate elektropopist, muidugi jazzi toonis ja võtmes.

9. juuli

* Kell 19 „Metsalaulud“ Iisaku kirikus. Esineb segakoor HUIK!. Kavas on Saar, Mägi, Veevo, Ernesaks.

* Kell 19 Lauri Saatpalu ja Peeter Rebase kontsert Saka rahvamajas.

10. juuli

* Kell 17.30 „Eesti metsaluulet Juhan Liivist Wimbergini“ Mäetaguse mõisas. Laval on duo Tõnu Timm – Jaanus Nõgisto ning Wimberg

* Kell 18 „Piazzolla 100“ Kohtla-Järve kultuurikeskuses. Esineb ansambel Nortango koosseisus Johan Randvere (klaver), Kirill Ogorodnikov (kitarr), Momir Novaković (bandoonium, akordion), Mari Poll (viiul), Regina Udod (kontrabass)

11. juuli

* Kell 12–18 perepäev Narva Äkkeküla tervisealal. Kohal on Piip ja Tuut, Ruslan Trochynskyi trio ning Virgo Veldi (saksofon) ja Jaak Lutsoja (akordion) kavaga „Norden sounds“

 

Andri Maimets
Eesti Kontserdi kommunikatsioonijuht
5620 1117
andri.maimets@concert.ee
www.eestikontsert.ee
www.facebook.com/eestikontsert

 

1.–4. juulini kõlab Haapsalu kirikutes ja kontserdisaalides lummav muusika – linna täidab Haapsalu Tšaikovski festival, mis teeb taas kord kummarduse suurele vene heliloojale ja kuurortlinna kunagisele kuulsale suvitajale. End nii Haapsalu kui ka Eesti kultuurisuves tõestanud festival rikastab kauni kuurortlinna sündmuspaletti kõrgetasemelise muusikakultuuriga, pakkudes vaheldusrikast programmi, kust leiab huvipakkuvat nii kutseline muusik kui ka huviline suvitaja.

Head ajakirjanikud! Kui teil on soov tulla festivali proove kajastama, plaanite intervjuusid või soovite külastada kontserte, siis palun andke sellest teada hiljemalt 30. juunil.

Festivali juhatavad neljapäeval, 1. juulil kell 18 Uuemõisa mõisas sisse teleekraanilt tuntud klassikatähed Helin Hallik (kitarr), Triinu Piirsalu (viiul), Siret Sui (flööt), Toomas Oskar Kahur (tuuba), Kristjan-Jaanek Mölder (bariton), Sten Heinoja (klaver). Põnev kooslus ei vaata mööda ka Tšaikovskist, kandes ette tema unustamatu meloodiaga „Lillede valsi“.

Samal õhtul kell 20 rõõmustab Jaani kirikus publikut Tallinna kitarrikvartett. Kontserdil „Veneetsiast Peterburi“ kõlab maailma ühe armastatuma balleti „Pähklipureja“ muusika nelja akustilise kitarri orkestraalses esituses; samuti Itaalia ja Vahemere maade muusika, mida Tšaikovski palavalt armastas.

2. juulil kell 18 astuvad Haapsalu kultuurikeskuses hõrgu balletigalaga „Luikede lend“ lavale Läti Rahvusballeti parimad tantsijad, esitledes pärle Tšaikovski ballettide võlumaailmast. Ettekandele tuleb ka kaks nn koroonaaja numbrit, millele on teinud koreograafia trupi kunstiline juht Aivars Leimanis. Sündinud balletiartistide piiranguaegsete kogemuste najal, on need ühtaegu tõsised ja humoorikad. Tegu on eksperimendiga kohustuslike distantsireeglite teemal – püüe luua balletti, mille tantsijad peavad hoidma kahemeetrist vahemaad.

Samal õhtul kell 21 annavad Haapsalu toomkirikus kontserdi „Serenaad“ Tallinna Kammerorkester ning Dmitri Sinkovski. Kontratenor, viiuldaja ja dirigent Dmitri Sinkovski on fenomenaalne muusik, kelle igapäevasteks lavapartneriteks on maailma tunnustatumad solistid ja parimad orkestrid. Kavas on Mozarti viiulikontsert nr 4 A-duur KV 219 „Türgi“ ning Tšaikovski serenaad keelpillidele C-duur op. 48.

