Uudised

Vanemuise kontserdimajas avatakse näitus «Eesti klaveriavastusi 2008 – 2015».

Väljapanekus on 20 ainulaadset pilli -viis tiibklaverit, neli tahvelklaverit, üheksa pianiinot ja kaks harmooniumi.

 Väljapanekus on suuri haruldusi, nagu näiteks tahvelklaver, mis on valmistatud 1840. aastail ja klaverimuuseumi vaatevälja tekkinud tänavu 29. jaanuaril.

Alo Põldmäe sõnul on avastusrõõmu ja ka segadust tekitanud meister Jüri Rässa pianiino Rässa umbes aastast 1915, sest seni oli teada pianiino nimega J. Rässa, mille valmistaja oli eesti üks kuulsaimaid klaverimeistreid Jaan Rässa.

Väljapanekus on ka viis teiste maade rariteeti: Peterburis tehtud peegelpildis mehhanismiga tiibklaver H. Koch (valmistatud 1870. aastatel) ja samas linnas valminud haamerklaver Tischner (nelja jalaga, 1830. aastad), inglise pianiino G. Peachey (1850. aastad), Rudolf Tobiase tiibklaver S. Stehling, Vene tsaaride ihuaarsti, Philipp Karelli perekonna tiibklaver Bechstein (1880. aastad, kuulus lavastaja Voldemar Pansole ja teatrikunstnik Mari-Liis Külale).

Klaverite väljapanekut täiendab Alo Põldmäe fotode näitus «Eesti klaverite disainielemente». Muusika-aasta puhul korraldatud näitust saab vaadata kontserdimajas 25. maini.