Meedia

Vanemuine ja RAM näitasid Venemaal Eesti kõrgkultuuri

Venemaa sai eelmisel nädalal maitsta harjumuspärasest suuremat doosi Eesti kõrgkultuuri: reedel tutvustas Moskva balletiteatrile uusi suundi teater Vanemuine, Eesti rahvusmeeskoor aga lõpetas marulise publikumenu saatel nädalase ringreisi mööda Venemaad.

Ehedat meestevahelist armastust demonstreerivad tantsud balletist "Casanova" on midagi, mis vähemalt Venemaal suudavad avalikkust üksjagu jahmatada. Üksikud pealtvaatajad koguni lahkusid saalist. Seda suurem oli aga ülejäänud vaatajate vaimustus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Me ei tule ju klassikalise repertuaariga, mida neil on endalgi, pakume seda, mida neile ei ole. Ja kuidas kohalikud saalis vaatasid, kuidas nad reageerisid, siis neil oli, andke andeks, suu lahti. Ju siis on ikka võimalik veel Moskvat üllatada," rääkis Vanemuise teatri balletijuht Mare Tommingas.

See on suund, kus kohalikud häbenemata tunnistavad, et tahavad eestlastest šnitti võtta.

"Teater Vanemuine töötab nii klassikalise repertuaariga, mis pärineb 19. sajandist, kui ka uute mõjudega balletis - neoklassika ning kaasaegsete suundadega balletis. Me tahame näidata Moskva publikule, kuidas me samuti hakkame tulevikus töötama," ütles Moskva balleti kunstijuht Jelena Tupõseva.

Moskva lavalauad pole just nõrkadele. Eesti kultuurikandjad, olgu selleks siis ballett või ka koorilaul, kohtuvad väga nõudliku publikuga. Aga see publik pole ka hea asja eest kiitustega kitsi, nagu pidi tõdema viies linnas kontserte andnud rahvusmeeskoor.

"See publiku vaimustus ja tagasiside, mis on tulnud, on midagi uskumatut. Kuidagi tõesti midagi erilist. Publik on äärmiselt haritud. Nad tunnevad heliloojaid, nad teavad Eestit ja Eesti muusikat. On väga avatud," kirjeldas rahvusmeeskoori direktor Indrek Umberg.

Rahvusmeeskoori juured asuvad Jaroslavlis, kus Gustav Ernesaksa juhtimisel moodustati sõja ajal Eesti riiklikud kultuuriansamblid. Jaroslavl pälvis turneel koguni kaks kontserti ja küllap varsti tuleb ka lisa.

"Neis kohtades, kus me olime Kuldse ringi peal, räägivad kõik ühest suust, et nii ruttu kui võimalik tulge nüüd tagasi. Eks me püüa siis tulla," kinnitas Umberg.

Krister Paris, Moskva 8.10.2012