Teise festivalipäeva lõpetab kell 23 Haapsalu kultuurikeskuses algav öökontsert „Jazzkovsky“, kus Joel Remmel Trio kannab ette Tšaikovski „Lastealbumi“ uue käsitluse. See on teos, mis mõjub paljudele nostalgiliselt, ent pakub seekord kindlasti värvika ja ootamatu emotsiooni.

Laupäeva, 3. juuli programm algab kell 18 Haapsalu Jaani kirikus, kus noored virtuoosid Theodor Sink (tšello) ja Momir Nocaković (akordion) ühendavad kavas „Valse sentimentale“ vene muusika tundelised nüansid, Schuberti poeetilised laulud ja Ástor Piazzolla loomingu. Ootamatus kõlakombinatsioonis muusika pakub kuulajale sajanditetaguseid muusikavorme ja tulevikku vaatavat kõlakultuuri; seaded on teinud Momir Novaković.

Õhtu jätkub kell 20 Haapsalu linnuse hoovis, kus kell 20 astub üles kirglik Terem Kvartett Peterburist. Terem Kvartett on toonud enneolematu tähelepanu alla vene rahvapillid. Ansambli iga liige on ühtaegu helilooja, arranžeerija ning improviseerija. Spetsiaalselt Haapsalu Tšaikovski festivali tarbeks on ansambel seadnud tuntumad Tšaikovski meloodiad.

Kell 23 algaval öökontserdil Haapsalu toomkirikus musitseerib Voces Tallinn, solistid on Triin Ella (alt), Indrek Jurtšenko (tenor) ja Zigmārs Grasis (basso profundo), dirigeerib Risto Joost. „Koguöist jumalateenistust“ loetakse helilooja Sergei Rahmaninovi üheks suurimaks meistritööks ning ühtlasi vene õigeusu kirikumuusika üheks kõige kõrgemaks saavutuseks.

Festivali viimasel päeval, 4. juulil kõlab kell 12 Haapsalu kultuurikeskuses lastekontsert „Loomade karneval“. Laval on Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri väike koosseis, Lõuna-Aafrika Vabariigis sündinud vioolamängija ja dirigent Xandi van Dijk ning pianistid Kärt Ruubel ja Johan Randvere, kellest viimane esitab ka humoorikaid vahetekste. Enne ja pärast kontserti saab kultuurikeskuse fuajees meisterdada ja joonistada luiki.

Festivali lõpetab 4. juulil kell 16 Uuemõisa mõisas mängitav teatrietendus „Kui seda metsa ees ei oleks“, mis on valminud Tšaikovski eluloo ja loomingu ainetel. Urmas Lennuki loo on lavastanud Eili Neihaus, mängivad Rakvere teatri näitlejad Ülle Lichtfeldt, Eduard Salmistu, Madis Mäeorg ja Margareth Villers.

Festival jätkab koostööd ka Läänemaa muuseumidega, et pakkuda Haapsalus põnevat lisategevust: oodata on ekskursioone Tšaikovski radadel, hommikust joogatundi ja muud.

Haapsalu Tšaikovski festivali korraldab Eesti Kontsert koostöös Haapsalu linnavalitsusega, toetavad COOP Haapsalu, Rahvakultuuri keskus ja Eesti Kultuurkapital.

Loe lisaks ja soeta piletid aadressil www.tchaikovskyfestival.ee.

Fotodel Terem Kvartett (autor ) ja Voces (autor Mait Jüriado).

 

Andri Maimets
Eesti Kontserdi kommunikatsioonijuht
5620 1117
andri.maimets@concert.ee
www.eestikontsert.ee
www.facebook.com/eestikontsert

Juulis ja augustis korraldab tänavu oma 80. sünnipäeva tähistav Eesti Kontsert mitu traditsioonilist suvefestivali Tallinnas, Haapsalus, Saaremaal ja Ida-Virumaal ning esitleb Padisel täiesti uut suvepidu.

Eesti Kontserdi muusikasuve avab 1.–4. juulini toimuv Haapsalu Tšaikovski festival. Viiendat korda peetava festivali suursündmused on Läti Rahvusballeti gala, Dmitri Sinkovski ja Tallinna Kammerorkestri kontsert ning legendaarse Terem kvarteti vabaõhukontsert Haapsalu linnuse hoovis. Kavas on veel mitu inspireerivat muusikasündmust nii suurtele kui ka väikestele linna õdusates kontserdipaikades. Festival toimub Eesti Kontserdi ja Haapsalu linnavalitsuse koostöös. Vaata lisa: www.tchaikovskyfestival.ee

Samal ajal stardib Ida-Virumaal suvefestival „Seitsme linna muusika“, mis toimub tänavu 1.–11. juulini. Festivali avab põnev eriprojekt „Käbid ja kännud. Leiburid, Remmelid ja Tafenaud“, mis toob Jõhvi kontserdimaja lavale muusikutest isad koos oma lastega ning kokku köidetakse kahe generatsiooni kogemus ja energia. Kirevas festivalikavas rõõmustavad kuulajaid ansambel Nortango, löökpilliduo Heigo Rosin-Tanel-Eiko Novikov, klaveriduo Johan Randvere-Justas Šervenikas (Leedu), Maarja-Liis Ilus, Liisi Koikson, Alvar Tiisler, Kadri Toomoja ja teised. Festivalil on kaks perepäeva ja enamik kontserte toimub vabas õhus. Vaata lisa www.eestikontsert.ee/7linna

Hortus Musicus lõpetab oma hooaja 5.–8. juulini toimuva festivaliga „In Horto Regis“ Niguliste kirikus, Kadrioru lossis ja Väravatornis. Kuulajateni jõuab neli kava varajasest muusikast eksootiliste rahvaste traditsionaalse muusikani. Festivali eelkontsert on Niguliste kirikus 3. juulil, lõppkontsert 8. juulil kuulub Eesti Kontserdi südasuvisesse kontserdisarja „Suveklassika Kadirorus“, mis toob igal neljapäeval alates 1. juulist kuni 26. augustini Kadrioru lossi põnevad ja maitsekad kooslused.

Uhiuue suvefestivalina esitleb Eesti Kontsert tänavu 9.–11. juulini Padise kloostrimüüride vahel peetavat festivali O/Padise, mis on muusikaline eellugu järgmisel suvel seal toimuvale suurele rahvusvahelisele muusikafestivalile. Kolmel päeval toimuvad kontserdid on ammutanud inspiratsiooni sajanditevanustest kloostrimüüridest ning miksinud seda tänapäeva tehnolahenduste ja kultuurikihistustega – kohal on Iisraeli väljapaistvaim barokkorkester Barrocade Iisraelist, Tuulikki Bartosik ja Duo Telluur, löökpilliduo Heigo Rosin – Tanel Eiko Novikov, Mari Kalkun; esmaettekandele tuleb „RockBarock“, vana- ja rokkmuusika põnev sümbioos, eesotsas laulja Valter Soosaluga. Vaata lisa www.eestikontsert.ee/festivalid

Eesti Kontserdi festivalikarusselli lõpetavad traditsiooniliselt Saaremaa ooperipäevad, mis toimuvad tänavu 20.–24. juulini Kuressaare lossihoovis. Sel aastal on festivali peakülaline mainekas Peterburi Kammerooper, esitusele tulevad ooperid „Faust“, „Sevilla habemeajaja“, „Lucia di Lammermoor“ ja „Madama Butterfly“. Ooperipäevadele paneb piduliku punkti rahvusvahelise karjääriga bassilaulja Ain Angeri juubeligala, kus lisaks talle astub üles veel mitu säravat ooperitähte. Vaata lisa www.saaremaaopera.com.

Suve lõpus paneb Eesti Kontsert õla alla koolinoorte klassikalise muusika festivalile KRATT, mis toimub Tallinnas 23.–28. augustini ja kus noored muusikud saavad oma oskusi lihvida paljude nimekate muusikute käe all. Festival lõppeb noorteorkestrite esinemistega Katariina kirikus Andres Kaljuste ning Estonia kontserdisaalis Olari Eltsi juhtimisel. Vaata lisa: www.krattfestival.ee

Foto: Eesti Kontserdi tänavuse festivalisuve üks avanumbreid on Haapsalu Tšaikovski festivalil esinev ansambel Terem kvartett Venemaalt. Autor Yulia Aleksejeva.

 

Andri Maimets
Eesti Kontserdi kommunikatsioonijuht
5620 1117
andri.maimets@concert.ee
www.eestikontsert.ee
www.facebook.com/eestikontsert

Tänu üleriigiliste piirangute leevenemisele saab alates tänasest taas soetada pileteid Saaremaa ooperipäevadele. Eesti Kontsert pani müüki piiratud koguse lisapääsmeid Peterburi Kammerooperi etendustele ning Ain Angeri juubeligalale.

Kui varem oli Eesti Kontserdil õigus korraldada ooperipäevad 50 protsendi täitumusega ehk igale etendusele sai lubada 1000 inimest, siis nüüd pääseb igale ooperietendusele 1500 inimest, mis teeb 75 protsenti vabaõhu-ooperimaja täitumusest.

Lisapiletid tulid müüki järgmistele Peterburi Kammerooperi etendustele:

 • Charles Gounod’ „Faust“ teisipäeval, 20. juulil kell 20
 • Gioachino Rossini „Sevilla habemeajaja“ kolmapäeval, 21. juulil kell 20
 • Gaetano Donizetti „Lucia di Lammermoor“ neljapäeval, 22. juulil kell 20
 • Giacomo Puccini „Madama Butterfly“ reedel, 23. juulil kell 20

Lisaks pandi pileteid juurde ka Ain Angeri juubeligalale, mis toimub laupäeval, 24. juulil kell 20.

Korraldajal on terviseameti heakskiit võtta kasutusele publiku tasuta kiirtestimine ning oma tervislikku seisundit on võimalik tõendada ka muudel viisidel, sh digitõendi või PCR-testiga. Tervisekontrolli täpne protseduur töötatakse välja lähiajal ning teavitatakse publikut aegsasti.

20.–24. juulini Kuressaare lossihoovis toimuvate Saaremaa ooperipäevade kunstiline juht on Aarne Mikk. Eesti Kontsert tänab Saaremaa ooperipäevade kauaaegseid toetajaid: Olerex, BLRT Grupp, Selver, Veho Baltics, Prike, Jazz Pesulad, Balbiino, Arensburg ja K-Projekt, EAS ning Saaremaa vald ja Visit Saaremaa.

Fotol: Tänavused Saaremaa ooperipäevad avab 20. juuli õhtul Peterburi Kammerooperi vaatemänguline „Faust“. Autor: Peterburi Kammerooper.

Andri Maimets
Eesti Kontserdi kommunikatsioonijuht
5620 1117
andri.maimets@concert.ee
www.eestikontsert.ee
www.facebook.com/eestikontsert

 

Tänavu 20.–24. juulini toimuvate Saaremaa ooperipäevade peaesineja on mainekas Peterburi Kammerooper, kes vahetab pandeemia tõttu välja Horvaatia Rahvusteatri Zagrebis. Seekordsetele ooperipäevadele paneb piduliku punkti rahvusvahelise karjääriga eesti bassilaulja Ain Angeri juubeligala.

NB! Varem soetatud piletid Horvaatia rahvusteatri etendustele kehtivad või ostetakse soovi korral tagasi!

Ooperipäevade peaesineja vahetuse olulisemaid põhjusi on turvalisus: Peterburi Kammerooperi trupp on täies koosseisus koroonaviiruse vastu vaktsineeritud, samas kui Horvaatia Rahvusteater Zagrebis seda garanteerida ei saanud. „Paraku selgus ka, et Horvaatia trupp pole pikalt väldanud pandeemia ajal saanud piisavalt kokkumängu harjutada. Kunstilises kvaliteedis me järeleandmisi teha ei saa ning nii läksime sedapuhku Horvaatia rahvusteatriga sõbralikult ja teineteisemõistmises lahku,“ selgitas Eesti Kontserdi juht Kertu Orro. „Mul on väga hea meel, et rahvusvahelise mainega Peterburi Kammerooper koos oma juhi, lavastaja Juri Aleksandroviga olid nõus nii napi etteteatamisega pardale hüppama,“ lisas ta.

Veelgi enam rõõmustab Orro selle üle, et viimaks ometi saadi käed lüüa Euroopas resideeriva eesti tipp-bassilaulja Ain Angeriga, et tema 50. juubelisünnipäeva tähistataks just Saaremaal. „Ain Anger on üks kaasaja vägevamaid basse, hinnatud Wagneri-laulja ning nõutud nii saksa, itaalia kui ka vene ooperite peaosatäitja. Ennekõike on ta aga saarlane ja on suur au pidada tema sünnipäevapidu koos kodupublikuga,“ rääkis Orro. Koos Angeriga astuvad Kuressaare lossihoovis üles bariton Egils Siliņš (Läti Rahvusooper), sopranid Mirjam Mesak (Müncheni Riigiooper) ja Aile Asszonyi, metsosopran Monika-Evelin Liiv (Londoni Kuninglik Ooper) ja bass Pablo Balakin (Rahvusooper Estonia), Eesti Riiklikku Sümfooniaorkestrit dirigeerib Olari Elts.

Võimalike reisipiirangute ja liiga napi prooviperioodi tõttu jäävad tänavu ooperipäevade kavast välja ka Taani trupi Sew Flunk Fury Wit lavastus „Dust“ ning pühapäevaks, 25. juuliks plaanitud Raimo Kangro koguperemuusikal „Juku!“.

Kõrgel kunstilisel tasemel ja arvukate auhindadega pärjatatud Peterburi Kammerooperi asutas teatri kunstiline juht Juri Aleksandrov 1987. aastal, mil publik ootas teatritelt uusi loomeideid. Kunstilaborina alustanud trupp kehtestas end Peterburis kohe „otsingulise teatri“ ja „elusa ooperina“. Teatri repertuaar on eriline, trupi suurust arvestades tuuakse lavale eri maade ning ajastute muusikakultuuri pärlid. Aastatega kasvas kammerteatrist Peterburi Kammerooper – professionaalne riigiteater, mis on tuntud nii Venemaal kui ka mujal maailmas ning mille lavastusi on rohkelt pärjatud Venemaa mainekamate teatriauhindadega Kuldne Mask ja Kuldne Sofitt. Sel suvel annab trupp etendusi veel Kairos, Belgradis, Kreekas ja Dubais.

XIII Saaremaa ooperipäevade muutunud programm:

 • Teisipäeval, 20.juuli kell 20 Charles Gounod’ „Faust“

Peterburi Kammerooperi etendus toimub Horvaatia rahvusteatri etenduse „La donna del lago“ asemel, teisipäevaseks etenduseks ostetud piletid kehtivad samal nädalapäeval või ostetakse soovi korral tagasi kuni 11. juulini (k.a).

 • Kolmapäeval, 21. juulil kell 20 Gioachino Rossini „Sevilla habemeajaja“

Peterburi Kammerooperi etendus toimub Horvaatia rahvusteatri etenduse „Võluflööt“ asemel, kolmapäevaseks etenduseks ostetud piletid kehtivad samal nädalapäeval või ostetakse soovi korral tagasi kuni 11 juulini (k.a).

 • Neljapäeval, 22. juulil kell 20 Gaetano Donizetti „Lucia di Lammermoor“

Peterburi Kammerooper mängib etendust Horvaatia rahvusteatri asemel, neljapäevaseks etenduseks ostetud piletid kehtivad samal nädalapäeval või ostetakse soovi korral tagasi kuni 11. juulini (k.a).

 • Neljapäeval, 22. juulil kell 23:30 toimuma pidanud keskööooper „Dust“ jääb ära! Piletid ostetakse tagasi kuni 1. septembrini (k.a).

 • Reedel, 23. juulil kell 20 Giacomo Puccini „Madama Butterfly“

Peterburi Kammerooper mängib etendust Horvaatia rahvusteatri asemel, reedeseks etenduseks ostetud piletid kehtivad samal nädalapäeval või ostetakse soovi korral tagasi kuni 11. juulini (k.a).

 • Reedel, 23. juulil esineb kesköösalongis OPERA ROYAL Lauri Liiv Swing Band, piirangute korral ei tantsita. Reedeks (kuupäevaga 24.07.2020) ostetud piletid jäävad kehtima või ostetakse soovi korral tagasi kuni 11. juulini (k.a).

 • Laupäeval, 24. juulil kell 20 Ain Angeri juubeligala

Juubeligala asendab Horvaatia rahvusteatri solistide, ooperikoori ja sümfooniaorkestri galat, laupäevaseks etenduseks ostetud piletid kehtivad samal nädalapäeval või ostetakse soovi korral tagasi kuni 11. juulini (k.a).

 • Laupäeval, 24. juulil esineb kesköösalongis OPERA ROYAL Lauri Liiv Swing Band, piirangute korral ei tantsita. Laupäevaks (kuupäevaga 25.07.2020) ostetud piletid jäävad kehtima või ostetakse soovi korral tagasi kuni 11. juulini (k.a).*

 • Pühapäeval, 25. juulil kell 14 toimuma pidanud koguperemuusikal „Juku!“ jääb ära!
  Piletid ostetakse tagasi kuni 1. septembrini (k.a).

Piletid saab tagastada meili teel, saates selleks e-pileti või foto piletist ja arveldusarve numbri aadressil tagasiost@concert.ee, või Estonia kontserdisaali kassas.

Hetkel kehtiva korra järgi on Eesti Kontserdil õigus korraldada ooperipäevad 50 protsendi täituvusega ehk igale etendusele saab vabaõhu-ooperiteatrisse lubada korraga 1000 inimest. Tänase seisuga on etendused välja müüdud, kuid kui piirangud leevenevad, tuleb pääsmeid juurde. Ooperipäevade korraldajal on terviseameti heakskiit võtta vajadusel kasutusele publiku tasuta kiirtestimine või korraldada tervisekontroll muul moel. Tervisekontrollist teavitatakse publikut aegsasti.

Saaremaa ooperipäevade peatoetaja on Olerex, Ain Angeri juubeligalat toetab Selver.

Foto: Rahvusvaheliselt mainekas Peterburi Kammerooper toob Saaremaa ooperipäevadele neli lavastust, nende seas ka Giacomo Puccini armastatud „Madama Butterfly“. Foto: Peterburi Kammerooper


Andri Maimets
Eesti Kontserdi kommunikatsioonijuht
5620 1117
andri.maimets@concert.ee
www.saaremaaopera.com
www.eestikontsert.ee
www.facebook.com/eestikontsert

 

Eesti Kontsert pikendab oma 80. juubeliaasta kevadhooaega ühe kuu võrra ning toob juunis Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Jõhvis publikuni mitu kevadel ära jäänud kontserti.

Juunis jõuab viimaks ometi publiku ette selle kevade üks oodatumaid kontserte, Sven Grünbergi „Hingus 2021“. Kontserdi teeb eriliseks asjaolu, et iial varem pole see muusika kõlanud elavas ettekandes. Kuulda ja näha saab ka muusikat filmidele „Hukkunud Alpinist hotell“, „Naksitrallid“ ja „Klaabu“, filmimuusika esitlusi ilmestavad Tencu video live-töötlused. Kontserti kaunistab Sven Grünbergi uue teose „Hingus 2021“ esiettekanne, millel osaleb ka autor. Hetkel kehtivate publikupiirangute tõttu on kontserdid 13. juunil Vanemuise kontserdimajas ning 15. juunil ja 16. juunil Estonia kontserdisaalis välja müüdud.

Pärast pausi jõuavad publiku ette ka Eesti Kontserdi ja Eesti Interpreetide Liidu ühised kontserdid sarjas „i nagu interpreet“ – pühapäeval, 6. juunil esinevad Estonia kontserdisaalis tenor Mati Turi ja pianist Martti Raide, kes esitavad valiku lauludest, mille kaudu mäletame Georg Otsa. Kolmapäeval, 9. juunil astub Estonia kontserdisaalis üles pianist Age Juurikas, sooloõhtu kava on pühendatud Beethoveni ja Liszti klaverimuusikale.

Neljapäeval, 10. juunil toimub Estonia kontserdisaalis ammuoodatud Eesti Rahvusmeeskoori kontsert „…mis ilmutab mulle hiis“, kus tuleb ettekandele Riho Esko Maimetsa meeskoorilooming. Kontserdil kõlab mitu maailma esmaesitlust ning meeskooriseadete esiettekannet. Dirigent on Mikk Üleoja.

13. juunil rõõmustab klaverimuusikasõpru nimekas pianist ja festivali KLAVER kunstiline juht Sten Lassmann mastaapse soolokavaga „Non plus ultra“, kus kõik teosed on omal viisil äärmuslikult nõudlikud ning tähistavad muusika sisu või mängutehnika nõudmiste ülimat piiri. Kavas on Bachi „Kromaatiline fantaasia ja fuuga d-moll“, Brahmsi „Variatsioonid Paganini teemale“, op. 35 ning Beethoveni „33 variatsiooni Diabelli valsile“, op. 120. Viimane on pianistide repertuaaris üks ulatuslikumaid teoseid, mis vältab ligi tunni ning pakub kuulajaile võimaluse siseneda geniaalseima looja muusikalisse mikrokosmosesse.

Hortus Musicuse austajad saavad Väravatorni sammud seada juba 29. mail, mil toimub sajanditetaguste kevadlaulude kontsert „Maikuus kuked kirevad“. Hortus Musicuse kontserdid jätkuvad juunis igal laupäeval: 5. juunil toimub maarjalaulude kontsert „Taevane kuninganna“, 12. juunil Tõnis Kaumanni juubelikontsert „Ja kõrv ei puhka“ ning 19. juunil sajanditetaguste suvelaulude kontsert „Oh suveaeg, oh lillekesed“. Kõik kontserdid algavad kell 16.

Juunis jätkub kontserdisari „Klassikatähed“, tuues 5. juunil kell 19 Kadrioru lossis kuulajate ette Triinu Piirsalu (viiul) ja Toomas Oskar Kahuri (tuuba), klaveril saadab noori muusikuid Lea Leiten. Pandeemia tõttu pausil olnud sari jätkub üle Eesti terve suve jooksul ja ka sügisel.

Toimumata ei jää ka XVI Jõhvi balletifestival, mis on tänavu ühepäevane: 11. juunil astuvad Jõhvi kontserdimajas publiku ette Eesti Rahvusballeti balletiartistid, avatakse fotograaf Stanislav Moškovi näitus „Rahvusballett karantiinis“, toimuvad kohtumistunnid baleriin Age Oksa ning koreograafi ja dirigendi Maria Seletskajaga. Esmaettekandele Eestis tuleb Seletskaja loodud päevakajaline koreograafia „Stringendo“ neljale tantsijale ja neljale muusikule. Vaata lisa http://www.eestikontsert.ee/jbf.

Kontserdisarjas „Jazzical“ jõuab lõpuks Pärnu ja Jõhvi muusikasõpradeni Kadri Voorand Chamber Music Ensemble oma veebruaris katkenud kontserdituuriga „Hing lase lendu“. Kontserdil 15. juunil Jõhvi kontserdimajas ja 16. juunil Pärnu kontserdimajas kõlab muusika albumilt „In Duo with Mihkel Mälgand“, mida iseloomustab varasemast mõnevõrra minimalistlikum harmoonia. Muusika on seatud suuremale koosseisule, peale Kadri ja bassist Mihkel Mälgandi on laval ka keelpillikvartett.

Vastutustundliku kontserdikorraldajana palub Eesti Kontsert endiselt järgida lihtsaid, ent toimivaid hügieenireegleid: kontserdile tulles kanda maski, desinfitseerida käsi ning hoida publikualal distantsi. Publik istub kontserdisaalis hajutatult.

Märtsist maini ära jäänud kontsertide piletid ostetakse tagasi kuni 1. septembrini. Pileti saab tagastada meili teel, saates selleks e-pileti või foto piletist ja arveldusarve numbri aadressil tagasiost@concert.ee, või kontserdimajade kassades.

Vaheaeg on taas läbi, palume saali!

Foto: Kadri Voorand andis veebruaris lummava kontserdi Estonia kontserdisaalis, kuid pidi seejärel piirangute tõttu esinemised katkestama. Juunis toob Eesti Kontsert Kadri Voorand Chamber Music Ensemble’i taas publiku ettte. Autor: Gunnar Laak/Eesti Kontsert.

Andri Maimets
Eesti Kontserdi kommunikatsioonijuht
5620 1117
andri.maimets@concert.ee
www.eestikontsert.ee
www.facebook.com/eestikontsert